merak

Radyasyon dediğimizde neden hepimiz korkuyoruz?

Radyasyon dediğimizde neden hepimiz korkuyoruz

Radyasyon sözünü duyduğumuzda fizikçiler hariç herkes korkar. Peki neden?

Radyasyon sözünü duyduğumuzda fizikçiler hariç herkes korkar.

Aslında radyasyon dediğimiz şey uzayda dalga veya parçacık şeklinde yayılan enerjidir. Zararlısı var, zararsızı var.
Örneğin birine sabaha kadar bağırsanız sesiniz yüzünden kanser olma olasılığı yok.

Radyasyon dediğimizde neden hepimiz korkuyoruz?

Ama bazı radyasyon türleri var ki onlar kansere yol açıyorlar.
Biz fizikçiler bu radyasyon tipine iyonlaştırıcı radyasyon diyoruz. İyonlaştırıcı radyasyon hidrojen atomundan elektronu koparabilecek enerjiye sahip (13.6 elektron volt, eV).
Örneğin X-ışınları veya gamma ışınları iyonlaştırıcı radyasyon sınıfına giriyor.

Hepimiz her gün belli bir miktar doğal iyonlaştıcı radyasyona maruz kalıyoruz. Bu bizi hasta etmiyor. Örneğin yediğimiz muzda da zararsız miktarda radyasyon var (Potasyum-40). Hatta patateste de var. Hatta karşılıklı tavla oynadığınız kişiden bile doğal radyasyon alıyorsunuz.
Ama dediğimiz gibi, zararlı değil.

Peki bu doğal radyasyonu ne miktarda alıyoruz?

Her birimiz günde ortalama 100 muz yemiş kadar doğal radyasyon alıyoruz. Tamamen zararsız. Ölümcül radyasyon miktarı 100 milyon muza karşılık geliyor. Tabloya ilginç bazı radyasyon miktarları koyduk. En kötüsü sigara. Tütünde polonyum-210 ve kurşun-210 var. Oldukça radyoaktif.

kaynak 1, kaynak 2

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 4 =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top