evrim

700.000 Yıl Öncesine Ait “Hobit” Fosilleri

Uluslararası bir araştırma ekibi  700.000 yaşındaki insanımsı kalıntıları keşfettiğini açıkladı.Bunların insanın küçük atalarıyla doğrudan ilişkisi olduğu anlaşılınca kalıntılar “Hobbitler” şeklinde anılmaya başlandı.

Endonezya’da bir adada yeni bulunan homininler sadece 1 metre yüksekte yaşıyorlar , yeni bir türü temsil ettikleri için hangi tarih aralığında yaşadıkları belirlenemiyor ancak bazı bilinen hobbit türlerine oldukça  benziyorlar:  Homo floresiensis. Bu iki tür arasındaki asıl fark ise hobbitlerden 600.000 yıl önce yaşamalarıdır ki bu da bildiğimiz hominin evrim anlayışımızı sarsıyor.

Wollongong Üniversitesinden Susan Hayes:

“Asıl dikkat çeken nokta  ise çocuklarda 2 tane süt dişi bulunan bu fosillerin en az 700.000 yıllık olmasıydı “

A22_web (1)
Aynı ekip  Endonezya’nın Flores adasında , Mata Menge olarak bilinen bir yerinde eski bir nehir yatağı altında gömülü en az bir yetişkin ve iki çocuktan , çene altı diş parçası keşfetti.

2003 yılında Flores adasında zaten Homo floresiensis’in ilk kalıntıları keşfedilmişti. O zamandan beri hobbit olarak anılmaya başlandı.Bilim insanları bu inanılmaz türün 12.000 yıl önce modern insanla beraber yaşamış olabileceğini tahmin ediyorlar.

Fakat bazı bilim insanları homini türürün sadece kalıntılardan ibaret olduğunu ve aslında bu kalıntıların hasta Homo sapiens’e ait olsuğunu düşünüyorlardı.

Yapılan yeni keşiflerle birlikte Homo floresiensis’in gerçek olduğuna dair argümanlar daha da güçlendi.Aslında Homo Sapiens yokken Endonezya açıklarındaki bu adalarda Homo Floresiensis türü binlerce yıldır varlığını sürdürmüştür ve kanıtlar da bunu desteklemiştir.Yani hobbitler gerçek.

Peki bu hobbitler bizim soy ağacımıza yerleşecekler mi? Ve o adada türleri nasıl sona erdi? Araştırma ekibi bazı doğal sonuçları açıklıyor bu konuda. Addadaki ağaçlara tırmanarak uzun boylu şekilde Homo erectus’a evrimleştiklerini düşünüyorlar.

Diğer bir görüş ise  Homo floresiensis türü adada 1 milyon yıl kalarak adanın doğal şartlarına uyum sağlayarak kısa boylu olarak evrimleşmiş oldukları yönündedir.Eğer bu görüş doğruysa onları soy ağacımıza eklemek bizi gerçekten zorlayacaktır.

Araştırma ekibinin lideri van den Bergh ise Homo floresiensis’nin 300.000 yıl boyunca hobbit olarak kaldığını geri kalan zamanda ise Homo erectus’a evrildiğini düşünüyor.

Üstelik şöyle bir ihtimal daha var: Homo floresiensis daha erken dönemde evrilmiş olabilir bunun sebebi ise Flroes adasının Asya kıtasına olan yakınlığından dolayı yeni türlerle tanışma olasılığının bir hayli yüksek olması.

Ekip artık keşiflerini düzgün ve doğru bir şekilde  yapmak için nehir yatağının derinlerine inmeye karar verdi böylece Homo floresiensis ile Homo erectus arasında bağlantı bulmayı umuyorlar .

Kaynak 1Kaynak 2Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı