Kollagen tip IV nedir? Görevleri nelerdir? Nerede bulunurlar?

Kollagen tip IV nedir? Görevleri nelerdir? Nerede bulunurlar?

Kollagen tip IV ağ oluşturan ve yalnızca bazal lamina da bulunan bir kollagen tipidir. Bu tip kollagenlerde Gly-X-Y kalıbının ( X çoğunlukla prolin a.a. , Y ise hidroksiprolin a.a.) heliks şeklinde olmayan uç kısımlarında kesintili olarak ancak sık sık tekrarları vardır. Molekülün diğer kısımlarında yani üçlü heliks yapan kısmında bulunur. Non-helisel kısımlarının bulunması fibril oluşturan kollagenlere göre (bknz: Bağ doku) daha esnek olmasını sağlar.

Bu lifler prokollagen alfa1, alfa2 ve alfa3’ten meydana gelmiştir. Ayrıca alfa4 ve alfa5 tipleride bulunmaktadır. 2 boyutlu yapıya sahiptir. Vücudun çeşitli yerlerinde beş tip alfa zinciririn çeşitli üçlüleri oluşmaktadır. Bu kollagen 150 nm büyüklüğündedir. N-terminal ve C-terminal uçlarında globüler bölgeleri bulunur. Her 100 nm de bantlı yapı gösterir. Tip I kollagen ile birlikte bulunur. Epitel ve endotele ait bazal lamina da ve daha birçok ara dokularda bulunur. Epitel ve endotel hücreler tarafından sentezlenirler . Amorf şekilli olup lifleri ve fibrilleri gözlenmemiştir. Bunların görevi destek ve filtrasyondur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.