Ödül alan deney, ayet okunmuş fasülye, Tübitak Bilim Fuarı Projesi!


946500_10151433125912190_1769801378_n.jpg

Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu ile Milli Eğitim Müdürü İsmail Kılıç, Levent Akbaba’yı ziyaret ederek gürültü kirliliğinin canlılar üzerinde bıraktığı olumsuz etkisi üzerine yapılan çalışmayla ilgili bilgi aldı. Kaymakam Bulgurlu, Kur’an-ı Kerim dinletilen bitki diğer iki bitkiye göre 3 kat daha fazla büyümesine yönelik yaptığı çalışma için öğrenci Akbaba, proje koordinatörleri okulun biyoloji öğretmenleri Feriha Taycı ile Nurhan İlhan’ı tebrik ederek projenin genişletilmesine yönelik bütün çalışmalara destek vereceklerini kaydetti.

İmam hatip lisesi öğrencisi Levent Akbaba’nın TÜBİTAK Bilim Fuarı için hazırladığı ‘Canların Gıdası Kur’an-ı Kerim Projesi’ örtü altı seracılıkta kullanılacak.

Alıntılar: Bugün, Haberler.com, Minute15.com, Eksisozluk.com

Üç kap.
Hepsi aynı ölçüde, özellikte.
Her birinin içine üçer fasulye tohumu konur.
Suları eşit verilir.
Aynı hizada, aynı ortamda tutulur.
*
Üç kabın birincisine…
Sekiz saat arayla Kur’an-ı Kerim ayet sesi;
İkincisine, Arabesk-Rap müziği verilir.
Üçüncüsüne hiç ses verilmez.
*

20 günün sonunda…
Kur’an-ı Kerim dinletilen kaptaki fasulye 31 santime;
Sessiz ortamdaki fasulye 13 santime ulaşır.
Gürültülü Arabesk-Rap müziği verilen fasulye ise bırak filiz atmayı, çimlenmez.
*
Bu deneyi Antalya Manavgat İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Levent Akbaba yaptı.
Projenin adına “ Canların gıdası Kur’an-ı Kerim” koydu.
İddiası:
“ Çiftçiler serada yetiştirdikleri bitkilere Kur’an-ı Kerim dinleterek daha kısa zamanda daha bol mahsul alınır. Gönüller zikrettikçe huzur bulur, bereketli olur”
*
Öğrencinin proje danışmanları Feriha Taycı. Okulda Biyoloji öğretmeni.
İşin sırrını anlatıyor:
“ Derste sık tekrarladığım iki ayet var. Buradan esinlenerek projeye niyetlendik. Ve sonunda gerçeği gözler önüne serdik”
Diğer danışmanı da Biyoloji Öğretmeni Nurcan İlcan, aynı yöntem diğer bitkilerde de uygulanırsa aynı sonuç alınacağını söylüyor.
Formülü öğretmen-öğrenci bulmuşlar.
*
Başta kamera şakası sanırsınız.
Birileri kafa yapıyor diye düşünürsünüz.
“ Bilgi kirliği vardır” şüphesine düşersiniz.
Mümkün olup olmadığını kafanızdan geçirir, kimseye soramazsınız.
Çok doğaldır.
Çünkü böylesi bilimsel deney, ne görülmüş, ne duyulmuştur.
Daha ilerisi…
Böyle sonuç alındığına tarih şahit olmamıştır.
*
Ama oluyormuş.
Nasıl mı?
Söz konusu deney, TÜBİTAK yani Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu’nun Bilim Fuarı’nda sergilendi.
Haberi, Türkiye’nin en geniş haber ağına sahip ajansı yurtiçi ve yurtdışına duyurdu.
*
İnanmayan gitsin baksın.
Öğrenci ve öğretmenleri okulda.
Fasulyeleri yanında.
Son ziyaretçisi Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu oldu.
Yanında ilçe Milli Eğitim müdürünü aldı, okula gitti, öğrencinin elini sıktı, tebrik etti.
*
Kaymakam Bulgurlu, başarıyı yorumladı:
“ Güzel sözün bitki üzerindeki etkisini gördük”
Tavsiyede bulundu:
“ Meyve ve sebze üretiminde hayata geçirilmeli”
*
Yakında manav tezgâhında görürüz.

