sözlük

süksesyon (sıralı değişim)

Belirli bir zaman periyodu içinde belli bir alanda farklı komünitelerin birbirini izlemesidir ya da zamanla baskın türlerin diğer türlerle yer değiştirmesidir. Süksesyon da her tür yeni gelen tür için uygun bir yaşamı ortamı hazırlar. Volkan faaliyetleri, yer sarsıntıları , toprak kayması, erozyon , yangın, seller, buzul istilası, kuraklık, fırtınalar, kara parçalarının çökmesi yada yükselmesi süksesyona yol açar.6 Yorum

6 Yorum

 1. Cenk Önsoy

  18 Aralık 2012 at 22:48

  peki bir türün süksesyonundan bahsederken hangi zaman aralığını göz önüne almalıyız?

 2. Cenk Önsoy

  18 Aralık 2012 at 23:21

  primer ve sekonder süksesyon olarak 2 gruptadır. primer (birincil) süksesyon da süksesyon daha önce hiçbir canlı türünün olmadığı ortamlarda gerçekleşir bu süreç binlerce yıl alabilir ve ortama ilk önce kabuksu likenler yerleşir. sekonder (ikincil) süksesyon ise ortamın kısmi zarar görmesinden sonra ortaya çıkar. Ormanlarda ağaç kesimlerinden sonra bölgede yeniden bir bitki örtüsü ve hayvan populasyonunun oluşması gibi. İkincil süksesyon yangın,yanardağ patlaması, sel gibi doğal afetler ile insanların yol açtığı orman tahribi gibi beşeri sebeplerden sonra görülür.

 3. Cenk Önsoy

  18 Aralık 2012 at 23:36

  bir böcek grubu üzerine çalışıyorum, bir senelik aktiviteleri ile spesifik bir konak üzerinden örnekleme yaparak süksesyon belirlemeye çalışıyorum. Şimdi bu bahsettiğiniz cümleler neticesinde sizce bu durum sağlıklı bir tespit kapsamına giriyor mu?

 4. Cenk Önsoy

  19 Aralık 2012 at 00:38

  süksesyon da ilk önce likenler yerleşir daha sonra sırasıyla yosunlar, otlar, çalılar ve ağaçlar. bu süreçte yosun ve ot evresinde ortama birçok böcek populasyonu girer.

 5. Cenk Önsoy

  19 Aralık 2012 at 00:54

  🙂

 6. buket1205

  15 Şubat 2014 at 23:32

  Böceklerdeki süksesyonla ilgili kaynak önerir misiniz? 

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı