in

Sonunda kanseri tetikleyen mutasyonlar belirlendi.

Sonunda kanseri tetikleyen mutasyonlar belirlendi.
Sonunda kanseri tetikleyen mutasyonlar belirlendi.

Bilim insanları, kanseri tetikleyebilen beklenmedik mutasyonları belirledi. Bunca zamandır hep yanlış yerde arıyormuşuz.

Araştırmacılar, mutasyonların nasıl belirli kanser türlerinin oluşmasına neden olduğunu keşfetme yönünde büyük bir adım attılar ve DNA onarımının, genomun önemli bölümlerinde engellendiğini gösterdiler.

Muhtemelen, kanserin DNA’mızdaki mutasyonlardan kaynaklandığını zaten biliyorsunuzdur. Fakat bilmiyor olabileceğniiz şey, genomumuzdaki mutasyonların çoğunun hiçbir biçimde kanserle bağlantı kurmuyor göründüğü ve diğerlerinin hemen hücrelerimiz tarafından onarılabildiği. Peki hangi mutasyonların kansere sebep olup hangilerinin olmayacağını nasıl biliyoruz?

Araştırmacılar, belirli kanser türleri ile genomun genelde gözden kaçan bir bölgesindeki mutasyonlar arasında beklenmedik bir bağlantı bulduktan sonra, bu soruyu cevaplamaya yakın olabileceklerini düşünüyorlar.

Avustralya’daki Yeni Güney Galler Tıp Fakültesi’nden bir takım, çoğu kanser türünde (özellikle cilt kanserleri) DNA onarımının, ‘gen destekçileri’ olarak bilinen belirli bir genom bölgesinde engellendiğini bulmak için binlerce tümör içinde 20 milyondan fazla DNA mutasyonu üzerinde çalıştılar.

Bu gen destekçi bölgeleri aslında herhangi bir şey için şifreli olmasa da (ve bu nedenle bilim insanları kansere sebep olan mutasyonları aradığı zaman sıklıkla gözden kaçıyorlar), inanılmaz derecede etkili haldeler çünkü hangi genlerin açılıp kapanacağını düzenliyorlar.

Yani, oluşturulan protein miktarını ve dolayısıyla hücrenin türünü ve işlevini etkiliyorlar. Bu yüzden burada meydana gelen mutasyonlar özellikle zarar verici oluyor. Ve takım, belirli kanser türlerinde bunların inanılmaz derecede yaygın olduğunu buldu.

ScienceAlertkaynak

Yazar: Biyolokum

Lokum gibi biyolok.

Amerika yeni güç kaynağı olarak Triton ile okyanusa gözünü dikti.

Amerika yeni güç kaynağı olarak Triton ile gözünü okyanusa dikti.

Meteor çarpması olmasa da Dinazorların nesli zaten tükenecekmiş.

Meteor çarpması olmasa da Dinazorların nesli zaten tükenecekmiş.