Jump to content
Biyolokum

Bağırsak bakterilerimiz duygularımızı kontrol ediyor olabilir.

Önerilen İletiler

Biyolokum

Yeni çalışmanın öne sürdüğüne göre, bağırsak bakterileri gerçekten insanların duygularını etkiliyor

Bağırsağımızda yaşayan bakteriler hakkında daha fazla şey buldukça, bu mikrobiyotaların yaşamlarımızın her tarafı üzerinde bir etkiye sahip olabileceğini o kadar fazla farkediyoruz; üstelik bu taraflar sadece fiziksel sağlığımız ve refahımız değil, aynı zamanda düşüncelerimiz ve duygularımız da.

image.png

Yeni bir çalışmada iki tür bağırsak mikrobiyotası ile bunların insanların duygusal tepkilerini etkileme şekli arasında bulunan işbirlikleri belirlendi ve araştırmacılar bunun, sağlıklı insanlarda bulunan mikrobiyal bileşimlerle ilgili davranışsal farklılıkların ilk bulgusu olduğunu söylüyorlar.

Şimdiye kadar bağırsakta bulunan canlıların duyguları nasıl etkilediğine bakılan çoğu araştırma hayvanlar üzerinde yürütülmüştü ve bilim insanları, kemirgen bağırsaklarında bulunan bakteriyel bileşimlerin, hayvanların davranışları üzerinde bir etkiye sahip olabileceklerini bulmuşlardı.

kaynak, kaynak 2, kaynak 3

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Bağırsak bakterileri sadece duygularımızı değil, hayatımızdaki pek çok şeyi etkiler. Onları probiyotik bakteriler olarak tanıyoruz ve bu bile en başta sağlığımız olmak üzere, bizim için ne kadar önemli olduklarını gösteriyor.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.