in

Pasifik Okyanusu’ndaki radyasyon seviyesi, Fukuşima öncesi seviyelere geriledi.

Pasifik Okyanusu'ndaki radyasyon seviyesi, Fukuşima öncesi seviyelere geriledi.
Pasifik Okyanusu'ndaki radyasyon seviyesi, Fukuşima öncesi seviyelere geriledi.

2011 depremi ve ardından gelen Tsunaminin Japonya kıyısında bıraktığı yaraların kapanması uzun zaman alıyor, fakat Pasifik Okyanusu’ndaki radyasyon seviyelerini ölçen biliminsanlarından bazı olumlu haberler var.

5 yıldan fazla bir süre sonra, tsunamide zarar görmüş olan Fukuşima Daiichi nükleer güç tesisinden radyoaktif malzemenin sızmaya devam etmesine rağmen, bu seviyeler neredeyse normale döndü.

Avustralya’daki Edith Cowan Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Pasifik’in tam karşısında radyasyon seviyelerini inceleyen uluslararası bir takıma liderlik ederek, felaketten beş yıl sonra su durumunu kontrol etti. Araştırmacılara göre iyi ve kötü haberler var.

İncelemenin eş yazarı Pere Masque şöyle konuşuyor: “Okyanus boyunca bulunan radyasyon seviyelerinin, gelecek dört ile beş yıl boyunca arkaplandaki nükleer silah denemesiyle bağlantılı olan seviyelere dönmesi muhtemel. Yine de, Fukuşima tesisi yakınlarında bulunan deniz yüzeyi ve liman hala yüksek oranda kirlenmiş halde. Bu alandaki radyoaktivite seviyelerinin ve deniz yaşamının gözlemi devam etmeli.”

kaynak 1 , kaynak 2 , kaynak 3 , kaynak 4

Yazar: Biyolokum

Lokum gibi biyolok.

Güneş Koruyucu Seçmek

Biyoloji bankasının, gerçek hayattaki Nuh'un Gemisi olabileceği belirtiliyor.

Biyoloji bankasının, gerçek hayattaki Nuh’un Gemisi olabileceği belirtiliyor.