keyif

İşçi karıncaların hemen hemen yarısı tembel fakat bir bahaneleri var

İşçi karıncaların hemen hemen yarısı tembel fakat bir bahaneleri var

Bir karınca yuvasına bir süre bakarsanız kaotik bir karışıklık olduğunu görürsünüz.

Bir karınca yuvasına bir süre bakarsanız, koşuşturan küçük cisim yığınının dikkatsiz bir gözlemci için anlaşılmaz, kaotik bir karışıklık olduğunu görürsünüz.

Fakat bireysel karıncaları gerçekten izlemek istiyorsanız, onları tanımlayıcı renkler ile boyamayı deneyebilirsiniz; bu durumda o büyük faaliyet girdabı mantıklı gelmeye başlayabilir ve böylece ilk olarak 2015 yılında farkedilen karıncalar hakkındaki bir gizemi çözmeye yardımcı olabilir.

İşçi-karıncaların-hemen-hemen-yarısı-tembel-fakat-bir-bahaneleri-var.jpg

O zamanlar Arizona Üniversitesi’ndeki böcekbilimci Daniel Charbonneau, karınca kolonilerinin ne kadar meşgul ve çalışkan görünürlerse görünsün, genel hareket bulanıklıklarının şaşırtıcı bir gerçeği maskelediğini keşfetmişti: işgücünün yaklaşık yüzde 40’ı, aslında çalışmayan tembellerdi.

“Bunlar sadece orada oturuyor” diyor Charbonneau.

“Ve hiçbir şey yapmamaktan başka bir şey yaptıkları zaman da, yuva civarında günlük ev işlerini yapıyorlar. Biraz burada kuluçkalara bakıyorlar, biraz orada başka bir işçiyi tımar ediyorlar.”

Araştırmacılar, karıncaların mola verme ihtimalini (cidden) ve diğer çeşitli hipozleri (çalışma ahlaklarını etkileyen mevsimler veya günlük ritimler gibi) hesaba kattıktan sonra, sadece bazı karıncaların aslında boş gezenin boş kalfası olma konusunda ‘uzmanlaştığını’ belirlediler. Ancak açıkça haksız olan bu çalışma uyuşmazlığının ardındaki gerekçe, bilinmezliğini koruyor.

kaynakkaynak 2kaynak 3

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 2 =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top