Ödül alan deney, ayet okunmuş fasülye, Tübitak Bilim Fuarı Projesi!

Ödül alan deney, ayet okunmuş fasülye, Tübitak Bilim Fuarı Projesi!

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ile Milli Eğitim Müdürü İsmail Kılıç, Levent Akbaba’yı ziyaret ederek gürültü kirliliğinin canlılar üzerinde bıraktığı olumsuz etkisi üzerine yapılan çalışmayla ilgili bilgi aldı. Kaymakam Bulgurlu, Kur’an-ı Kerim dinletilen bitki diğer iki bitkiye göre 3 kat daha fazla büyümesine yönelik yaptığı çalışma için öğrenci Akbaba, proje koordinatörleri okulun biyoloji öğretmenleri Feriha Taycı ile Nurhan İlhan’ı tebrik ederek projenin genişletilmesine yönelik bütün çalışmalara destek vereceklerini kaydetti.

İmam hatip lisesi öğrencisi Levent Akbaba’nın TÜBİTAK Bilim Fuarı için hazırladığı ‘Canların Gıdası Kur’an-ı Kerim Projesi’ örtü altı seracılıkta kullanılacak.

Alıntılar: Bugün, Haberler.com, Minute15.com, Eksisozluk.com

Üç kap.
Hepsi aynı ölçüde, özellikte.
Her birinin içine üçer fasulye tohumu konur.
Suları eşit verilir.
Aynı hizada, aynı ortamda tutulur.
*
Üç kabın birincisine…
Sekiz saat arayla Kur’an-ı Kerim ayet sesi;
İkincisine, Arabesk-Rap müziği verilir.
Üçüncüsüne hiç ses verilmez.
*

20 günün sonunda…
Kur’an-ı Kerim dinletilen kaptaki fasulye 31 santime;
Sessiz ortamdaki fasulye 13 santime ulaşır.
Gürültülü Arabesk-Rap müziği verilen fasulye ise bırak filiz atmayı, çimlenmez.
*
Bu deneyi Antalya Manavgat İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Levent Akbaba yaptı.
Projenin adına “ Canların gıdası Kur’an-ı Kerim” koydu.
İddiası:
“ Çiftçiler serada yetiştirdikleri bitkilere Kur’an-ı Kerim dinleterek daha kısa zamanda daha bol mahsul alınır. Gönüller zikrettikçe huzur bulur, bereketli olur”
*
Öğrencinin proje danışmanları Feriha Taycı. Okulda Biyoloji öğretmeni.
İşin sırrını anlatıyor:
“ Derste sık tekrarladığım iki ayet var. Buradan esinlenerek projeye niyetlendik. Ve sonunda gerçeği gözler önüne serdik”
Diğer danışmanı da Biyoloji Öğretmeni Nurcan İlcan, aynı yöntem diğer bitkilerde de uygulanırsa aynı sonuç alınacağını söylüyor.
Formülü öğretmen-öğrenci bulmuşlar.
*
Başta kamera şakası sanırsınız.
Birileri kafa yapıyor diye düşünürsünüz.
“ Bilgi kirliği vardır” şüphesine düşersiniz.
Mümkün olup olmadığını kafanızdan geçirir, kimseye soramazsınız.
Çok doğaldır.
Çünkü böylesi bilimsel deney, ne görülmüş, ne duyulmuştur.
Daha ilerisi…
Böyle sonuç alındığına tarih şahit olmamıştır.
*
Ama oluyormuş.
Nasıl mı?
Söz konusu deney, TÜBİTAK yani Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu’nun Bilim Fuarı’nda sergilendi.
Haberi, Türkiye’nin en geniş haber ağına sahip ajansı yurtiçi ve yurtdışına duyurdu.
*
İnanmayan gitsin baksın.
Öğrenci ve öğretmenleri okulda.
Fasulyeleri yanında.
Son ziyaretçisi Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu oldu.
Yanında ilçe Milli Eğitim müdürünü aldı, okula gitti, öğrencinin elini sıktı, tebrik etti.
*
Kaymakam Bulgurlu, başarıyı yorumladı:
“ Güzel sözün bitki üzerindeki etkisini gördük”
Tavsiyede bulundu:
“ Meyve ve sebze üretiminde hayata geçirilmeli”
*
Yakında manav tezgâhında görürüz.

 

 1. Verilen kaynaklardaki facebook yönlendirmesinde yorum yazanlar arasında şöyle bir savunma gördüm: 
  “İneklere klasik müzik dinletilince daha fazla süt verimi alındığını düşünen zihniyet nedense işin içine din girince bunu kabullenmek istemiyor.Nedir bu islam düşmanlığı?”
  Bilimi konuşmak, mantığı sorgulamak, doğruluğunu yargılamak, islam düşmanlığı olarak mı hitap ediliyor artık? Bu siteyi de yakında kapatırlar ben size söyliyim :)))

   1. Canlılar üzerinde müziğin ,ritmin büyümeye etkisi olabilir. Bu , ‘ayet okundu da büyüdü ‘mantığından çok farklıdır yalnız.
    Sen aynı tonda ve ritimde kötü kelimeler de kullansan benzer bir etki görürsün.Kelimeleri iyi ya da kötü yapan onlara yüklediğimiz manalardır zira.
    Yani verdiğin inek-klasik müzik örneği pek anlamlı değil.

  1. din dusmanligi diil bu sazan kardesim, tubitak’ina 1. sectigi projenin luzumuna bi bak..bir de diger kardesin bilim kokan projesine bak..allah dedin mi icine bakilmadan yaptigin her iş makbul oluyor iste boyle odullendiriliyor.
   amac gayet acik; dusunen adam istemiyorlar,herkesin yerine biz dusunuruz diyorlar..bu aydinlik zihinlerde yurdu terkediyor, ecnebi abilerin hemsehrisi oluyorlar.
   ey guzel yaratici, canimsin bi dokun sunlara..

 2. çalışmalarınızı tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum. bu ülkenin sizin gibi ögretmen ve ögrencilere ihtiyacı var. yolunuz açık olsun.
   

 3. Ülkemizde etik kavramlardan, kuram ve sohbetlerden bahsetmek için önce bilim denen geniş yelpazenin anlatısı, öğretisinin geniş kitlelere, bilinçli bir şekilde sunumunun yapılması gereklidir. Her çalışma bilimsel, her çalışma devrimsel, bulgusal ve proje bazında değerlendirilebilir değildir. Maalesef.

 4. Aynı hizada aynı ortamda olan bitkileri fanusta mı yetiştirmişler seslerin karışmasını nasıl önlemişler? Deneyin ayrıntılı anlatımı var mı? Açıkçası Müziğin bu kadar etkili olabileceğini düşünmüyorum. Yani arabesk rap e maruz bırakılmış tohumun çimlenmemesi için biyolojik faktörlerde olmalı. Endosperm miktarında olabilir. hormonal olabilir. Su verilen bir tohum suyu emer şişer eğer dedikleri gibi arabesk rap tohumun suyu dahi emmesini engelliyorsa biyoloji dersinde anlatılan osmoz ve difüzyon u etkileyen faktörlere arabesk rap i de ekleyelim. Su oranı çok olandan az olana geçer. Enerji harcanmaz. Ama arabesk rap dinletirseniz bunların hiç biri gerçekleşmez. Su emilmez 🙂 Türkiye’de özdeş 3 tohum, aynı miktar su genelde test kitaplarında sorulara konuk oluyor. Bu deney pek profesyonel gözükmüyor. 

 5. bitki üzerindeki etkisini açıklamak için yapılan çok amatörce bir deney, bilimsel yönü hakkında bir eleştri yapılamaz çünkü yapılan bilimsel bir çalışma değildir ancak illa bir sonuç çıkarmak gerekiyorsa, “Allah arabesk rap dinleyenlere hiç yardım etmez” diyebiliriz. demesek n’olur? bir şey kaybetmeyiz… tabii sessiz ortamdaki bitkinin de yetişmesi yetersiz olarak görülürse 13 sayısı birçok inanışta uğursuzdur. bunu da bilimsel olarak açıklamak mümkün değildir. ama sessizlik uğursuzluk getirir de denilebilir gayet bilimsel olmayarak.

  1. 13 sayısı bir çok toplumda değil Hristiyan ve Yahudi toplumlar da uğursuz kabul edilir. Zira Hz. Muhammed’in doğum yılı (M. 571), ölüm yılı (M. 632) sayı toplamlarını verdiği için bu kudsiyeti reddetmenin işaretidir. Deney için söylenecek bilimsel mi sözüne; elbette bilimsel değil demek gerekir. Zira öncelikle tohumlardaki genetik sorunların önüne Geçmek için her şık için en az 5 tohum Uygulaması yapılmalı.. Şıklar ise Kur’an, klasik müzik, ninni, sanat müziği veya Dinlendirici müzik ve diğer hareketli Müzikler ve doğal veya doğal olmayan sessiz ortamlar da eklenmeli.. Ve bunlar aynı şartlar ve vakitler dahilinde yapılmalı.. Zira bu deney gibi bir başkası da farklı dini veya Karşıt ortamda da aynı savı sürebilir. Diğer taraftan şayet deneydeki sonucu tam olarak kabul etsek camiler etrafındaki bahçelerin verimli, imam ve müezzinlerin ise uzun boylu, yakışıklı, etkili olması beklenirdi.. Allah insana akıl ve fikir vermiştir. Allah’ın kendi ayetlerinin doğrulanmasına ihtiyacı yoktur. Bilimsel çalışma denen şey ise zaten Âllah’ın belli bir düzen için de yarattığı Kainatın ve Dünya’nın içindekilerinin ve dışındakilerinin formül tespitlerinin insanlarca öğrenilmesidir. Âllah zaten mukaddes Kitab’ında bunları keşfetmemizi istiyor. Peygamberleri ise bu yönde insanları yönlendiriyor. “Ilim Çin’de bile olsa alınız.” Ortaçağ Avrupa’sına ile o dönem gerçek İslam coğrafyasını incelerseniz farkı anlarsınız. Bu deney çok dolambaçlı ve gereksiz bir yoldan Allah’ın ve Kur’an ın gerçekliğini ispatlamak ister gibi.. Ispat Âllah için değil bizim için gerekli.. Bundan habersizler.
   Saygılarımla..

 6. 3 fasülyeyle yapılan çalışmaya ne kadar güvenebiliriz? Bu deney daha önce Mythbusters’da denendi. Ayetli versiyonu değil tabiki 😀 Fasülyeler rock ve klasik müzik dinleyen iki grup, yetişirken  iyi/kötü söz söylenen iki grup 😀 (bazı insanlar bitkiye iltifat etmenin onu daha sağlıklı yetiştirdiğini iddia etmiş) ve kontrol grubu olmak üzere 5 gruba ayrılmış Sonuç tam tersiydi. Müzikli veya sesli ortamda duran bitkiler kontrol grubuna göre daha fazla büyüdü ve 2 kat daha fazla meyve verdi. Kontrol grubu hariç diğer 4 grup hemen hemen aynı boyuttaydılar ama en büyük olan rock müzik dinleyen gruptu.
  Sonuç olarak burada bitkiye yarayan şey sesin anlamı ve ritmi değil sadece sesin varlığı ve şiddetidir. Tübitak’daki projenin düzmece olduğu rap dinleyen fasülyenin çimlenememisinden anlaşılıyor. Çimlenememesi için bir neden yok!
  Son olarak dini bilimle bütünleştirmekten vazgeçin!!! Din ve bilimin birlikte olduğu zamanlar vardı. O dönemin ‘Karanlık Çağ’ olarak adlandırılmasının bir sebebi olduğunu unutmayınız, unutana hatırlatınız!

  1. dinle bilim birdir ama insanların yorumlamaları ne din bırakmıştır ne bilim bu deneyde bile anlaşılıyor dini bilimle birleştirmeye çalışırken ortaya karmaşadan başka bişey çıkarmıyorlar çünkü dinle bilimi birleştirmek herkesin yapabileceği birşey değildir bu deney bilimsellikten uzaktır yapanda ilmi bakımdan aşırı yetersizdir. ancak işi yapanlar gerekli yeterlilikte olduğunda ortaya çok başarılı sonuçlar çıktığının tarihte büyük örnekleri vardır 7-12.yy arası islam alimleri büyük örnektir

  1. Din ve bilimin birlikte olmayacağını yazmış sınız.. Hangi dini kastettiğiniz belirtilmemiş. Ancak hak din olarak tanımlanan Hristiyanlık (maalesef sonradan insan Tarafından bozulmuştur), Yahudilik (aynı şekilde) ve islâmiyet (bozulmamış tek din) bilimin Önemi üzerine yüzlerce ayet ve tüm peygamberlerin de sözleri vardır. Bunları burada anlatarak özü kaçırmak istemem. Bugün islâmiyet denince derin devlet müesseselerinin dini kötülemek adına örgütler yoluyla yaptıkları ile Islâmiyet aşınmaz. Yaradana karşı aracısız son tebliğ dini İslam’dır. Yaradan kulunu değil Dünya’da kainatta bile yalnız bırakmamış ve Kuralları önceden belirlenmiş ve Allah’ın bile bu kuralların dışına çıkmayarak ne denli yüce bir Gücün varlığını keşfetmek için Örnekler sunulmuştur. İnsanoğlu iyi veya kötü niyetli bilgisizce ve araştırmadan Bulduğu veya yaptığı tespitleri sonradan bilim Dediğimiz insani aklın gelişmesi ile birlikte kimin ne derece HAKLI olduğunu görmüştür. En basitinden sadece beslenme alışkanlığı ile bilimsel nice öneriler son 30-40 yıl da bile ne kadar yanlış olduğu görülmüştür. Bilim ortaçağ Karanlığı Dediğiniz dönem de sadece Bugünün bilim Eşiği Avrupa da yoktu.. Doğu ve orta Doğuda farklı milletlerin ne kadar ileri olduğunu denizciler ve Manço Polo sayesinde öğrendi Avrupa.. Sallarken ve hatta yazı yazarken bile belki kullandığını gözlüğün gerçek mucidinin kim olduğunu araştırınız.

   1. Git saçmalıklarını başka bir yerde anlat, dinler özellikle islam insanları kontrol etmek için vardır. Din tüccarlığı ile insanlar kontrol edilip, beyinleri yıkanır ve insanlar farkında olmadna köle haline gelir. Kuran’da şiddet içeren ve mantıksız bir sürü içerik var. Biraz araştırma yapan islamın gerçek olmadığını, kurgu olduğunu rahatça anlayabilir.

    1. 1400 sene önce Steven Spielberg ve/veya J.J.R Tolkien hadi bilemedin J.K. Rowling olsaydı ve Peygamberimiz bunlarla baya bi vakit geçirseydi sana inanlar hatta sana senden daha fazla inanlar olurdu. Senin o karanlık çağ da atın ağzındaki dişleri var mı acaba diye incile bakarıyorlardı, İslama geçseler hadi geçmediler okusalardı dişleri görmek için kitaba değil atın ağzına bakmaları gerektiğini çünkü mantık dışı olanı Kuranın kabul etmediğini görürlerdi. Bu arada kurgu demişken Dan Brown u da unutmamak lazım.
     Not: Goethe nin İslama bakışını bir araştır bakalım ne çıkacak karşına…

 7. Yurt dışında gerçekleştirilen (ünlü üniversite veya kolejlerde) bu tip denemeleri hemen dikkate alırız, vay anasına deriz. Biz yapınca hele de işin içinde din olunca burun kıvırırız, bilimsel değil… Meselenin özü eleştirilmeli, yeterli sayıda örnekle çalışıldı mı? mesela…

 8. MEB Sayın Nabi Avcı ; lütfen uluslararası bir konferans tertipleyiniz ve bilim dünyasının BU KEŞİFTEN haberdar olmasını sağlayınız.

 9. Deney eksik ve yönlendirici. Bilimsel araştırma kriterlerine uymuyor. Klasik Batı Müziği, Klasik Türk müziği, Düz insan konuşması (kadın & erkek), kilise koro müziği de dinletilmeliydi.

