sözlük

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Osteoporoz kelimesi Latince de kemik anlamına gelen “Os” ve Yunanca da delik anlamına gelen “Poroz” ikilisiden oluşur.Halk arasında Kemik Erimesi olarak da bilinen Osteoporoz genel tanımıyla kemiklerin kendi içlerindeki mineralleri(özellikle kalsiyum) kaybederek zayıf,güçsüz ve kırılgan bir yapı alması durumudur.

Dünyada kemik erimesi oranı kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür.Öyleki bu oran %80’ lere kadar çıkabilir.Bu durumun görülmesinin başlıca nedenlerini en genel tabiriyle şu şekilde  sıralanabilir;

1-Kemik gelişimi sırasında erkeklerde olan  kemik kütlesi oranının kadınlara göre daha fazla olması,
2-Kadınların erkeklere göre daha uzun süre yaşamaları,
3-Erkeklik hormonu olarakta bilinen testosteronun kemikler üzerindeki koruyuculuk etkisi,
4-Menapoz döneminde kemik yıkımının artması(Erkeklerde bu döneme eşdeğer bir dönem yoktur).

Hastalığın Belirtileri
Yapılan araştırmalar gösteriyorki hastalığın başlangıç aşamasında bireyde hiçbir şikayet gözlenmiyor.Ancak hastalık ilerledikçe;

1-Bel ve sırt ağrısı,
2-Omurga da kırıklar,
3-Boyda kısalma,
4-El bileklerinde kırıklar,
5-Kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar,
6-Sırt kamburlaşması,omuzlarda yuvarlaklaşma,
gibi şikayetler görülmektedir.

Risk Faktörleri    
Kemik tıpkı arı peteğine benzer bir yapıya sahiptir,ve başta kalsiyum olmak üzere birçok minerali depolama özelliğine vardır.Yediğimiz yiyeceklerden aldığımız kalsiyum belli bir yaş aralığına kadar (20-25 yaş) kemikleri güçlendirme özelliğine sahiptir.Ancak bu yaştan sonra kemik yapımı kemik yıkımından az olduğu için kemikler güçsüzleşmeye başlar.30’lu yaşlarda kemik kütlesi “Tepe Kemik Kütlesi” denen en yüksek değerini alır.Bu yaşlarda ulaştığımız Tepe Kemik Kütlesi ve yaşlanınca başlayan kemik kaybının hızı bireyin Kemik Erime riskini belirler.Bu veriler  kimin bu hastalığa yakalanacağını gösterir,ancak hastalığa yakalanma riski şu durumlarda artış gösterir;

1-Sigara ve alkol tüketimi,
2-Ailede kemik arimesi geçirmiş hastanın bulunması(özellikle annede kalça kırığı),
3-Eklem rahatsızlıkları(özellikle iltihaplı eklem romatizması),
4-Kalsiyum ve D vitamini eksikliği,
5-Erkeklerde  testosteron seviyesinde düşüklük,
6-Hormonal hastalıklar(Özellikle Paratiroid ve Tiroid hormonları),
7-Astım hastalığının bulunması,
8-Bunama,
9-Egzersiz ve spor alışkanlığının olmaması,

Bahsettiğimiz bu faktörlerden biri yada daha fazlası bireyde bulunuyorsa Kemik Erimesi hastalığına yakalanma riski fazladır.

Tedavi Yöntemleri
Osteoporoz yanlızca ilaç kullanarak giderilebilecek bir hastalık değildir,Yaşam biçiminde ciddi değişiklikler gerektirir.Bunların başında;

-Egzersiz,fiziksel aktivite,spor yapılmalı,
-Yeterli dengeli ve hastalığa uygun beslenilmeli(Özellikle Kalsiyum açısından zengin besinler),
-D vitamini alımına özen gösterilmeli ve eğer gerekirse laçlarla takviye edilmeli,
-Gün ışığında 15-20 dakika kalınmalı,
-Bireyin düşmelerini engellemesi için tedbirler alınmalı.

Bahsettiğimiz tedavi yöntemlerinin bazı durumlarda uzun süre devam ettirilmeleri gerekir.Bu yüzden tedavi süresince sabırlı olunmalı ve uygulanan tedavinin sonuçları beklenmelidir.

Son bir not olarak; bilim adamları kemik erimesine karşı kemik oluşumunu gerçekleştren bir aşı geliştirdiler.400 kadın üzerinde yapılan çalışmada olumlu sonuçlar alındı ve ilacın gelecek 3 yıl içinde piyasaya sürülebileceği duyuruldu.

 

Kemik Erimesine Mucizevi Aşı

Özellikle kadınlarda menopoz döneminde yaşanan, ölümlere yol açan kemik erimelerine karşı yeni kemik oluşumu sağlayan muhteşem bir aşı geliştiridi.

Özellikle kadınlarda menopoz döneminde yaşanan, ölümlere yol açan kemik erimelerine karşı yeni kemik oluşumu sağlayan muhteşem bir aşı geliştiridi.
Osteoporoz yani kemik erimesi kemik doku yogunluğunun azalması nedeniyle dayanıklılığının azalması, yani kalitesinin düşmesi.

Kemik erimesinin şiddeti arttıkça kemik kırılganlığı da artıyor. Kemik erimesi, zamanında yakalanıp önlenmezse sakatlıklara ve ölüme neden oluyor.

Dünyada kalp-damar hastalıkları ve kanserden sonra bilinen 3. ölüm nedeninin osteoporoz olduğu bildirilirken bu sinsi hastalıktan kurtulmak için bilimadamları mucizevi bir aşı geliştirdi.

Kemik erimesi için kullanılan ilaçlar kemiğin erime sonucu kırılmasına yol açıyordu.Ancak aşı yeni kemik oluşumuna yardımcı olacak.

İngiliz Dailyi Mali gazetesinin haberine göre aşı, yeni kemik oluşumunu engelleyen sclerostin proteinini bağlıyor.Bu proteinin çalışmasını engelleyen yeni ilaç kemiğin yenilenmesini hızlandırıyor.

400 kadın üzerinde yapılan çalışmada olumlu sonuç veren ilaç Amerikan ve Belçikalı iki şirket ortaklığında geliştirildi.

Araştırmada yer alan kadınlara ilaç ayda bir ya da üç ayda bir enjekte edildi.Kemik erimesi ilaçlarının ise hergün alınması gerekiyor.

Sonuçları son derece olumlu görülen ilaç üç yıl içinde piyasaya sürülecek.

 

 

Bilgiustam

Türkiye Radyo ve Televizyon KurumuYorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı