sözlük

Tavuk yumurtası döllenmeyle mi döllenme olmadan mı üretiliyor?

Özlem E. soruyor: Tavuk yumurtası döllenmeyle mi döllenme olmadan mı üretiliyor? Arkadaşım döllenme olmadan kabuk oluşmaz dedi bana bi arkadasım ama yumurta çiftliklerinde buna imkan yok, proses nasıl işliyor?

Tavuk yumurtası döllenmeyle mi,döllenme olmadan mı üretiliyo2 Yorum

2 Yorum

 1. Cenk Önsoy

  21 Aralık 2012 at 20:35

  Konu üzerine sayfamızda keyifli yorumlar yazıldı, bunlardan seçtiklerimi buraya ekleyeceğim, zira milletçe üşengeç olduğumuz için aracı kurum olarak çalışma görevi yine bana düştü, ileride google üzerinden soruya cevap arayanlar için paylaşımdadır.

  Sorunun orjinali ve yazılan yorumlar: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=4549933078

  Hümeyra Uludağ cevaplamış: "Bir yumurtanın döllenmiş olup olmadığını anlamanın tek yolu, yumurtayı 4-5 gün boyunca kuluçkada tutmak. Bu çoğunlukla “inkübatör” adı verilen kuluçka makinelerinde yapılıyor. Yumurtayı 4-5 günlük kuluçka sonrasında mum ışığında incelediğinizde eğer yumurtanın içinde kan damarları görünüyorsa, yumurta döllenmiş demektir. Eğer bu yapılamıyorsa, yumurtayı kırarak sarı kısmında bulunan beyaz noktacıkların şekline bakabilirsiniz. Burası, “germ halkası” adı verilen ve embriyo gelişiminin gerçekleştiği bölünme merkezidir. Eğer yumurta döllenmişse, bu beyaz kısım “C” şeklinde bir görünüme sahip olacaktır. Döllenmemiş yumurtada ise beyaz leke küçük ve sıkı bir noktacık görünümündedir."

  Arada döllenmeden yumurta oluşmaz yorumları üzerine ufak bir tartışma var, onu es geçiyorum 🙂

  Sürekli takipçilerimizden Oktay Bıyıklıoğlu cevaplamış: Döllenme olmadan oluşuyor elbette,yoksa her yumurtadan civciv çıkardı.ama tavuk sadece kulçkaya yattığında(ki bu döllenme olduğu dönemlerdir) civciv çıkar, kısaca her tavuktan yumurta çıkar ama her yumurtadan tavuk çıkmaz.

  Yorumlarınız ile eşlik ederseniz mutlu olurum, yoksa seçer seçer sözlüğümüze eklerim, sorun değil :))

  Gürkan Özcan olaya son noktayı koydu sanırım: Ne kadar da kesin konuşuyorsunuz bir an bildiğimden şüphe ettim… Son paragrafı okumanız yeterli olacaktır kanımca. Okumadan etmeden sallamanızdan iyidir. http://biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz//

  Deniz Candaş alıntısıdır: Bir yumurtanın döllenmiş olup olmadığını anlamanın tek yolu, yumurtayı 4-5 gün boyunca kuluçkada tutmak. Bu çoğunlukla “inkübatör” adı verilen kuluçka makinelerinde yapılıyor. Yumurtayı 4-5 günlük kuluçka sonrasında mum ışığında incelediğinizde eğer yumurtanın içinde kan damarları görünüyorsa, yumurta döllenmiş demektir. Eğer bu yapılamıyorsa, yumurtayı kırarak sarı kısmında bulunan beyaz noktacıkların şekline bakabilirsiniz. Burası, “germ halkası” adı verilen ve embriyo gelişiminin gerçekleştiği bölünme merkezidir. Eğer yumurta döllenmişse, bu beyaz kısım “C” şeklinde bir görünüme sahip olacaktır. Döllenmemiş yumurtada ise beyaz leke küçük ve sıkı bir noktacık görünümündedir.

  Döllenmiş yumurtalar da yenebilir. Besin değeri veya lezzet açısından döllenmiş ve döllenmemiş yumurtalar arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Yumurta döllenmiş ise de, eğer kısa bir süre sonra tavuk üzerlerine yatmazsa veya yumurtalar gerekli kuluçka sıcaklığında tutulmazsa, zaten içindeki embriyo gelişimini sürdüremiyor. Yaklaşık bir ay boyunca bu yumurtalar bir “bekleme” sürecinde kalabiliyor.

  Marketlerde satılan yumurtaların tamamı ise, eğer aksini belirten herhangi bir ibare bulunmuyorsa, döllenmemiş yumurtalar. Üretim çiftliklerinde üretilen yumurtalar, tavuklar ve horozların bir arada bulunmadığı mekanlarda elde ediliyor. Tavuklar ve horozlar yumurtlama döneminde bir arada tutulmadığı için de, yumurtaların döllenme şansı ortadan kalkmış oluyor. Ayrıca yine marketlerde beyaz ve kahverengi yumurtaların bulunduğu da gözünüze çarpmıştır. Bunlar arasında da besin değeri bakımından bir fark bulunmuyor. Sadece kahverengi yumurtaları üreten türler daha iri oldukları ve daha fazla besine ihtiyaç duydukları için, bu yumurtalar beyaz olanlardan biraz daha pahalıya satılıyor.

 2. Cenk Önsoy

  31 Ocak 2013 at 17:20

  Bir de beyaz yumurtlayan tavuk cinsiyle kahverengi yumurtlayan tavuk cinsi birbirlerinden farklıdır. Yumurta renklerinin ton farklılıkları ise hayvanların beslenme planlarından -rasyonlarından- ötürü farklılıklar gösterir.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı