in

**Organ mafyası ve organ bağışı

Şu aşağıdaki hikayeler ve benzerleri internet yayılmadan önce de vardı ama internetin yaygınlaşmasıyla yağmur gibi yağmaya başladı insanların üstüne. Ben bunların kimini hiç ummayacağım insanlar sosyal medyada paylaşırken gördüm. Hatta kimini böyle saygın bir sosyalist gazetenin sitesinde, üstelik bir hekim imzasıyla hazırlanan haberde gördüm:

Kız çay bahçesinde çay içiyormuş. Karşı masada oturup yarım saattir kızı kesen adam garsona bir şey şöylemiş. Garson kıza çay getirmiş. Kız içmiş, kendinden geçmiş. Birkaç saat sonra hiç tanımadığı bir yerde uyanmış, şok: böbreği yok!

Gölcük Depremi’nden sonra enkaz alanında polis organ mafyasını yakalamış. Enkaz altındaki cesetlerden organ çalıyorlarmış!

IŞİD, çatışmalarda öldürdüğü, kafasını keserek infaz ettiği insanların organlarını da satıyormuş, organ mafyasına!

Organ nakli ve organ bağışçılığını bu kadar şeytanileştiren, bu kadar korkunç bir olgu haline getiren mitleri ne sevdi insanlar ya. Nasıl bir akıl tutulması, nasıl en temel mantığı işletmeden inanma ve yayma! Şunlar yüzünden, organ bağışçısı olursa, organ mafyasıyla çalışan doktorların (!) bilgilerini paylaşması yüzünden organ mafyasının peşine düşeceğine inanan insan çok.

Organ nakli çok zor ve kalabalık bir uzman ekibinin gerçekleştirebileceği meşakkatli bir işlemdir. Evet dünyada organ mafyası diye bir olgu vardır ama işleri organ çalmak, cesetlerden organ toplamak, ya da organları için insanları öldürmek değildir; Organ ticaretinde aracılık yapmak, organlarını satmak isteyen yoksul insanlarla, nakil için para ödemeye hazır hastalar arasında komisyonculuktur.

Dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir mahkeme, organ nakli için öldürülen insan vakasını kayıt etmemiştir. Hiçbir polis teşkilatı böyle tek bir vakanın bile yaşandığını teyit etmemiştir. Tamamen insanların uydurup birbirine yaydığı zırvalardır.

Dünya kadar insan, en yakınları bile organ nakli için uyumsuz olduğundan uygun organ sırası beklemektedir. Bardan rastgele birini ayarlayıp, kandırıp, eve götürüp organını çalmak ve sanki araba teybi satar gibi uyumlu hasta bulup satmak fantazi ürünüdür. Hasta ve bağışçı arasında bir dizi test yapılması gerekir önce.

Bir insan öldüyse, yani kalbi geri dönüşümsüz olarak kan pompalamayı durdurduysa, organları da buna müteakip ölmeye başlar. Ölü organların da kimseye faydası yoktur. Hayati organlar ya beyin ölümü gerçekleşmiş ve kalbi atmaya devam eden hastalardan ya da kalp ölümü uzmanların hazır olduğu bir merkezde gerçekleşmiş hastalardan, uzman bir ekip tarafından hızlıca çıkarılır ve uyumlu hastalara nakledilmek üzere muhafaza edilir/yola çıkarılır. Kalp ölümü gerçekleşmiş hastalardan çıkarılabilecek “organlar” ise genelde deri, doku gibi vücut parçalarıdır, Beyin ölümü gerçekleşmiş ama kalbi atmaya devam eden hastaların aksine, kalp ölümü gerçekleşmiş bir hastadan nakil için hayati organları çıkarmak, imkansıza yakındır.

Organ bağışı gibi bir mucizeyi öcüleştiren bu şehir efsaneleri ne tıbbi olarak mümkündür, ne de böyle tek bir vaka bugüne kadar tespit edilmiştir.

Önder Atar, kaynak

Yazar: Biyolokum

Lokum gibi biyolok.

Avrupa Birliği Ülkelerinde Bir Biyolog Ne İş Yapar?

Avrupa Birliği Ülkelerinde Bir Biyolog Ne İş Yapar?

Yuvadan düşmüş Saksağan – Karga yavrusu bakım ve beslenmesi