Jump to content
botanik

Sistematik kategoriler nelerdir?

Önerilen İletiler

Çevremize baktığımızda birbirinden farklı birçok ot, çalı ve ağaç formunda bitkiler görürüz.  Bunlar doğada belirli bir düzen içinde yaşamlarını sürdüren bireylerdir.  Biz bunların oluşturduğu populasyonlara, sistematik anlamda tür ya da türaltı birimler olan alttür veya varyete diyoruz.  O halde doğada var olan yalnız tür veya türaltı birimlerdir.  Diğer bir deyişle dünya yüzünde var olan doğal tek kategori TÜR kategorisidir.  Fakat bunları birbirinden daha kolay ayırmak için benzer olanlar birleştirilerek hipotetik taksonlar meydana getirilmiştir.  Tür’den yukarıya doğru hiyerarşik bir sıra halinde bu kategoriler sıralanır.  Her bir takson o kategoriyi karakterize eden son eklerle yazılırlar.  Ancak bu son ekler daha çok Familya seviyesinde önemlidir.  Daha büyük kategorilerde bu son eklerin kullanılma zorunluluğu yoktur.  Gerçekte var olmayan bu taksonlar yukarıdan aşağıya doğru hiyerarşik sırasıyla şunlardır:

Regnum   Vegetabile (Bitkiler alemi)

Divisio (Bölüm) (-phyta) (Anthophyta)

Subdivisio (Altbölüm) (-phytina) (Anthophytina)

Classis (Sınıf) (-opsida) ((Dicotyledonopsida)

Subclassis (Altsınıf) (-idae) (Rosidae)

Ordo  (Takım) (-ales) (Fabales)

Subordo (Alttakım) (-ineae)

Familia (Aile, Familya) (-aceae) (Fabaceae)

Subfamilia (Altaile, Altfamilya) (-oideae) (Papilionoideae)

Tribus (Oymak) (-eae) (Vicieae)

Subtribus (Altoymak) (-inae)

Genus (Cins) (Vicia)

Subgenus (Altcins)

Sectio (Seksiyon)

Series (Seri)

Species (Tür) (Vicia truncatula)

Subspecies (Alttür)

Varietas (Varyete)

Forma (Form)

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.