Jump to content
Biyolokum

Yağmurlar biyocoğrafyayı nasıl etkiler?

Önerilen İletiler

Biyolokum

Sıcaklık, rüzgar ve okyanus desenlerinden yola çıkarak, yağışların küresel örüntülerini anlayabiliriz. Bu noktada biraz fizik bilgisine de ihtiyaç duyacağız. Havanın ısınmasıyla, kara ve su kütlelerinden buharlaşmayla ortaya çıkan su buharı yüksek miktarda hava tarafından tutulur. Daha sonra soğumayla birlikte bulutların oluşumu görülür. Bulutlardaki su ve buz kütleleri ağırlaştığında ise yağmur ya da kar olarak yeryüzüne düşer. Tropiklerde, soğuma sonucunda yağmur ormanlarının görüldüğü düşük ya da orta yüksekliklerde şiddetli yağışların görüldüğü en ağır dönem güneşin direk olarak toprağa ulaştığı, yani ısınmanın en yüksek olduğu dönemlerdir. “Tropikal Konvergens Zonu” ekinoksun görüldüğü dönemlerde en ağır yağışların görüldüğü tropik bölgeyi tanımlar. Birçok tropik bölge en az bir yağışlı döneme sahiptir. Yüksek enlemlerde iklimin mevsimselliği genellikle kıtaların batısında görülür. Örneğin Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yağışlı dönem çoğunlukla kış aylarına sıkışırken, sıcak dönem çoğunlukla ilkbahar sonu ve yaz aylarına sıkışmıştır..

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.