 10. Şimdi bu Türkiye de yapıldı ya bizim insanımız bunu kabul etmez elin avrupa’sında insanlar hayvanların kesiminde besmele çekmenin etkisini test ediyorlarve besmele çekilmeden yatırılan hayvanlarla besmele çekilerek yatırılan hayvanların arasındaki fark besmele çekilerek yapılan hayvanlar daha uysal diğerleri ise aksine daha huysuz şimdi bunu avrupa yaptı diye bilim olarak kabul ediliyor bizim ülkemizde yapılan ise gericilik olarak görülüyor

 11. Hangi ayetleri okursak daha hızlı uzuyormuş. Ayrıca sadece Fasülyedemi geçerli marul a okusak olurmu…Birde bizim tarlada domateslerin dipleri hep kararıyor onlara nasıl bir dua tavsiye edersiniz.Bu yaz çok ğaram yok yaprak biti ilacı almasam duayla halletsem harika olur diye düşünüyorum.

 12. Fotosenteze esas karbondioksittir, bitkiye yaklaşıp konuşursanız, ciğerlerinizden çıkan karbondioksit, havadan ağır olduğu için dibe çöker ve bitki tarafından emilir. Daha fazla karbondioksit alan bitki daha hızlı büyür. Çoğu insanın evlerindeki süs bitkileriyle konuşmasındaki temel budur.

  İkinci olarak deneyin bilimsel hiç bir yanı yoktur. Aynı deneyi aynı kontrol gruplarıyla, aynı şekilde onlarca kez tekrarlanması gerekir ki veri elde edilsin. Bir kere yapılan deneyin sonucunu, tüm gruplara yayarak gerçek mi yoksa İngilizce tabiri ile “random” mu olduğunu bilemezsiniz.

 13. Ülkemden komedi görselleri. TÜBİTAK bile bu hale gelmiş, komedi resmen. Deneyle ilgili bitkilerin eşit koşullarda tutulmuş olması pek imkansız. Müzik titreşimdir ve ses geçirmeyen ortam gerekir. 3 fasulye ile bu iş olmaz, en az 3-4 saksı lazım. Çocukluk deneyi bile olsa. Ha bir de acaba neden sadece arabesk denenmiş. Klasik müzik varken. Bir de onu denemek lazım. Elbette böyle bir dış faktörün etkisi bu kadar abartı ötesi olamaz ama madem DENEY adı altında olacak. Her şey denensin.

 14. Tebrikler !!! bu yaştaki çocuklara şarlatanlığın en bilimsel yolunu başka türlü öğretemezdiniz. okunmuş suyla çalışan uzay mekiği de yaparsınız yakında, düştüğünüz durum içler acısı…

 15. Vatandaş mal ya.. Buna inanacağız. Haaaa… öyleleri var elbet. Mutlaka buna inanan insanlar oluurr. Bunlar her şeye hile katar. Manavgat tarım kenti. Bitkiye verecekleri ilacı ve gübreyi iyi bilir. Kuran okundu denilen bitkiye hafif bunlardan dokundur, kuran okudum de ve çok büyüdü de, iş biter.. Haa biz sayın(!) kaymakam beyi de iyi tanırız haaaa…

 16. Güzel sözlerin,kaliteli müziklerin ve duaların canlılar üzerindeki olumlu etkileri defalarca kanıtlanmıştır. Gürültü kirliliğinin sadece canlılar üzerinde değil,su molekülünün yapısı ve suyun kalitesi üzerinde,ve dolayısıyla yapısında su içeren her türlü varlık üzerinde olumsuz etkisi olduğu gösterilmiştir.Bu çalışma da buna işaret etmektedir.
  Bu çalışmaya “Dua edince fasülye daha çok uzamaz,şaka mı bu?” demek kadar “İşte dinimiz bu,bilimle uğraşçağına iki oku üfle geçer.” demek de yanlıştır.Malesef,proje her ne kadar baştansavma yapılmış olsa da sırf din ve kur’an içerdiğinden hakettiğinden fazla ilgi görmüştür.Dua edince fasülyenin daha çok uzadığını görüp,dua edince fasülyenin daha çok uzadığını söylemek,hiçbir şekilde bu projenin amacı olmamalıdır.Asıl amaç burda duanın fasülyeyi neden uzattığını anlamak ve anlatmak olmalıdır.

  1. başta dediğinin ikisi de yanlış be. Aslında çürütülmüştür. Özellikle suyun kalitesi üzerine dediklerini şu japon akradaştan aldıysan, lütfen bir göz at: evrimagaci.org/fotograf/56/3511

 17. Yalniz bilimsel olarak ta aciklamasi var,yillar once bilim ve teknik dergisinde okumustum yanlış hatirlamiyorsam Japonlar bu testi bitkilere ve suya yapiyor ama sadece kuran dinletmiyorlar,birine kufur ediyorlar birine de klasik muzik dinletiyorlar falan…sonuc olarak kuran okunan su kristalleri duzenli bir hal alirken kufur edilen su kristalleri bozuluyor…onu bunu bilmem ne biliyorsam anlattim

 18. ne çok meraklısınız insanları kandırmaya.. Bir dördüncü fasulye koyup klasik müzk dinletseydiniz sonuçlarını paylaşsaydınız da bizde inansaydık. işin sırrı kuran da değil insanı rahatlatıcı müzik dinlemekte yatıyo. saflığın sonu yok…

  1. adamın yaptığı eleştiriye bak ” annen seni klasik müzkle büyüttü mozart senin akrabandı.” bu ne şimdi körü körüne inanmak istiyosan inan kardwşim bana ne.. ama basit bi yolu var.. al iki fasulya birine klasik müzik dinlet birine kuran sonuçları gör. ondan sonra yapıcı bir eleştiri yap. kuran müziği saba makamıdır ve dinlendirici sinirleri gevşetici özelliği vardı.. Yani keramet müzikte canım kardeşim söylenen arapça sözlerde değil.. Ha bu arada tevrat da aynı makamla okunur..

 19. Siyirli faslelerle göke çıkçaz inş. Babil kulesi de yarım kaldıydı ama neyse Alla aramızı açmasın.

 20. Zırcahiller bunun bilimsel deney olabilmesi için en az 5000 bitkiye aynı metodun uygulanıp sonuçlarının diskriminant analizinin yapılması gerekir.

 21. Bilimin egilip bukulmesidir, alistik dincilerin yalanlarina. Simdi hemen ayni deneyi, yukaridaki ayni sartlarda yapicam ve sonucu paylasicam. Yalan dolu bu sayfa yi silmek zorunda kalacaklar.

 22. Ulkemizde beyinsiz cok oldgu icin beynini calistirankari cekemezler. Deney deniliyor burada deney denenmeden olmaz din isin icine grince herseyden vazgecip yorum yazacak kadar kafir ve dinsizler var daha iyisini yapacaksin sonra buraya kotu yorum yazacaksiniz kus beyinliler sizi. sanmiyorum tahmin etmiyorum fanus icine mi bilmem ne olmus la olmuyor bu isler materyalist beyinler anlamaz bnlari

 23. Cahiller tarafından cahil insanlar için yapılmış deney dahi denilemeyecek kadar saçma bir olay

 24. Benim de bir çalışma projem var: Siyasetçilerin dolaşımına zerk edilen Staphilococcus aureus bakterisinin yarattığı septiseminin sübhaneke ile tedavi edilebileceğini düşünüyorum. Kontrol gurubu olan halka da trimethoprim-sulfamethoxazol (TMP-SMX) vererek karşılaştırma yapacak imkan sunulmasını talep ediyorum :)))

 25. Deneyin görün. Ayet bilmeyenler içn iyi ve kötü söz söyleyerekde deneyebilirsiniz. bunun deneyleri çok yapılmıştır.
  Su da bile minerallerin çoğaldığı biliyor.

  KANITLANMAYAN birşeye var demek müslümana yakışmaz.

  1. a onu bunu geçtim hakaret içeren domuz oldular maymun olun dedik işte daha daha kötü söz olanlar onu da geçtim inanmayanların sözlerinden alıntılar var ayetlerde, bunlar nolacak. Ayrıca su olayı japonunkiyse eğer yalan. Minarel çoğaldı muhabbetini duymamıştım ama, o ne demek ya 😀

 26. Vaay fasulyeler artık gaz yapmaz abdest bozmaz

 27. bu tarz deneyler 1 kerede sonuca ulaşamaz. 10 larca kez tekrar ederek denemeleri gerek ne bilelim rastlantısal olarak sonuç vermediğini

 28. Bu deneyde şu hatalar var; 1 üç deney grubu da en az 10 tane fasulyeden olmalı idi. 2. Fasulyelerin genetik özellikleri bir kardeş kadar aynı olmalı idi. 3. Deney sonuçlarına matematiksel analiz yapıldı mı? (T testi, ki kare testi gibi) Bu kuralları proje öğretmenlerinin bilmesi gerekirdi. Sonuç olarak bu deney sonucu hiç bir bilimsel nitelik taşımıyor. Bu tip çalışmalar yapılsın. Ama bilimsel çerçeveler içinde olmalı. Bu deney doğru ise o zaman tarlalara kasetten kur-anı kerim dinletirsek en azından bizim ülkemizdeki açlık sorunu, tarım ürünleri ithalatı ortadan kalkar.

 29. tek problem – nedense insanlara aynı etkisi yoktur. bi bakarsan – o kadar ayet dinliyorlar, ama boy bırak, beyin hiç gelişmemiş…

 30. Mezarlıklar, camiler ve kuran kurslarının bahçelerindeki bitkilerin durumunu düşünebiliyor musunuz, tropikal ormanlara dönüşecek

 31. Bu bilim değil. Bilim üretir . bu çocuk sadece olan bir seyi belki ortaya cikartmis. 3 tane fasulyeye mmüzik dinletip ne olacagini izlemekle bilim olmaz. Keza Tubitakin beğenmediği projelerden birisi Amerika da ve dünyada birinci olmustu ve projenin sahibi kızımız yurt dişinda okumak için hazirlik yapıyordu. Al sana beyin göçü. Siz hala fasulyelere ayet dinletip ne kadar uzadiklarina bakin. Muslumanlik değil geri kalmislik ve yobazligin alasidir. İslamin bilimi bu değildir. Sizin yuzunuzden bu ülke beyin gocu vermeye ve nihayetinde yıkılmaya mahkumdur!

 32. Pingback: Başkasının Sanayisi ile Avunmak | Haldun Komsuoglu
 33. Bu millete yapılan en büyük kötülük onu cahillestirmektir. Zira eğitimsizligin geri dönüşü veya tamiri yoktur.tren kaçtı mi kaçar.

 34. Kurana benim inancım sonsuz, fakat bu deney en az 10x yapılmalı ki şüphe kalmasın belki bilinmeyen başka etkenler olabilir insanları yanlışlığa sürükler, azmi ve çalışkanlığı yavaşlatır tembelliğe sürükler. Ayrıca biz Anadolu Alevi inancında bir deyim var ki bilmem dikkate alınırmı? Tabi ki bilimsel değil (Ayet aynı ayet ammaaa, ağız aynı ağız deyil) Benden söylemesi saygılarımla.

 35. ben farklı bir yorum yapılması gerektiğini savunuyorum şimdi kuranı kerim dinletilen fasülye veya bitki daha hızlı büyüyor vede ürün artışı daha fazla çiftçide üretin daha çok bilim herzaman inaçlar ile terstir ama ya inaçlarımız bilimin ta kendisiyse ve bunu daha yeni anlıyor olabilirmiyiz hep bu bir soru olmuştur . yakın zamanda tübitakın bir ögrencinin projesini kapısından dahi tıkmadıgnı ve o ögrencimiz dünya birincisi olup türkiyenin gururu oldugunu ve yabancı ülkede okumaya başlayıp bu ülkenin böyle nice degerler kaybetigini

 36. Deney bilimsel değil. Kontrol sabiti yok. Bitkilerde ritim var ve birçok ilkokulda bu deney farklı ve tekrarlanan seslerle yapılıyor. Rap yada değişkenken ritimli müzikte bitki hiç büyümemiş demek bağımsız değişkende hata olduğınu gösterir. Neresinden tutsanız elinizde kalır bu proje. Bir biyoloji öğretmeni olan danışmanın sürekli örnek verdiği iki ayetide merak ettim.

 37. Diğer kutsal kitapların da okunduğu bir araştırma olsaydı aradaki farkı ortaya koyma açısından daha nesnel sonuçlar ortaya çıkabilirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *