Jump to content
rtdurgut

Nörobiyoloji stajı hakkında soru

Önerilen İletiler

Merhaba arkadaşlar ben Genetik bölümü lisans öğrencisiyim ve ilerde neurooscience alanında ilerlemek istiyorum.Bu alan benim ilgimi çekiyor ve pratikte bir şeyler görmek istiyorum.Bir devlet hastanesinin nöroloji ünitesinde staj yapma imkanım var fakat daha çok tıbbi ünite olduğu için benim gibi işin genetiğiyle ilgilenecek birisi için faydalı olur mu? Siz ne düşünüyorsunuz?Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Senin ne üzerine çalışmak istediğine bağlı bir durum bu.

Stajı yapmadan, faydalı olup olmayacağını bilemezsin. Şöyle ki lisans döneminde ne üzerine çalışmak istediğine karar verdiğin gibi, buna staj veya iş hayatında bile karar verebilirsin. Ben, ortamı görmen, gözlemlemen hatta pratik yapman ve tecrübelenmen için stajı yap derim. Ama şu da var her kurumun çalışma şekli, imkanı, sana sunabilecekleri vs farklıdır. İyi araştırmanı öneririm. Bol şans.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Bu konuda yönlendirme yapmamız için tam olarak planların neler, akademik mi yoksa teknik anlamda mı kendini geliştirmek istyorsun onu öğrenmek lazım. Ulkemizde birçok universitede ozellikle İstanbul'da ciddi nörobilim çalışmaları var mesela. Herhangi bir doktora öğrencisiyle görüşüp işin içinde bile yer alabilirsin örnek olarak. Tamamen bakış açısıyla alakalı yonlendirebiliriz. Ancak hastane ve rutin işler öğrenilmesi gereken fakat uygulama için gereginden fazla vakit kaybedilmemesi gereken bir alan olarak çarpıyor benim gözüme; kişisel fikir tabi.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

m-sc-10, 3 saat önce yazdı:

Senin ne üzerine çalışmak istediğine bağlı bir durum bu.

Stajı yapmadan, faydalı olup olmayacağını bilemezsin. Şöyle ki lisans döneminde ne üzerine çalışmak istediğine karar verdiğin gibi, buna staj veya iş hayatında bile karar verebilirsin. Ben, ortamı görmen, gözlemlemen hatta pratik yapman ve tecrübelenmen için stajı yap derim. Ama şu da var her kurumun çalışma şekli, imkanı, sana sunabilecekleri vs farklıdır. İyi araştırmanı öneririm. Bol şans.

Hiç bir insan beyni açıp bakmasam da :) birkaç yıldır sinirbilimle ilgili araştırmalar yapıyorum ve ilgi duyuyorum.Sorumda dikkat çektiğim yer teknik ile alakalıydı.Genetikçilerin nörolojideki rolünü tam anlamıyla bilmediğim için bunu sordum.Nöroloji ünitesinde kullanılan EEG,EMG,MR vs. gibi yöntemler beni ilgilendiriyor mu yoksa bizim  işimiz daha çok nöronların hareketleri,birbiriyle ilişkileri,dendritler vs. mi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Biyoloji Günlüğü, 1 saat önce yazdı:

Bu konuda yönlendirme yapmamız için tam olarak planların neler, akademik mi yoksa teknik anlamda mı kendini geliştirmek istyorsun onu öğrenmek lazım. Ulkemizde birçok universitede ozellikle İstanbul'da ciddi nörobilim çalışmaları var mesela. Herhangi bir doktora öğrencisiyle görüşüp işin içinde bile yer alabilirsin örnek olarak. Tamamen bakış açısıyla alakalı yonlendirebiliriz. Ancak hastane ve rutin işler öğrenilmesi gereken fakat uygulama için gereginden fazla vakit kaybedilmemesi gereken bir alan olarak çarpıyor benim gözüme; kişisel fikir tabi.

Şuan için akademik ya da teknik bir kararım yok.Tek amacım birşeyler öğrenmek ve teoride birşeyi öğrenmektense pratikte görüp öğrenmek daha kalıcı ve yararlı olacağını düşünüyorum.Doktora öğrencileriyle nasıl iletişime geçebilirim?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Önce kendi okulunda çalışan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine çay ısmarlamakla başlayabilirsin :) Onların seni tanıyıp, istekli olduğunu görmelerini sağlaman, seni bir köle gibi kullanmalarına müsade etmen yeterli olacaktır, tüm işleri yapınca teorik ve pratik anlamda çok hızlı yol alabileceğinden emin olabilirsin :) :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
rtdurgut, 11 saat önce yazdı:

Hiç bir insan beyni açıp bakmasam da :) birkaç yıldır sinirbilimle ilgili araştırmalar yapıyorum ve ilgi duyuyorum.Sorumda dikkat çektiğim yer teknik ile alakalıydı.Genetikçilerin nörolojideki rolünü tam anlamıyla bilmediğim için bunu sordum.Nöroloji ünitesinde kullanılan EEG,EMG,MR vs. gibi yöntemler beni ilgilendiriyor mu yoksa bizim  işimiz daha çok nöronların hareketleri,birbiriyle ilişkileri,dendritler vs. mi?

İşte bunu da arkadaşların dediği gibi bu konuda çalışma yapan kişilerle konuşarak yapabilirsin.

Ne çalışıyorlar, neler yapıyorlar, onların planları neler, sen neler yapabilirsin, bu alandaki imkanlar neler vs konu konuyu açtıkça bunları öğrenebilirsin. Aklındaki tüm soru işaretlerini giderince kararın da netleşir diye tahmin ediyorum. 

@Biyolokum haklı hem teorik hem pratik olarak kendini onlara teslim etmen gerekecek :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı

Siz niyetinizi söyleyin, mümkün olduğunca üniversitelere yakın kalmaya çalışın ve kollarınızı kaldırıp teslim olduğunuzu belirtin, onlar gerekeni yaparlar :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Biyolokum, 11 dak. yazdı:

Siz niyetinizi söyleyin, mümkün olduğunca üniversitelere yakın kalmaya çalışın ve kollarınızı kaldırıp teslim olduğunuzu belirtin, onlar gerekeni yaparlar :)

Çok da teslim olmamak lazım, sonra malzeme yıkarken bütün günü harcadığınızı fark edebiliyorsunuz, gözü açık bir genç bilimci olarak fırsat kollamanız tavsiyemizdir. Her daim çılgın fikirlerinizi kısıtlı bir şekilde dışarıya aksettirin, bende cevher var mantığını karşı taraf iyi özümsemeli.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Biyoloji Günlüğü, 12 saat önce yazdı:

Çok da teslim olmamak lazım, sonra malzeme yıkarken bütün günü harcadığınızı fark edebiliyorsunuz, gözü açık bir genç bilimci olarak fırsat kollamanız tavsiyemizdir. Her daim çılgın fikirlerinizi kısıtlı bir şekilde dışarıya aksettirin, bende cevher var mantığını karşı taraf iyi özümsemeli.

Haklısınız, tabii ki kişi eğer gerçekten bir şeyi istiyorsa fırsatları kollamalı ve iyi değerlendirmeli. Benim demek istediğim, işin maalesef bu şekilde başladığı. Beklentiler elbette yüksek ve böyle de olmalı ama bunlarla karşılaşıldığında da motivasyon düşmemeli.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.