Kan yoluyla ne kadar çok hastalığın bulaştığını biliyor musun?

Kan yoluyla ne kadar çok hastalığın bulaştığını biliyor musun?

Konu ile ilgili bilgi sunmakta fayda var, buyurun bir göz atın.

 

 

 

KAN YOLUYLA BULAŞAN HASTALIKLAR

 

HEPATİT B VE C

Hepatit halk arasında sarılık olarak bilinen bir karaciğer rahatsızlığı olup karaciğer hücrelerinin iltihaplanmasına neden olur. Hepatit yapan birçok etken vardır bunlar; virüsler, alkol, ilaçlar, otoimmünsebepler, toksik maddeler(plastik sanayide kullanılan maddeler)

 

SİFİLİZ (FRENGİ)

  • Treponemapollidum adındaki bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tedavi gecikirse bakteri tüm vücuda yayılarak bir çok organın işlevini kaybetmesine neden olabilmektedir.
  • Bu hastalık penis vajina anüs yada ağız yolu ve kan yoluyla bulaşmaktadır. Sağlam kişiye bulaştıktan 10-90 gün içerisinde belirti vermeye başlamaktadır. Bir yada daha fazla sayıda şankır adı verilen üstü açık sert ağrısız yaralar çıkar mikrop daha sonra kan yoluyla bütün vücuda yayılır.

AIDS (KAZANILMIŞ BAĞIŞIKLIK YETMEZLİĞİ)

  • Aıds HIV mikrobunun neden olduğu bir hastalıktır. HIV vücuda girdiğinde vücudun mikroplara karşı mücadele etme yeteneğini bağışıklık sistemini çökertir.
  • Vücut direnci azaldığından vücuda herhangi bir mikrobun girmesi ile kişi hastalanır.
  • Tüberküloz pamukçuk diğer bakteri grupları mantar hastalıkları ortaya çıkar. Herhangi bir kişide bu hastalıklardan birkaç tanesi aynı anda varsa AIDS şüphelenmek gerekir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
fntk1905
Ziyaretçi
fntk1905

Bel Soğukluğu

..Neisseria gonorrhoeae bakterisiyle cinsel yolla bulaşır.

..Kan, semen (meni), pre-seminal sıvı (mezi), vajinal sıvı yoluyla bulaşır.

..Penis, vajina ya da anüsten olağan dışı akıntı, idrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi, karın ağrısı, bulantı, ateş ve adet dönemleri arasında kanama. Bayanlarda genellikle belirtiler oluşmamaktadır.

..Tedavi edilmezse, erkeklerde testislerin iltihaplanmasına, bayanlarda kısırlığa neden olan pelvik inflamatuar hastalığa (PID=Rahim ve Yumurtalık İltihabı) neden olmaktadır. Doğum esnasında anneden bebeğe bulaşabilmektedir.

wpDiscuz


VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.