insan ve sağlık

Kronik migrenler ile yaygın çene bozukluğu arasında bir bağlantı var

Kronik migrenler ile yaygın çene bozukluğu arasında bir bağlantı var
Kronik migrenler ile yaygın çene bozukluğu arasında bir bağlantı var

Kronik migreni olan insanlar, insanı güçten düşüren ataklardan daha kötü bir şeyin olmadığını düşünebilirler; fakat eziyet çeken pek çok kişinin, çifte bir sorun yaşıyor olabileceği ortaya çıktı.

Yeni araştırmada, kronik migrenler ile alt çene bozukluğu (TMD) adı verilen yaygın bir çene durumu arasında bağlantı bulundu. Bilim insanları, bozukluğun migren ataklarının şiddet ve sıklığını artırabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılardan biri olan Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesi’nden Lidiane Florencio şöyle söylüyor: “Çalışmamız, kronik migreni olan hastaların, yani ayda 15’ten fazla atak geçirenlerin, episodik migrenli hastalara göre daha şiddetli TMD belirtileri bildirmesi 3 kat daha muhtemel.”

Alt çene eklemi, yüzün her iki kısmında da çeneyi kafatasına bağlıyor ve yetişkin nüfusun yüzde 30’una kadarının bir dereceye kadar, hep birlikte TMD olarak adlandırılan eklem hareket ve işleviyle ilişkili ağrı yaşadığı düşünülüyor.

TMD şemsiyesi altında bulunan belirtilerin arasında eklem ağrısı, çene hareketinin azalması, eklemin tıkırdaması veya çıtlaması ve boyna kadar uzanan kas ağrısı ile yorgunluğu bulunuyor.

TMD’nin temel olarak stres ve fazla kas yüklenmesiyle ilişkili olduğu düşünülse de, araştırmacılar daha önce alt çene eklemi ile migren arasındaki bağlantılara da bakmıştı.

kaynak, kaynak 2, kaynak 3Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı