merak

Internet, akıllı telefonlar ve sosyal medya gerçekten de toplumu berbat eden öğeler mi?

Bu video ve videonun sunduğu, savunduğu bakış açısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Internet, akıllı telefonlar, sosyal medya gerçekten de toplumu berbat eden yegâne şeyler mi?

Yoksa bu herkesin yapabileceği eleştiri ve analizleri yapıp kendini toplumun tüm sorunlarının temelini ve şifresini çözmüş gibi gösteren bir kaç akıllının görüşleri mi bunlar?

Ben ikinci taraftayım, cümlelerimden de anlayabileceğiniz gibi.

Neden her zaman kötü açıdan bakılıyor bu “şeyler” e, neden yararları konuşulmuyor mesela?

Benim Zimbabveli, Lübnanlı, Amerikalı, Bulgaristanlı arkadaşlarım var ve ben bu insanlarla oturup müzik endüstirisi hakkında, sanatçılar hakkında, farklı kültürlerden beslenen MEME’ler hakkında(örneğin Türkiye’den Nusret) ya da “Dünya” olarak sahip olduğumuz bir çevre sorunu ya da politika ya da bir kriz hakkında konuşabiliyorum ve bu kadar geniş çapta sohbet edebiliyorsak, yakınlaşabiliyorsak, birbirimizin kültürleri hakkında, fikirleri hakkında bilgi alabiliyorsak ve bunları önyargılarımızdan geçmişe göre daha da arınmış bireyler olarak yapabiliyorsak bunun yegâne nedeni bu şekilde yerden yere vurulan sosyal medya mecraları, internet değil mi? Aksini iddia eden varsa neye dayanarak ediyor bunu öğrenebilir miyim?

Ayrıca bu videodaki “herkes kafasını telefonlara, bildirimlere gömüyor,kimse iletişim kurmuyor, toplum bitmiş” bakış açısı çok fazla abartılmıyor mu? Ben de sürekli Iphone’um elimde gezen, sürekli telefonunu yanında ve şarjı dolu bi şekilde taşıyan, sürekli de kullanan biriyim fakat iletişimimde problem olduğunu düşünmüyorum, etrafımda olan bitenin farkındayım, hatta sürekli farklı farklı konularda , farklı kaynaklardan okuyan okumaya çalışan biriyim ve bunu elimdeki o Iphone olmasa yapamazdım. Merak ettiğim herhangi bir bilgiye anında ulaşabiliyorum. Ya da bana herhanbi bir türde bilgi vermesini istediğim sayfaları takip edip sürekli bir şeyler öğrenebiliyorum. Onun yanında onlarca “eğlence” amaçlı kurulmuş sayfalar takip ediyorum. Ama kitap da okuyabiliyorum, okula da gidebiliyorum, işe de gidebiliyorum, birine yardım de edebiliyorum.Sokakta, plajda, bir yolculukta insanlarla hala iletişim kurabiliyoruz. Bunu bu şekilde yapan da yüzbinlerce insan görüyorum.

Hadi diyelim ki herkes benim gibi kullanmıyor, peki. Bu saydıklarım haricinde olumlu, işe yarar işlevleri yok mu? Örneğin bir hayvan sahiplendirmek istediğinizde çok kolay bir şekilde bir sürü insanla iletişime geçebiliyorsunuz, eğer bir hasta yakınınızın kana ihtiyacı varsa bunu duyurabiliyor ve hızlı bi şekilde çözüm bulabiliyorsunuz, maddi durumu olmayan yüzlerce hasta için yardım kampanyaları yürütebiliyorsunuz, herhangi bir etkinlik düzenlediğinizde bu mecralar sayesinde bunu insanlara ulaştırabiliyorsunuz, herhangi bir konu hakkında örgütlenebiliyor, ya da HERHANGİ bir konuda duyarlılığı artırabiliyorsunuz.
Merak ediyorum sosyal medya mecraları bu şekilde yaygın olmadan önce çok daha mı iyiydi hayatlarımız bu konuların hepsinde?

Şimdi hepsini yok etsek, videodaki abinin dediği gibi, kurtulsak bunlardan, daha güzel mi olacak her şey bu konularda?

Benim yaş yetmiyor, eğer önceden bu konularda daha iyiysek, sosyal medya gelince bunlarla birlikte tüm sosyal hayatımız berbat oldu ise ve de bunlardan başka konularda kötüye giden şeyler var ise lütfen bilgilendirin…

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + ten =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top