in

Örümcek ağı’nın kudretini unutun! Bir Gastropod onu tahtından etti bile.

Sayfaya gönderilen mesajlara istinaden haberleri bazılarını orjinal kaynaklarından size ileteceğim. Bütünlüğün ve anlamın bozulmaması ve ileri okuma yöntemlerinin arttırılması için güzel bir fikir olduğunu düşünerek bu paylaşımlara müsadenizle başlıyorum.

Örümcek ipeği’nin (ağı, ipi) 1.3 gigapaskal kuvvetine dayanabildiğini biliniyordu ve en kuvvetli doğal materyal olarak nitelendirilmişti. Peki Gastropod’lardan Patella vulgata türünün 3 ila 6.5 gigapaskal ölçülerine kadar dayanıklı olduğu keşfedildi desek?

Buyrun buradan:

Spider silk is known for its superb toughness, and till not too long ago a tensile energy of 1.three gigapascals (GPa) was sufficient to earn it the title of strongest pure materials. Nevertheless, researchers report on-line in the present day within the Journal of the Royal Society Interface that the file books have to be up to date to correctly acknowledge the unimaginable power of the limpet enamel. Marine snails often called limpets (Patella vulgata, pictured) spend most of their lives scraping a set of small tooth alongside rocks in shallow ocean waters, searching for meals.

 

Yazar: Cenk Önsoy

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Sizler şaşırtacağını düşündüğümüz 15 canlının x-ray görüntüsü

Tylenol, hataları saptamamızı zorlaştırabiliyor.

Tylenol, hataları saptamamızı zorlaştırabiliyor.