 

Şahane Şahane
5
Şahane
Keyifli Keyifli
3
Keyifli
Sevdim Sevdim
3
Sevdim
Garip Garip
3
Garip
Fena Değil Fena Değil
0
Fena Değil
Yetersiz Yetersiz
1
Yetersiz
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
cahilcuhela
Ziyaretçi

Verilen kaynaklardaki facebook yönlendirmesinde yorum yazanlar arasında şöyle bir savunma gördüm: 
“İneklere klasik müzik dinletilince daha fazla süt verimi alındığını düşünen zihniyet nedense işin içine din girince bunu kabullenmek istemiyor.Nedir bu islam düşmanlığı?”
Bilimi konuşmak, mantığı sorgulamak, doğruluğunu yargılamak, islam düşmanlığı olarak mı hitap ediliyor artık? Bu siteyi de yakında kapatırlar ben size söyliyim :)))

mad
Ziyaretçi

https://www.facebook.com/video.php?v=1008352172527235&pnref=story

bu cok eski bir deneydir korede butun okullarda yapilir

Dido
Ziyaretçi

Canlılar üzerinde müziğin ,ritmin büyümeye etkisi olabilir. Bu , ‘ayet okundu da büyüdü ‘mantığından çok farklıdır yalnız.
Sen aynı tonda ve ritimde kötü kelimeler de kullansan benzer bir etki görürsün.Kelimeleri iyi ya da kötü yapan onlara yüklediğimiz manalardır zira.
Yani verdiğin inek-klasik müzik örneği pek anlamlı değil.

sanduka
Ziyaretçi

din dusmanligi diil bu sazan kardesim, tubitak’ina 1. sectigi projenin luzumuna bi bak..bir de diger kardesin bilim kokan projesine bak..allah dedin mi icine bakilmadan yaptigin her iş makbul oluyor iste boyle odullendiriliyor.
amac gayet acik; dusunen adam istemiyorlar,herkesin yerine biz dusunuruz diyorlar..bu aydinlik zihinlerde yurdu terkediyor, ecnebi abilerin hemsehrisi oluyorlar.
ey guzel yaratici, canimsin bi dokun sunlara..

fungus
Ziyaretçi

yakında ayetlere yer vereceğiz

bahtiyar
Ziyaretçi

Denemeden bilemeyiz

Ebru
Ziyaretçi

Ver ölcen mi ?

Laktikasit
Ziyaretçi

@cahilcuhela evet kapatırlar bu konuda hem fikiriz onlardan herşey beklerim.

YAVUZ YILMAZ
Ziyaretçi

Kontrol grubu olarak kuran gibi okunan normal metin kullanılması gerekirdi. 

Levent
Ziyaretçi

Düşüncenize kesinlikle katılıyorum. Herkes kontrol grubunu unutmuş.

biyoloji
Ziyaretçi

Waaaay helal olsun soylenicek soz yok ayetler yetr

canan ulutas
Ziyaretçi

çalışmalarınızı tebrik ediyor başarılarınızın devamını diliyorum. bu ülkenin sizin gibi ögretmen ve ögrencilere ihtiyacı var. yolunuz açık olsun.
 

cenkonsoyblog
Yönetici

Ülkemizde etik kavramlardan, kuram ve sohbetlerden bahsetmek için önce bilim denen geniş yelpazenin anlatısı, öğretisinin geniş kitlelere, bilinçli bir şekilde sunumunun yapılması gereklidir. Her çalışma bilimsel, her çalışma devrimsel, bulgusal ve proje bazında değerlendirilebilir değildir. Maalesef.

İpek O.
Ziyaretçi
Aynı hizada aynı ortamda olan bitkileri fanusta mı yetiştirmişler seslerin karışmasını nasıl önlemişler? Deneyin ayrıntılı anlatımı var mı? Açıkçası Müziğin bu kadar etkili olabileceğini düşünmüyorum. Yani arabesk rap e maruz bırakılmış tohumun çimlenmemesi için biyolojik faktörlerde olmalı. Endosperm miktarında olabilir. hormonal olabilir. Su verilen bir tohum suyu emer şişer eğer dedikleri gibi arabesk rap tohumun suyu dahi emmesini engelliyorsa biyoloji dersinde anlatılan osmoz ve difüzyon u etkileyen faktörlere arabesk rap i de ekleyelim. Su oranı çok olandan az olana geçer. Enerji harcanmaz. Ama arabesk rap dinletirseniz bunların hiç biri gerçekleşmez. Su emilmez 🙂 Türkiye’de özdeş 3 tohum, aynı miktar su… Read more »
tess_huse
Ziyaretçi

bitki üzerindeki etkisini açıklamak için yapılan çok amatörce bir deney, bilimsel yönü hakkında bir eleştri yapılamaz çünkü yapılan bilimsel bir çalışma değildir ancak illa bir sonuç çıkarmak gerekiyorsa, “Allah arabesk rap dinleyenlere hiç yardım etmez” diyebiliriz. demesek n’olur? bir şey kaybetmeyiz… tabii sessiz ortamdaki bitkinin de yetişmesi yetersiz olarak görülürse 13 sayısı birçok inanışta uğursuzdur. bunu da bilimsel olarak açıklamak mümkün değildir. ama sessizlik uğursuzluk getirir de denilebilir gayet bilimsel olmayarak.

gizemnergis
Üye

Dinimiz amin diyorum. Kontrol grubu oluşturmaya çalışmak yanlış olur şimdi böyle bir deneye.

Halit UYGUN
Ziyaretçi
13 sayısı bir çok toplumda değil Hristiyan ve Yahudi toplumlar da uğursuz kabul edilir. Zira Hz. Muhammed’in doğum yılı (M. 571), ölüm yılı (M. 632) sayı toplamlarını verdiği için bu kudsiyeti reddetmenin işaretidir. Deney için söylenecek bilimsel mi sözüne; elbette bilimsel değil demek gerekir. Zira öncelikle tohumlardaki genetik sorunların önüne Geçmek için her şık için en az 5 tohum Uygulaması yapılmalı.. Şıklar ise Kur’an, klasik müzik, ninni, sanat müziği veya Dinlendirici müzik ve diğer hareketli Müzikler ve doğal veya doğal olmayan sessiz ortamlar da eklenmeli.. Ve bunlar aynı şartlar ve vakitler dahilinde yapılmalı.. Zira bu deney gibi bir başkası da… Read more »
tatsizbrokoli
Ziyaretçi

TÜBİTAK ne kadar değerli olduğunu ortaya koymuş fazla söze gerek yok 😉

Ordinaryus
Ziyaretçi
3 fasülyeyle yapılan çalışmaya ne kadar güvenebiliriz? Bu deney daha önce Mythbusters’da denendi. Ayetli versiyonu değil tabiki 😀 Fasülyeler rock ve klasik müzik dinleyen iki grup, yetişirken  iyi/kötü söz söylenen iki grup 😀 (bazı insanlar bitkiye iltifat etmenin onu daha sağlıklı yetiştirdiğini iddia etmiş) ve kontrol grubu olmak üzere 5 gruba ayrılmış Sonuç tam tersiydi. Müzikli veya sesli ortamda duran bitkiler kontrol grubuna göre daha fazla büyüdü ve 2 kat daha fazla meyve verdi. Kontrol grubu hariç diğer 4 grup hemen hemen aynı boyuttaydılar ama en büyük olan rock müzik dinleyen gruptu. Sonuç olarak burada bitkiye yarayan şey sesin anlamı… Read more »
yok
Ziyaretçi

dinle bilim birdir ama insanların yorumlamaları ne din bırakmıştır ne bilim bu deneyde bile anlaşılıyor dini bilimle birleştirmeye çalışırken ortaya karmaşadan başka bişey çıkarmıyorlar çünkü dinle bilimi birleştirmek herkesin yapabileceği birşey değildir bu deney bilimsellikten uzaktır yapanda ilmi bakımdan aşırı yetersizdir. ancak işi yapanlar gerekli yeterlilikte olduğunda ortaya çok başarılı sonuçlar çıktığının tarihte büyük örnekleri vardır 7-12.yy arası islam alimleri büyük örnektir

Emre
Ziyaretçi

Ağzına saglik be kardesim.

Coşkun Birgül
Ziyaretçi

muhteşem, gerçekten muhteşem.1400 yıllık gizem tübitak’ın projeleri sayesinde çözülecek. bilim de neymiş, bir ayet oku,üfle bitsin.

Halit UYGUN
Ziyaretçi
Din ve bilimin birlikte olmayacağını yazmış sınız.. Hangi dini kastettiğiniz belirtilmemiş. Ancak hak din olarak tanımlanan Hristiyanlık (maalesef sonradan insan Tarafından bozulmuştur), Yahudilik (aynı şekilde) ve islâmiyet (bozulmamış tek din) bilimin Önemi üzerine yüzlerce ayet ve tüm peygamberlerin de sözleri vardır. Bunları burada anlatarak özü kaçırmak istemem. Bugün islâmiyet denince derin devlet müesseselerinin dini kötülemek adına örgütler yoluyla yaptıkları ile Islâmiyet aşınmaz. Yaradana karşı aracısız son tebliğ dini İslam’dır. Yaradan kulunu değil Dünya’da kainatta bile yalnız bırakmamış ve Kuralları önceden belirlenmiş ve Allah’ın bile bu kuralların dışına çıkmayarak ne denli yüce bir Gücün varlığını keşfetmek için Örnekler sunulmuştur. İnsanoğlu iyi… Read more »
Anon
Ziyaretçi

Git saçmalıklarını başka bir yerde anlat, dinler özellikle islam insanları kontrol etmek için vardır. Din tüccarlığı ile insanlar kontrol edilip, beyinleri yıkanır ve insanlar farkında olmadna köle haline gelir. Kuran’da şiddet içeren ve mantıksız bir sürü içerik var. Biraz araştırma yapan islamın gerçek olmadığını, kurgu olduğunu rahatça anlayabilir.

önder
Ziyaretçi

1400 sene önce Steven Spielberg ve/veya J.J.R Tolkien hadi bilemedin J.K. Rowling olsaydı ve Peygamberimiz bunlarla baya bi vakit geçirseydi sana inanlar hatta sana senden daha fazla inanlar olurdu. Senin o karanlık çağ da atın ağzındaki dişleri var mı acaba diye incile bakarıyorlardı, İslama geçseler hadi geçmediler okusalardı dişleri görmek için kitaba değil atın ağzına bakmaları gerektiğini çünkü mantık dışı olanı Kuranın kabul etmediğini görürlerdi. Bu arada kurgu demişken Dan Brown u da unutmamak lazım.
Not: Goethe nin İslama bakışını bir araştır bakalım ne çıkacak karşına…

Burak Hanci
Ziyaretçi

😀 yok artık hemde tubıtak saka dır bu yaf

Belgin Çölgeçen
Ziyaretçi

Bu ciddi mi?

Ercan Koca
Ziyaretçi

Yurt dışında gerçekleştirilen (ünlü üniversite veya kolejlerde) bu tip denemeleri hemen dikkate alırız, vay anasına deriz. Biz yapınca hele de işin içinde din olunca burun kıvırırız, bilimsel değil… Meselenin özü eleştirilmeli, yeterli sayıda örnekle çalışıldı mı? mesela…

Mustafa Can
Ziyaretçi

Kenevir tohumuna dinletsem daha çok etki yapar mi ki? Bilemedim şimdi…

Ahmet Ercan
Ziyaretçi

Ottur günahı yoktur…

Anil
Ziyaretçi

Ben kubari bastiktan sonra bi okuyup ufluyorum mesela. Daha bereketli oluyo.

Ugurcan Erden
Ziyaretçi

bu şaka mı 😀

Yusra Ataç
Ziyaretçi

Ben de tubitak in yarışmasına o da biyoloji dalında katılmayı o kadar çok isterdim ki maalesef olmadı 🙁

yusra atac
Ziyaretçi

Gerçekten tebrik ediyorum

Ali A Sayın
Ziyaretçi

rock dinletiyor millet 😀 weqw

Esra Esgen
Ziyaretçi

Bu kadar rahatsız olduğunuz şey ne?
Adı üstünde “deney”.

arabesk rep
Ziyaretçi

bir cümle 3 harfi zar zor geçiyor. yazının kime hitap ettiği belli.

Mehmet Nadir Çubuk
Ziyaretçi

MEB Sayın Nabi Avcı ; lütfen uluslararası bir konferans tertipleyiniz ve bilim dünyasının BU KEŞİFTEN haberdar olmasını sağlayınız.

Bilgin Sönmez
Ziyaretçi

Deney eksik ve yönlendirici. Bilimsel araştırma kriterlerine uymuyor. Klasik Batı Müziği, Klasik Türk müziği, Düz insan konuşması (kadın & erkek), kilise koro müziği de dinletilmeliydi.

hasan rıfkı
Ziyaretçi

aynı deneyi şarap mayalarken uygulayacağım. teşekkürler tübitak

Emin
Ziyaretçi

Dünya’ da dönmüyor zaten 😀

Ali Duran
Ziyaretçi

Man kafa üç beş adamın yaptığı hiçbir bilimsel mesneti olmayan dini ideolojii militanlarının organize ettiği bu çalışma çöp mahiyetindedir. Buna ödül veren TÜBÜTAK ta yalaklıkta sınır tanımayan bir kuruluş olarak yerini almaktadır.. Olayın diğer boyutu için bkz https://www.facebook.com/video.php?v=1008352172527235&pnref=story

ahmet yıldırım
Ziyaretçi

Şimdi bu Türkiye de yapıldı ya bizim insanımız bunu kabul etmez elin avrupa’sında insanlar hayvanların kesiminde besmele çekmenin etkisini test ediyorlarve besmele çekilmeden yatırılan hayvanlarla besmele çekilerek yatırılan hayvanların arasındaki fark besmele çekilerek yapılan hayvanlar daha uysal diğerleri ise aksine daha huysuz şimdi bunu avrupa yaptı diye bilim olarak kabul ediliyor bizim ülkemizde yapılan ise gericilik olarak görülüyor

ss
Ziyaretçi

hocam bu iddiaya bir kaynak verirseniz inanıcam valla.

husnu
Ziyaretçi

Yok yanlisin var. Avrupada da dalga geciyorlar.

kankanaber
Ziyaretçi

tubitak eğer bu aşağıdaki haberdeki çocukları kabul etmiş olsaydı yukarıdaki haberi belki es geçebilirdik.

http://www.egitimajansi.com/dr-bahar-eris/yetenek-sarraflari-is-basinda-kose-yazisi-381y.html

Ahmet Ercan
Ziyaretçi

Hangi ayetleri okursak daha hızlı uzuyormuş. Ayrıca sadece Fasülyedemi geçerli marul a okusak olurmu…Birde bizim tarlada domateslerin dipleri hep kararıyor onlara nasıl bir dua tavsiye edersiniz.Bu yaz çok ğaram yok yaprak biti ilacı almasam duayla halletsem harika olur diye düşünüyorum.

K.Erin
Ziyaretçi

Fotosenteze esas karbondioksittir, bitkiye yaklaşıp konuşursanız, ciğerlerinizden çıkan karbondioksit, havadan ağır olduğu için dibe çöker ve bitki tarafından emilir. Daha fazla karbondioksit alan bitki daha hızlı büyür. Çoğu insanın evlerindeki süs bitkileriyle konuşmasındaki temel budur.

İkinci olarak deneyin bilimsel hiç bir yanı yoktur. Aynı deneyi aynı kontrol gruplarıyla, aynı şekilde onlarca kez tekrarlanması gerekir ki veri elde edilsin. Bir kere yapılan deneyin sonucunu, tüm gruplara yayarak gerçek mi yoksa İngilizce tabiri ile “random” mu olduğunu bilemezsiniz.

Ümit
Ziyaretçi

Ülkemden komedi görselleri. TÜBİTAK bile bu hale gelmiş, komedi resmen. Deneyle ilgili bitkilerin eşit koşullarda tutulmuş olması pek imkansız. Müzik titreşimdir ve ses geçirmeyen ortam gerekir. 3 fasulye ile bu iş olmaz, en az 3-4 saksı lazım. Çocukluk deneyi bile olsa. Ha bir de acaba neden sadece arabesk denenmiş. Klasik müzik varken. Bir de onu denemek lazım. Elbette böyle bir dış faktörün etkisi bu kadar abartı ötesi olamaz ama madem DENEY adı altında olacak. Her şey denensin.

çağ
Ziyaretçi

Tebrikler !!! bu yaştaki çocuklara şarlatanlığın en bilimsel yolunu başka türlü öğretemezdiniz. okunmuş suyla çalışan uzay mekiği de yaparsınız yakında, düştüğünüz durum içler acısı…

ADNAN ERARSLAN
Ziyaretçi

Vatandaş mal ya.. Buna inanacağız. Haaaa… öyleleri var elbet. Mutlaka buna inanan insanlar oluurr. Bunlar her şeye hile katar. Manavgat tarım kenti. Bitkiye verecekleri ilacı ve gübreyi iyi bilir. Kuran okundu denilen bitkiye hafif bunlardan dokundur, kuran okudum de ve çok büyüdü de, iş biter.. Haa biz sayın(!) kaymakam beyi de iyi tanırız haaaa…

can alkan
Ziyaretçi

allah diyen çam ağacı da yapacaklarmış 🙂

adamınbiri
Ziyaretçi
Güzel sözlerin,kaliteli müziklerin ve duaların canlılar üzerindeki olumlu etkileri defalarca kanıtlanmıştır. Gürültü kirliliğinin sadece canlılar üzerinde değil,su molekülünün yapısı ve suyun kalitesi üzerinde,ve dolayısıyla yapısında su içeren her türlü varlık üzerinde olumsuz etkisi olduğu gösterilmiştir.Bu çalışma da buna işaret etmektedir. Bu çalışmaya “Dua edince fasülye daha çok uzamaz,şaka mı bu?” demek kadar “İşte dinimiz bu,bilimle uğraşçağına iki oku üfle geçer.” demek de yanlıştır.Malesef,proje her ne kadar baştansavma yapılmış olsa da sırf din ve kur’an içerdiğinden hakettiğinden fazla ilgi görmüştür.Dua edince fasülyenin daha çok uzadığını görüp,dua edince fasülyenin daha çok uzadığını söylemek,hiçbir şekilde bu projenin amacı olmamalıdır.Asıl amaç burda duanın fasülyeyi… Read more »
Eren
Ziyaretçi

başta dediğinin ikisi de yanlış be. Aslında çürütülmüştür. Özellikle suyun kalitesi üzerine dediklerini şu japon akradaştan aldıysan, lütfen bir göz at: evrimagaci.org/fotograf/56/3511

Subhan
Ziyaretçi

SUBHANALLAH!

mubeccel
Ziyaretçi

Yalniz bilimsel olarak ta aciklamasi var,yillar once bilim ve teknik dergisinde okumustum yanlış hatirlamiyorsam Japonlar bu testi bitkilere ve suya yapiyor ama sadece kuran dinletmiyorlar,birine kufur ediyorlar birine de klasik muzik dinletiyorlar falan…sonuc olarak kuran okunan su kristalleri duzenli bir hal alirken kufur edilen su kristalleri bozuluyor…onu bunu bilmem ne biliyorsam anlattim

faruk yener
Ziyaretçi

ne çok meraklısınız insanları kandırmaya.. Bir dördüncü fasulye koyup klasik müzk dinletseydiniz sonuçlarını paylaşsaydınız da bizde inansaydık. işin sırrı kuran da değil insanı rahatlatıcı müzik dinlemekte yatıyo. saflığın sonu yok…

avukt
Ziyaretçi

Dinsizliginde sonu yok annen seni klasik müzikle büyüttü zaten mozart dedenin aile dostuydu

kaizer soze
Ziyaretçi
faruk yener
Ziyaretçi

adamın yaptığı eleştiriye bak ” annen seni klasik müzkle büyüttü mozart senin akrabandı.” bu ne şimdi körü körüne inanmak istiyosan inan kardwşim bana ne.. ama basit bi yolu var.. al iki fasulya birine klasik müzik dinlet birine kuran sonuçları gör. ondan sonra yapıcı bir eleştiri yap. kuran müziği saba makamıdır ve dinlendirici sinirleri gevşetici özelliği vardı.. Yani keramet müzikte canım kardeşim söylenen arapça sözlerde değil.. Ha bu arada tevrat da aynı makamla okunur..

masalcı
Ziyaretçi

Siyirli faslelerle göke çıkçaz inş. Babil kulesi de yarım kaldıydı ama neyse Alla aramızı açmasın.

karadelik
Ziyaretçi

Zırcahiller bunun bilimsel deney olabilmesi için en az 5000 bitkiye aynı metodun uygulanıp sonuçlarının diskriminant analizinin yapılması gerekir.

Melis Kalahan
Ziyaretçi

Bilimin egilip bukulmesidir, alistik dincilerin yalanlarina. Simdi hemen ayni deneyi, yukaridaki ayni sartlarda yapicam ve sonucu paylasicam. Yalan dolu bu sayfa yi silmek zorunda kalacaklar.

:)
Ziyaretçi

Cern’de Atom Hizlandiricinin yaninda, Ayet okunmus Helal Bozonu istiyoruz.

avukt
Ziyaretçi

Ulkemizde beyinsiz cok oldgu icin beynini calistirankari cekemezler. Deney deniliyor burada deney denenmeden olmaz din isin icine grince herseyden vazgecip yorum yazacak kadar kafir ve dinsizler var daha iyisini yapacaksin sonra buraya kotu yorum yazacaksiniz kus beyinliler sizi. sanmiyorum tahmin etmiyorum fanus icine mi bilmem ne olmus la olmuyor bu isler materyalist beyinler anlamaz bnlari

Ahmet
Ziyaretçi

Cahiller tarafından cahil insanlar için yapılmış deney dahi denilemeyecek kadar saçma bir olay

Ebu-Esed
Ziyaretçi

Benim de bir çalışma projem var: Siyasetçilerin dolaşımına zerk edilen Staphilococcus aureus bakterisinin yarattığı septiseminin sübhaneke ile tedavi edilebileceğini düşünüyorum. Kontrol gurubu olan halka da trimethoprim-sulfamethoxazol (TMP-SMX) vererek karşılaştırma yapacak imkan sunulmasını talep ediyorum :)))

kunta kinte
Ziyaretçi

olabilir ama birine kuran birine incil birinede tevrati deneyelim birde.

edemirci1
Ziyaretçi

Elin ecnebi çocuğu uzaya Hello Kitty gönderir, bizimkiler fasulyeye ayet okur. 🙂

https://youtu.be/5REsCTG4-Gg

wpDiscuz

Ödül alan deney, ayet okunmuş fasülye, Tübitak Bilim Fuarı Projesi!

Hesabınız yok mu?
kayıt ol

Geri dön
giriş yap

Hesabın var mı? >>
giriş yap

Makale
Görsel