Jump to content

Önerilen İletiler

İki evrede gerçekleşir.

  1. Doğum öncesi olgunlaşma evresi (prenatal)
  2. Doğum sonrası olgunlaşma evresi (postnatal)

Prenatal olgunlaşma evresinde premordial germ hücreleri genetik olarak dişi olan gonadlarda mitozla çoğalarak oogoniumları meydana getirir. Bu arada oogoniumun bir kısmı mitozla bölünürken bir kısmı da büyüyerek primer oositleri oluşturur. Primer oositlerin DNA’ları replike olur ve I. Mayoz bölünmenin profaz safhasına girerler. Bu gelişimin 3. ayında gerçekleşir. 5. ayda toplam oogonium sayısı 7 milyon civarına ulaşır. Bu dönemde hem oogoniumlarda hem de primer oositlerde atrezi görülür. Bu gerileme sonucunda eşey hücreleri dejenere olurlar ve 8. ayda oogoniumların tamamı dejenere olur. Sağlam kalan primer oositlerin tamamı 8. ayda  I. Mayoz bölünmenin profazına girerler. Primer oositler TKYE hücreleri ile çevrelenerek premordial folikülleri oluştururlar.

Postnatal olgunlaşma evresinde doğuma yakın tüm primer oositler I. Mayozun profazını tamamlarlar. Ancak I.metafaz yerine dictiyoten adı verilen bir dinlenme evresine girerler. Primer oositler bu evrede uzun süre kalırlar. I. Mayoz bölünmeyi pubertadan hemen önce ilk ovulasyon sırasında tamamlarlar, bu uzun süreli dinlenmeyi sağlayan
TKYE hücrelerinden salınan OMİ(oosit maturasyon inhibitörü) dir. Doğumda tüm primer oosit sayısı 700 bin ile 2 milyon arasındadır. Pubertaya ulaşmış bir genç kızda her iki ovaryumda toplam 400bin oosit vardır. Puberta ile birlikte hipotalamustan gonodotropin relasing hormon (GnRH) salgılanır. Bu da adenohipofizden LH ve FSH salgılanmasını uyarır. FSH, foliküllerin büyümesini sağlar. LH ise ovulasyonu indükler.

image.png

LH’ın pik yaptığı gün 28 günlük periyodun 14. günüdür. Bu 14. günde ovulasyon gerçekleşir. Buna ovaryal siklus adı verilir.

0–14 gün: Foliküler evredir bu evrede FSH baskındır ve foliküller gelişir.

14. gün: LH maksimuma ulaşır. Ovulasyon gerçekleşir. Ve ovumun atıldığı bölgede LH etkisi ile corpus luteum oluşur.

14–28 gün: Ovaryal siklusun eşzamanlısı. Uterus endometriumu dediğimiz mukozada meydana gelir. İlk 14 günde endometriumda östrojen etkisiyle bazı değişikler oluşur. Östrojen poliferatif bir hormondur. Dolayısıyla endometriumda poliferasyona neden olarak endometrium duvarına kalınlaşma sağlar. 14. günde ovaryal siklusta LH pik yaptığı anda corpus luteum oluşur. Corpus luteumdan progesteron ağırlıklı salgı yapılır. Buda endometriumda sekresyona neden olur. Bu evreye sekresyon evresi denir. Ovulasyonda fertilizasyon olmuşsa 5–6 gün sonra endometrium duvarına endometriuma implante olur. Glikojen ise gömülü blastositin beslenmesini sağlar.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz.

Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz.

Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.