Jump to content

Fobimizi nasıl yenebiliriz ?

Konuyu değerlendir

Emre Çağlar

Önerilen İletiler

Emre Çağlar

Fobimizi nasıl yenebiliriz ? Neden fobiler evrimsel süreçte elenmemiştir ? Sitede aradım ama sonuç bulamadığımdan yazmak istedim eğer gözümden kaçtıysa birisi atabilir mi arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Emre Çağlar, Şimdi yazdı:

Fobimizi nasıl yenebiliriz ? Neden fobiler evrimsel süreçte elenmemiştir ? Sitede aradım ama sonuç bulamadığımdan yazmak istedim eğer gözümden kaçtıysa birisi atabilir mi arkadaşlar.

Evrimsel yanı, bizi tehlikelerden uzak tutan endişe ve korkularımızın, bazen travma sonucu, kontrol edilemez bir şiddete ulaşmasıdır. Ortak nokta, kişinin kendini belli koşullarda çaresiz hissetmesi.

Sanal gerçeklik ve grup terapisi, kullanılan terapi yöntemlerden ikisi. Grup halinde, psikolog gözetiminde aşama aşama, örn. yükseklik korkusu durumunda giderek daha yüksek noktalara tırmanarak, ilerleniyor. Bu yöntemde, insanların başkalarına karşı duydukları sorumluluk duygusunun korkularını yenmelerine yardımcı olmasından yola çıkılıyor. Sanal gerçeklik yönteminde de kişi korktuğu ortama, fiziksel tehlike olmadığını bilerek dahil oluyor ve endişesi azalıyor.

Yorum bağlantısı
Emre Çağlar, Şimdi yazdı:

Fobiler bizleri hayatta tutar. Doğadaki hiçbir canlıdan korkmayan insan olduğunu varsayalım, gece korunmasız uyur yılan ısırır, karşısına aslan çıkar ona kafa atar. Sonu ölüm. 

Korkusu olan insan daha uzun yaşar çünkü tehlikeleri bilir ve uzak durur. 

Yenmek daha sıkıntılı bence. Mesela yılandan çekiniyor olmam fobiyse, bunu asla yenmek istemezdim. Bir yılana karşı fazla cesur davranmamdan daha iyidir.

Yorum bağlantısı
Emre Çağlar, 1 dak. yazdı:

Fobilerin evrimsel süreçte elenmesi bir yana, şu an için makul olmayan kaynağı belirsiz fobilerin büyük bir kısmı evrim sayesinde atalarımızca kazanılmış geçmişte işe yarayan korkulardı. Geçmişte işe yarayan korkuların şu an hala devam etmesi, avcı toplayıcı yaşamdan şehir yaşamına keskin bir dönüşüm geçirmemizden dolayıdır. Modern hayatta makul olmayan korkular da genelde hayati bir sakınca yaratmaz. O yüzden hala varlar.

Fareden, örümcekten, cesetten korkmak hem ilkel hayatta hem de modern hayatta yaşamsal avantajlar sağlayabilir. Mikrop taşıyan ve bizi hasta edecek ajanlardan sakınmak geçmişte de şimdi de lehimize.

Karanlıkta ışıldayan bir çift göz modern hayatta bizim için sadece etkili bir korku filmi sahnesi. Fakat 20.000 sene önce karanlıkta parlayan bir çift göz, gece avlanmaya çıkan bir panterin işaretiydi.

Korkuların atadan aktarılması konusu epigenetiğin çalışma alanına girer. Sanırım epigenetik henüz emekleme aşamasında, üzerinde çalışmalar sürdürülüyor. Tahmin ettiğiniz gibi bu çalışmalar Türkiyede değil.

Yorum bağlantısı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.