sınav haftasında bir biyoloji öğrencisi olmak

sınav haftasında bir biyoloji öğrencisi olmak

Yüzlerce sayfa, binlerce terim, onlarca sistematik..

biz sizi anlıyoruz, aynı yoldan geçiyoruz çünkü.

 1. Ailemin telefonla konuştuğumu zannederek her odama girdiğinde ayna karşısında sesli olarak konuları ezberleyip anlatmaya çalışan bir biyoloji zede görmesidir.

 2. yukarıdaki görsel sadece sınav haftasındaki bir biyoloji öğrencisini betimlemiyor. hatta biyoloji öğrencisinin sınav zamanını hiç betimlemiyor.

  ben bu görsele bakınca bir biyoloji öğrencisinin ne kadar yalnız olduğunu görüyorum. fen bilimi bölümleri arasında bile eğer kişisel bir merak, ilgi yoksa en arkaya itilmesini görüyorum.

  görselde nerden baksanız 500 den fazla pencere var ve sadece bir tanesi aydınlık, ışıkları yanıyor. o kadar azız, tercih edilmemiz o kadar düşük bir oranda çünkü. zorunlu tercih edenler de çooktan zıbarıp yatmış zaten. umutları az veya yok denecek kadar çünkü. çünkü buna alıştırdılar, bunu empoze ettiler. bilimin en önemli bir dalını, canlıyı inceleyen bir bilimi sıradanlaştırdılar çünkü.

  ışığınız hep yanık, odalarınız aydınlık olsun arkadaşlarım…

 3. gece öğrencisi olarak sadece sohbet etmek için açık kalmıştır o ışık. biyolojiyi ezber kalıbına sokanlara isyanımdan nerdeyse hiç bir sınava hazırlanmadım. ama ben bile mezun oldum. eminim siz de bi şeyler yaparsınız. bu kadar kasmaya lüzum yok. birinci de işsiz bende. fen fakülteleri de kapanırsa kimse akademik kariyer diye de tutturmaz. e daha ne olsun?

 4. Sınav haftasında, çalışılan bir çok şeyi artık rüyasında bile görüyorsa tamam tamam olmuşum ben nidalarıyla uykusundan uyanan biyoloji öğrencisidir. Geceleri yalnız olmadığını bilen öğrencidir.

 5. diğer bölümler haftalarca önceden çalışırken kendisi sınav haftası sabahlayarak yarı uyanık uykulu sınava giren öğrencidir…

 6. 2 haftalık sınav dönemini kendine insan gibi davranmayarak geçiren,uykudan nasibini alamadan sınavlara girip binlerce terim,latince sözlük ve şekil çizmekle uğraşıp,sevdiği için,çalıştığı şeyi sorgulamadan bu dönemi geçiren insan olmaktır.

 7. kendi adıma konuşmak gerekirse genelde sınavdan üç saat önce kalkıp, en yakın arkadaşımı arayıp, notları getirmesini söylerdim, o da getirirdi hemen. oturur özetin özetini ezberler girerdim. sınavdan çıktıktan 5 dakika sonra reset atarak, gündelik yaşamıma geri döner, sınavsız olması gereken tek bölümün bu olması gerektiğini savunurdum. (en azından yazılı sınav, yazılı sınavlar gereksiz ağaç katilleridir.)sözlü sunum ya da proje bu bölüm için en uygulanabilir yöntemdir. öğrencinin biyoloji bilgisi dışında yaratıcılığını da geliştirmek için. ama kime diyorsun tabii. başçavuş yine yollarda…

 8. uyumamak için kafein stres atmak için nikotin bağımlısı olan uyukladığı sürede hocalarının rüyada yanlarına gelip sorular sorduğu kişi olmaktır 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.