Jump to content
Biyolokum

Filum: Rhizopoda (Sarcodina, Kök Bacaklı Protistler)

Önerilen İletiler

Biyolokum

Hareket tipik olarak bazı yalancı ayak (pseudopodium) biçimleri yahut bariz yalancı ayaklar oluşturmaksızın protoplazmik akış ile sağlanır. Çoğunlukla geniş lopsu (lobopod), iğne yahut diken benzeri (filopod) yahut ağsı (retikulopod) yalancı ayaklara sahiptirler. Pek çok kök bacaklıda, kamçılı ve siliyatlarınkiyle karşılaştırıldığında, en azından ışık mikroskobu düzeyinde çok az yapısal organizasyon görülür. Bu durum pek çok kök bacaklı yahut amipsi formda, sitoplazmanın belli hücresel çıkıntılar halinde serbestçe akma yeteneğine sahip şekiller ile ve esasen internasal yolla gerçekleşir. İnsanda patojen olan form amip şeklidir. Avrupa (Belçika, Çek ve Slovak Cumhuriyetleri ve İngiltere), Avustralya, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) kayıtlar mevcuttur. İnsanda patojen olduğu bildirilen diğer türler arasında Naegleria gruberi ve N. jadini de bulunur. Benzer şekilde primer amibik menenjitlere sebebiyet verirler (Yaşarol, 1978; Merdivenci, 1981). Menenjit (meningitis) kısaca beyin ve omuriliği kuşatan zarlar (meninges, dıştan içe doğru Dura mater, Arachnoid ve Pia mater)'ın iltihaplanması olarak ifade edilir (Lawrence, 1990). Burun iltihabı, yüksek ateş, bulantı, baş ağrısı ve göz ağrıları belirtileri görülür. Kısa sürede şuur bulanıklığı ve koma ile ölüm meydana gelir. Korunma açısından burun boşluğunu kapatan maskelerin kullanımı tavsiye edilmektedir.

Prof. Dr. Bayram Göçmen

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 9 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Sitemiz bir "Günlük" olarak derleme yayın, yorum, diyalog ve yazılara vermektedir. Güncel biyoloji haberleri ve gelişmelere ek olarak özellikle sosyal medyada gözden kaçan, değerli gördüğümüz tüm içeriğe kaynak ve atıflar dahilinde sitemizde yer vermekteyiz. Bu sitede verilen bilgilerin kullanım sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Sayfalarımızda yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Biyoloji Günlüğü internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Yer Sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

Yer Sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız mail adreslerimizden iletişime geçerek bildirebilirsiniz. 

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.