in

okuduğunuz veya mezun olduğunuz üniversite hakkında görüşleriniz nedir?

hepimiz bir şekilde üniversitelerde onlarca olumsuz yoruma rağmen dirsek çürütüp, binlerce latince ezber arasında boğuşurken, bize destek olan üniversitelerimize karşı yii yada kötü duygular besleyebiliyoruz. gerek hocalarımız, gerekse personel birimlerinde yaşadıklarımız bu durumu tatlandırabilirken, bazen bir çileye dönüştürebiliyor. ancak bizim bu platformda irdelediğimiz nokta ders içerikleri, hocaların yaklaşımı, üniversitelerin sunduğu imkanların durumu, erişebilirlik ve sağlanan ek avantajlar gibi konuları ele almak olacaktır.

Örnek olarak Anadolu Üniversitesi’nde Biyoloji lisans eğitimi almış biri olarak çok fazla yetenekli insanın olduğunu gözlerimle gördüm, ancak üst kademe ve rektörlük baskısıyla imkanların sürekli kısıtlı tutularak farklı kaynaklara aktarıldığına bizzat şahit oldum. Çok fazla yerinde sayan üst kadrolar var, hak etmeyenler de elbette cabası.. Ancak yeni nesil yar. doç. ve doçent kadroları inanılmaz doyuma ulaşmış bir şekilde yer almaya başladılar, çok daha donanımlı bir öğretim kadrosuyla yoluna devam edecek gibi görünüyor.

Öte yandan bir öğrenci olarak kampüs düzeni fevkalade, yurtdışı imkanları, değişim programları ve sağladığı maddi burs imkanlarıyla açıköğretim desteği sayesinde keyifli bir lisans hayatı geçirebilirsiniz ancak yüksek lisans için yeterli düzeyde kendinize proje sağlayabilecek bir hoca bulamazsanız, hiç bulaşmayın, sürünebilirsiniz. Planınızı iyi yapın, en iyi ihtimalle güzel bir lisans dönemi geçirip mezun olarak yolunuza yurtdışı imkanlarını değerlendirmiş, farklı noktalarda staja çağrılmış bir biyolog olarak devam edebilirsiniz.

Sizlerde durum nedir?

Biyologlar canlı hücreyi programlayabilen yazılım türü ürettiler.

tek kelime ile ….