fizyoloji

Laminin nedir? Nerede bulunur? Yapısı nasıldır?

Laminin proteini morfolojik olarak haç şeklinde ve 70 nm(nanometre) uzunluğunda bir moleküldür. Ergin bireylerde laminin üç polipeptid zincirinden meydana gelmiştir. Molekül ağırlığı (alfa zinciri (A) 400 kDa, beta zinciri (B1) 215 kDa ve gama (B2) zinciri 205 kDA) toplam 820 kDa’dır. Lamininler memelierde en az 20 çeşit heterodimer tipi moleküllerden oluşan integrin molekülleri ile kompleks yapar. İntegrinler epitel hücrelerinin genelde baz tarafında veya bazolateral tarafında yer alan ve genelde hücreleri matrikse bağlayan adezyon molekülleridir. Laminin proteinleri vücutta bulundukları yere göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar polipeptid zincirlerindeki değişikliklerden kaynaklanır. Laminin farklı bölgelerde örneğin; epitel hücrelerinin bazal laminası, yağ hücresi, düz kas veya çizgili kas hücrelerinde bulunan reseptörleri farklıdır.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı