Mitokondrisi olmayan bu ökaryot ezber bozacak gibi görünüyor!

Mitokondrisi olmayan bu ökaryot ezber bozacak gibi görünüyor!

Ders Kitapları Değişebilir Çünkü Bu Ökaryotun Mitokondrisi Yok!

Liselerde hatta üniversitelerde bile ökaryotların tüm organellere sahip olduğu anlatılır. Siz de muhtemelen bu şekilde öğrenmişsinizdir. Bu organellerden biri hücrenin enerji fabrikaları olan mitokondrilerdir. Mitokondrisi olmayan bir ökaryot!

Düşük oksijenli ortamlarda ökaryotlar gelişmiş mitokondrilere değil de daha düşük seviyeli mitokondrilere sahiptir. Oksijen az olduğu için mitokondrilere binen yük de az olacaktır. Şimdiye kadar hep bütün ökaryotların mitokondriye sahip olduğu düşünülüyordu çünkü mitokondriler enerji üretiminin yanında programlı hücre ölümü gibi pek çok hayati hücresel olaya da dahil oluyordu. Çek Cumhuriyeti’nde Charles Üniversitesi’ndeki bilim insanları ilk defa mitokondrisi olmayan bir ökaryotik mikroorganizma keşfettiler.

Monocercomonoides cinsine ait organizmalar 80 yıldır biliniyorlar ancak mitokondrileri olmadığı yeni keşfedildi. Araştırmacılar bu mikroorganizmaların bir de genetik dizilimine baktılar ve sonuçlar yine hayret vericiydi. Monocercomonoides genomunda mitokondriyel proteinlerin hiçbiri yer almıyordu.

Ders kitapları değişebilir

Bu şaşırtıcı mikroorganizma sayesinde şimdi biyoloji dünyasındaki bütün ders kitapları değişebilir. Doğa bize bir kez daha hiçbir şeyin standart olmadığını öğretti. Kolay öğrenmek, kolay sınıflandırmak için standartları biz koyuyoruz. Hangi canlı olduğunun bir önemi yok. Bir balina veya bir virüs olması bir şeyi değiştirmez. Canlılar hayatta kalmak için her şeyi yaparlar.

Ali Çağlayan Taybaş, kaynak 1, kaynak 2, kaynak 3

Kimler Neler Demiş?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Ertunç Gündüz
Ziyaretçi
Ertunç Gündüz

Doğada yaşayan mitokondrisi olmayan ökaryotik 150 civarında tür olduğu uzun zamandan beri bilinmektedir. Bu türler Archezoa alemi içerisinde yer almaktadır. Ezber niçin bozulsun anlamış değilim.

Ceren Cosan
Ziyaretçi
Ceren Cosan

Daghan Hacıarif

Özgür Dağatan
Ziyaretçi
Özgür Dağatan

Hocam bu ne yaa her dakka ders 🤔🤓

Fatma Vehbi
Ziyaretçi
Fatma Vehbi

Kamile Vehbi 😎

wpDiscuz