fizyoloji

Primer Lenfoid Organlar nelerdir? Ne işe yararlar?

İmmun (bağışıklık) sistemde lenfositlerin üretildiği ve olgunlaştırıldığı organlardır. Bunlar:
-Kemik ilikleri: Hacmi fazla olan kemiklerin merkezinde yer alan dokudur. İnsan vücudunun %4-6’sını oluşturan kemik iliğinin kırmızı bölgesinde tüm kan hücreleri periyodik olarak üretilir. Kemik iliğinde kök hücrelerinin ve lenfositlerin öncüleri üretilir ve olgunlaştırılmak üzere diğer lenfoid organlara giderler.
-Timus: Kemik iliğinde üretilen öncü lenfositlerin olgunlaşmak için geldikleri organdır. Timus bezi doğumdan önce ve doğumdan hemen sonra lenfositleri meydana getirerek vücudu enfeksiyonlardan korur.
-Fabrikus Kesesi: Kuşlarda kalın bağırsağın kloak ile birleştiği yere bağlı olarak bulunan bu organ B lenfositlerin olgunlaştığı yerdir. Yüksek memelilerde B lenfositler kemik iliğinde farklılaşıp olgunlaşırlar.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı