genetik

Rekortmen virüs: Bir bakteriden ve normalden 20 kat daha büyük virüs keşfedildi!

Yeni keşfedilen Megavirus chilensis, artık, bilinen en büyük virüs ünvanına sahip!1992′de İngiltere’de bir soğutma kulesinde keşfedilen eski rekortmen Mimivirüs‘ün ünvanı, artık, sıradan bir virüsten 20 kat büyük Megavirus‘ün!

Çalışmada görev alan araştırmacılar, bu megavirüs’ün amip gibi denizde yaşayantek hücreli canlıları enfekte ettiğini düşünüyor. Ölçümlere göre, bu dev, 0.7 mikrometre çapındaki boyutuyla bazı bakterilerden bile büyük. Virüs, öyle büyük ki, yapılan temel gözlemler sırasında, önce bakteri olarak tanımlanmış, türün virüs olması araştırmacıları oldukça şaşırtmış.

Sadece elektron mikroskopları ile görünen diğer virüslerin aksine, bu yeni türü temel ışık mikroskopları ile görmek mümkünMimivirüs gibi, yeni keşfedilen bu Megavirüsler de, dış kısımlarında saç benzeri fibril yapılara sahip. Bir görüşe göre, bu fibriller, virüsleri amiplerin beslendiği bazı bakterilere benzetiyor. Bu şekilde amipleri kandırıp, virüsleri bakteri gibi tanımalarını ve hücre içine almalarını sağlıyor olabilir. Bu noktada, megavirüslerin, insanlar için tehdit oluşturmadığını hatırlatmakta fayda var.

 Megavirus chilensisMegavirus chilensis

Şili‘nin Las Cruces sahillerinde bulunan bu yeni tür üzerinde gerçekleştirilengenetik çalışmalar, megavirüs’ün genomunun da (bir virüse göre) mega boyutlarda olduğunu gösteriyor. Çalışmada görev alan Chantal Abergel ve Jean-Michel Claverie‘nin araştırmalarına göre, virüs, 1,259,197 bazlık bir genomasahip. Bu genom içinde, konağı içinde çoğalmasını ve yapısal birimlerini üretmekiçin 1120 kadar gen barınıyor. Genlerin %23′ü ise, eski rekortmen Mimivirüs’tebulunmuyor. Yani Megavirüs’e özgü. Bu haliyle, dizilimi yapılan en büyük viral genom özelliğine de sahip.

Profesör Claverie, bu gelişmiş düzeni şu şekilde özetliyor“Her şeyi, küçücük bir parçacık başlatıyor. Küçük parçacık büyüyor ve büyüyor. Ardından, bakıyorsunuz ki, tek bir hücre, devasa bir virion fabrikasına dönüşüyor. Bu kadar gene sahip olması da işte bu yüzden.”

Profesör Claverie’nin enfekte amipler üzerinde yaptığı çalışmalar, virüslerin farklı bir davranışını daha ortaya koyuyor. Enfeksiyon sonrası, megavirüsler, amiplerin içinde truva atı organelleri (hücre içinde hücre) oluşturuyor. Bu yapay organeller içinde, yeni virüslerin üretimi sağlanıyor. Bu organellerin çalışma mekanizması ve fonksiyonlarıhenüz açığa çıkarılamamış.

Claverie, viroloji dalının da artık değiştiğini belirtiyor. Eskiden, sadece insan ve hayvanları enfekte eden virüslerincelenirken, artık daha geniş bir çevrede virüsler inceleniyor. Artık göllerden su örnekleri alınıyor ve virüsler tarafından enfekte edilen hücreler toplanıyor. Elde edilen sıradışı virüsler, “çevresel viroloji” dalının oluşmasını, büyümesini ve popülerleşmesini sağlıyor.

Megavirus claims ‘biggest genome’ crown

Biyo RSSYorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı