in

**Kanser hastaları ve beslenme problemleri

Kanser Hastaları ve Beslenme Problemleri
Kanser Hastaları ve Beslenme Problemleri

Kanserli insanlar değişik diyetlere ihtiyaç duyar. Kanserli insanlar sıklıkla sağlıklı olduğunu düşündüklerinden farklı diyetler uygulamak ihtiyacındadır. Pek çok insan için sağlıklı bir diyet şunları içerir:

 • Bir sürü meyve ve sebze, tam buğday ekmeği ve tahıllar,
 • Makul seviyede et ve süt ürünleri
 • Az miktarda yağ, şeker, alkol, tuz

Kanser olduğunuzda tedavinin yan etkileriyle baş edebilmek amacıyla gücünüzü korumak için beslenmeye ihtiyacınız vardır. Sağlıklı olduğunuzda yeterli gıda almanız sıklıkla problem değildir. Ancak kanser ve tedaviyle uğraşırken bu durum gerçekten sorun olabilir. Kanser olduğunuzda daha fazla kalori ve proteine ihtiyacınız olur. Bazen diyetinizde fazladan süt, peynir ve yumurta olmasına gerek vardır. Çiğneme ve yutmada sıkıntınız varsa, soslar ve et suyu eklemeniz gerekebilir. Bazen yüksek lifli gıdalar yerine düşük lifli gıdaları yemeniz gerekebilir. Yapmanız gereken herhangi bir diyet değişikliğinde diyetisyeniniz yardımcı olabilir. Kanser tedavisi beslenme problemlerine yol açan yan etkilere neden olabilir. Kanser tedavileri kanser hücrelerini öldürmek için düzenlenir. Ancak bu tedaviler sağlıklı hücrelere de zarar verebilir. Sağlıklı hücrelere verilen zarar yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerden bazıları beslenme problemlerine yol açabilir. Kanser tedavisinin neden olabileceği beslenme problemleri için sayfa 9’da ki listeye bakın.

Kanser tedavisi sırasındaki genel beslenme problemleri şunlardır:

 • İştah kaybı
 • Tat ve koku duyusunda değişiklikler
 • Kabızlık
 • İshal
 • Ağız kuruluğu
 • Laktoz tolerans bozukluğu
 • Bulantı
 • Ağız yarası
 • Boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü
 • Kusma
 • Kilo alma
 • Kilo kaybı

Bazı insanlarda iştahsızlık ve bulantı kanser ve tedavisi hakkındaki sıkıntıları nedeniyle olur. Bu biçimde davrananların çoğu tedavi başladıktan sonra ne bekleyeceklerini bildikleri zaman daha iyi hissederler.

Kanser tedavisine başlamadan önce yapacağınız ve üzerinde düşüneceğiniz konular;

 • Tedavi başlayana kadar yan etkiler ya da beslenme problemleriyle karşılaşıp karşılaşmayacağınızı bilemezsiniz.
 • Problemleriniz olsa bile hafif olabilir.
 • Pek çok yan etki kontrol altına alınabilir.
 • Pek çok problem kanser tedavisi bitince kaybolabilir.
 • Kanser tedavinizi bir iyileşme zamanı olarak düşünün ve yalnız kendinize odaklanın.
 • Tedavi başlamadan önce sağlıklı bir diyet uygulayın. Bu, sizin tedavi süresince güçlü kalmanızı ve enfeksiyon riskini azaltmanızı sağlar.
 • Bir diş hekimine gidin. Kanser tedavisine başlamadan önce sağlıklı bir ağzınızın olması önemlidir.
 • Doktorunuz, hemşireniz ve diyetisyeninize beslenme problemlerinde işe yarayabilecek ilaçları danışın.
 • Korku ve endişelerinizi doktorunuz, hemşireniz veya sosyal hizmet görevlisiyle konuşun. Size bu duygunuzu yönetip, onunla başa çıkma konusunda yollar önerebilirler. Kanseriniz ve tedavisi hakkında bilgi edinin. Pek çok insan ne bekleyeceğini bilirse daha iyi hisseder.

Nasıl bir diyetisyen bulacağınız konusunda daha fazla bilgi için Türk Diyetisyenler Derneği (Amerikan Diyetetik Derneği) ile bağlantı kurabilirsiniz.  Gıda ve içeceklerden en fazla yararlanma yolları Tedavi sırasında gıda söz konusu olduğunda iyi günleriniz ve kötü günleriniz olabilir.

Şunları yapabilirsiniz:

Yiyebildiğiniz zamanda bolca protein ve kalori yiyin. Bu, gücünüzü korumanıza yardım eder ve kanser tedavisinin zarar verdiği dokuların yeniden yapımına yardım eder.

İştahınızın en fazla olduğu zamanda yiyin. Pek çok insan için bu sabahları olur. Sabah erkenden daha büyük bir miktar yemek yiyip, sonra sıvı yemek destekleriyle devam etmek isteyebilirsiniz. Bir iki parça bile olsa da yiyebileceğiniz gıdaları yemeye çalışın. Daha fazla yiyene kadar bu gıdalarla dayanmaya çalışın.

Fazladan kalori ve protein alabilmek için sıvı yemek destekleri de içmelisiniz. Bazı günler hiç yiyemezseniz endişe etmeyin. Bu zamanı rahatlamak için başka yollar deneyerek geçirin ve daha sonra yiyebildiğiniz zaman yemeye başlayın. İki günden fazla yiyemezseniz doktorunuza söyleyin.

Bol sıvı alın. Yiyemediğiniz günlerde özellikle bol sıvı almanız daha da önemlidir. Çok içecek içmek vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı almasını sağlar. Yetişkinlerin çoğu günlük 8-12 bardak sıvı almalıdır. Su şişesini yanınızda tutarsanız bunu daha kolay yaparsınız. Ayrıca sayfa 49’da yer alan berrak içeceklerden de içebilirsiniz. Başkaları sizin için yemek yapıyorsa, ihtiyaçlarınızı ve kaygılarınızı mutlaka söylemelisiniz.

Enfeksiyonları önlemek için gıdalara özel dikkat Bazı kanser tedavileri sizin enfeksiyonlara daha açık hale getirebilir. Bu olduğunda, gıdaların taşınması, saklanması ve hazırlanmasında özel dikkat göstermeniz gerekecektir. Şunları yapabilirsiniz: Sıcak yiyecekleri sıcak, soğukları soğuk tutun. Artan yemekleri yemeniz biter bitmez buzdolabına kaldırın.

Çiğ sebze ve meyveleri yemeden önce iyice fırçalayarak yıkayın. Frambuaz gibi iyi yıkanamayan meyveleri yemeyin. Kavun karpuz gibi kalın kabuklu meyveleri ve sebzeleri kesmeden önce fırçalayıp temizlemelisiniz.

Gıdaları hazırlamadan önce ve sonra ellerinizi, bıçaklarınızı ve tezgahı yıkamalısınız. Özellikle çiğ et, tavuk, hindi ve balık hazırlarken bunu yapmalısınız. Et için ayrı, meyve ve sebze için ayrı kesme tahtası kullanın.

Et, tavuk, hindi ve balığı buzdolabında ya da mikrodalgada çözdürün. Dışarıda bekletmeyin.

Et, tavuk, hindi ve balığı iyice pişirin. Etlerin içlerinde hiç pembe kısım kalmamalıdır. Yumurta rafadan, kayısı değil katı, iyi pişmiş olmalıdır. Suşi veya çiğ midye gibi çiğ balık ya da deniz ürünü yemeyin.

Tüketeceğiniz tüm meyve suları, süt ürünleri ve bal pastörize olmalıdır. Son kullanma tarihini geçmiş gıda ve içecekleri kullanmayın.

Büyük paketler, koliler içinde satılan gıdaları almayın. Büfeler, salata barlar ve self servis restoranlarda yemek için tıklayınız.yemeyin. Küflenme belirtisi olan rokfor ya da diğer küflü peynir çeşitleri gibi gıdaları yemeyin.

kaynak: Hematoloji Uzmanlık Derneği / Beslenme Önerileri

Yazar: Biyolokum

Lokum gibi biyolok.

Bilim insanları ilk kez laboratuvar ortamında kol üretebilmeyi başardı.

Bir saniyenin uzunluğu değişmek üzere olabilir.

**Bir saniyenin uzunluğu değişmek üzere olabilir.