Jump to content
Biyolokum

Yetişkin fare beyinlerinin yeni hücreler ürettiği keşfedildi.

Önerilen İletiler

Biyolokum

Yetişkin beyni, beklenmedik bir bölgede yeniden nöron oluşturabiliyor

Bilim insanları ilk defa yetişkin fare beyinlerinin amigdala bölgesinde yeni hücreler ürettiğini keşfetti. Bu bulgu, anksiyete ve depresyon gibi durumlar için daha iyi tedavilerin yanısıra, genel olarak beyni daha iyi anlamaya da yol açabilir.

Amigdala, özellikle korkuyla ilgili olmak üzere birçok duygusal tepkimizi idare ediyor. Bu bölgenin içindeki bozuk bağlantılar, travma sonrası stres bozukluğu gibi anksiyete bozukluklarına yol açabiliyor.

image.png

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nde bulunan takıma göre eğer beyin amigdaladaki nöronları yenileme becerisine sahipse, o halde bu zihinsel sağlık durumlarına karşı koymanın bir yolu da bu olabilir.

Takım üyesi, Queensland Beyin Enstitüsü’nden Pankaj Sah şöyle söylüyor: “Yetişkinlerin beyninde yeni nöronların üretildiği daha önce biliniyordu fakat, amigdalada yeni hücreler ilk defa keşfedildi ve bu durum heyecan verici. Bizim keşfimiz, amigdalanın korku ve dehşetli anıları düzenlemedeki rolünü anlamak bakımından büyük etkilere sahip.”

kaynak, kaynak 2, kaynak 3

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.