sözlük

ÖYP Kadrosu Geçici midir? Doktora Sonrasında İlişik Kesilir mi? Ne Zaman Öğretim Üyesi Olunur?

ÖYP Kadrosu Geçici midir?
Doktora Sonrasında İlişik Kesilir mi?
Ne Zaman Öğretim Üyesi Olunur?
Doktora Bitince Ünvanımız Ne Olacak?
ÖYP Kadroları 33/a’mı Yoksa 50/d midir?

Başvuru esnasında adayların kafasını en çok karıştıran bu sorulara açıklık getirmek amacı ile size bu yazıyı hazırladık.

ÖYP araştırma görevlisi kadrosu 2547 sayılı kanunun 33/a maddesine göre görev yapmaktadır.Atamalar yabancı dil puanı 50’nin altında olanlar için bir yıl, yabancı dil puanı 50-64 puan olanlar için ise iki yıl süreyle yapılır. Yabancı dil puanı 65’in üstündekiler için ise üç yıla kadar atama yapılmaktadır. Atama süresi kadro karşılığı sözleşmeli olarak yapılmaktadır ve her sene otomatik olarak yenilenir.

ÖYP Araştırma Görevlilerinin Sözleşmesi Şu Durumlarda İptal Edilir:

Yabancı dil puanları 65’in altında olan ÖYP araştırma görevlilerinden zorunlu yabancı dil eğitimine katılmak istemeyenlerin,
Atandığı günden itibaren 1 yıl içinde yabancı dil puanı 50 veya üzeri olmayanların,
Atandığı günden itibaren 2 yıl içinde yabancı dil puanı 65 veya üzeri olmayanların,
Doktoraya devam ederken ÖYP ile atamanız yapıldıysa ve 35. madde ile görevlendirme alındıysa, doktora eğitimi tamamlamayanların,
Atandığı günden itibaren ve/veya yurtiçi yabancı dil eğitimin sonunda yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan ÖYP araştırma görevlilerinden 1 yıl/2 yarıyıl içinde ÖYP kapsamında YÖK tarafından belirlenen lisansüstü programlara başlamayanların,
Lisansüstü eğitimlerinde başarısız olanların ve enstitü ile ilişiği kesilenlerin,
Yüksek lisans programını 3, doktora programını 6 yılda bitiremeyenlerin, kadro ile ilişiği kesilecektir.

Yukardaki durumlar dışında durup dururken kadro ile ilişiğiniz kesilmez ya da sözleşmeniz iptal edilmez.

Doktora programı ÖYP’nin son adımıdır. Doktora bititği zaman ÖYP’de sona erer çünkü programın "Yetiştirilme" tarafı tamamlanmıştır, artık Yrd. Doç.’liğe (Öğretim Üyeliğine) atanmak için gerek şartları taşıyana ve/veya kadro gelene kadar Dr. Araştırma Görevlisi olarak atandığınız Üniversitede diğer tüm araştırma görevlileri gibi kadro beklersiniz. Doktora sonrası ilişiğiniz kesilmez. Ancak bazı enstitülerin adaylardan atama sonrasında doktora bittikten sonra kadro talep etmeyeceğine dair bir sözleşme imzalama istekleri olmuştur. Bunun tek nedeni normalde enstitülerde 33/a’ya bağlı bir araştırma kadrosu bulunmamasıdır, buna bağlı olarak Öğretim Üyesi kadrosu da yoktur, bundan dolayı ÖYP’li araştırma görevlilerini doktora bittikten sonra ne yapacaklarını bilmedikleri için kendilerince durumu garantiye almaya çalışmışlardır. Doktora sonrası ilişik kesilmesi ÖYP’nin amacına tamamen aykırı bir durumdur çünkü program ülkemizdeki Öğretim Üyesi ihtiyacından dolayı ortaya çıkmıştır, umuyoruz ki bazı enstitülerde olan bu problemde önümüzdeki günlerde YÖK tarafından çözülecektir.

Eğer ki atandığınız üniversitede lisansüstü programlarınızı tamamladıysanız senet imzalamamış ve zorunlu hizmetiniz de yok demektir bu durumda doktora bitiminde başka bir üniversitenin Yrd. Doç. kadrosuna başvurarak orada akademik hayatınıza devam edebilirsiniz. Eğer lisansüstü eğitiminizi 35. madde ile atandığınız üniversitenin dışında bir üniversitede tamamladıysanız senetinize bağlı olarak zorunlu hizmetiniz var demektir. Bu durumda zorunlu hizmetiniz bitene kadar üniversitenizde kalırsınız.

ÖYP Özlük hakları için detaylı bilgi: ÖYP Özlük Hakları: Maaş ve Ödenekler
https://goo.gl/lpGpXJ

Zorunlu Hizmet için detaylı bilgi: ÖYP ve Zorunlu Hizmet
https://goo.gl/9NOhp71 Yorum

1 Yorum

  1. Cenk Önsoy

    19 Şubat 2013 at 01:09

    sıradan bir öyp araştırma görevlisi olarak merak ettiklerinizi -bildiklerim çerçevesinde- cevaplayabilirim…

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı