fizyoloji

Kollagen tip I nedir? Yapısı nasıldır?

Bu tip kollagen iki adet alfa1 ve bir adet alfa2 polipeptid zincirinden meydana gelmiştir. Herbir zincir 1050 aminoasit içerir. Bu zincirler sağa dönen üçlü helix oluşturur. Kollagen tip I 300 nm boyunda ve 67 nm bandlı yapısı vardır. Vücutta deri, kemik, tendon, dişin dentin kısmında, gözün, sklera tabakasında, fasciada, organ kapsüllerinde ve fibröz kıkırdakta bulunur. Işık mikroskobunda kollagenler paketlenmiş durumdadır. Kollagen tip I’ler fibroblastlar, osteoblast, odontoblast ve kondroblast hücreleri tarafında sentezlenir. Vücut kollageninin %90’ını oluşturur. Genel olarak glikozaminoglikanlarla ilişkisi az, ancak dermatan sülfat ilişkisi fazladır. Görevi, gerilmelere karşı dayanıklık sağlamktır.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı