sözlük

“Kağıttan Ormanlar Projesi”

Dünya çapındaki kâğıt tüketimi 1950 yılından bu yana yediye katlandı. Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın verdiği bilgilere göre her yıl dünya ormanlarının 160 bin kilometrekarelik bir bölümü, yani her yıl Tunus büyüklüğünde bir orman daha yok oluyor.

Robin Wood adlı çevre kuruluşunun yaptığı kimyasal analizler, Almanya’daki pekçok kitabın sayfalarının tropik yağmur ormanlarından elde edilmiş ağaç lifleri içerdiğini ortaya koydu.

Artan kağıt ihtiyacının ekosistem üzerindeki yeni tehditlerinden biri de gen teknolojisi firmalarının daha az masrafla kağıt elde edebilecekleri ağaç türleri yetiştirmeye başlaması.

Amerikan Arborgen gibi bazı firmalar, ağaca sertlik veren ancak kağıda sarı renk verdiği için kağıt üretiminde ayrıştırılan lignin maddesinin oranının azaltıldığı genleriyle oynanmış ağaç türleri yetiştiriyor. Firmanın sloganı da “Dünyanın daha fazla ağaca değil, daha kullanışlı ağaçlara ihtiyacı var” Ancak Yağmur Ormanlarını Kurtarın ve Robin Wood gibi çevre kuruluşları uzun ömürlü, polenleri yüzlerce kilometre uzağa taşınabilen ağaçların genetiğiyle bu şekilde oynanmasının çok tehlikeli sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor. Zira genetiğiyle oynanmış organizmalar doğal ortama karıştıklarında, doğada nasıl çoğalacakları kontrol edilemiyor. Yüksek kağıt talebinin ekosistemi daha fazla bozmadan karşılanması için kullanılmış kağıtların daha az kullanılması ve geri dönüştürülmesi giderek daha çok önem kazanıyor.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), dünya üzerindeki kağıt tüketimine bir çare bulabilmek için ilginç bir yöntem geliştirdi. WWF, kağıda basmaya imkan olmayan bilgisayar dosyaları geliştirdi. PDF formatındaki bu dosyaları ancak bilgisayarınızdan okuyabiliyorsunuz… Bu sayede, “aman şimdi kağıda bir çıktısını alayım, sonra birara okurum” dediğiniz dosyalar için boş yere kağıt da harcamamış oluyorsunuz.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı