sözlük

Insulator

Transkripsiyon basamaklarında en ilginç olay her zaman Insulator adı verilen özel dizilerin gerçekleştiği olaydır. Şöyle ki insulator denilen özel diziler genin her hangi bir bölgesinde bulunabilir. İki işlevi bulunmaktadır.
1. Enhancer adı verilen ve yine genin upstream ya da downstream bölgesinde bulunabilen, transkripsiyon hızını 100 kata kadar arttırabilen özel dizilerde, insulator’un blocking aktivitesi bulunmaktadır. Bu aktivite sayesinde dokularda sentezlenecek protein çeşitleri ve miktarları belirlenmektedir.
2. Transkripsiyon işlemi öncesinde ökromatin halinde bulunan DNA ipliğinin açılması gerekmektedir. Deasetilasyon adı verilen bu işlemde kromatin asetil molekülleri nedeniyle ökromatin halinde bulunmaktadır. Deasetilasyon ile gen ökromatin halinden çıkarılır ve düz bir iplik haline getirilir. Ancak burada önemli nokta deasetilasyon sadece transkribe edilecek gen bölgesi ile sınırlı tutulmalıdır. Aksi takdirde diğer genler de deasetile hale gelir ve o bölgelerinde transkripsiyonu gerçekleştirilir. Bu durumda yanlış protein sentezi sonucu ile karşılaşılır. İşte bu durumla kaşılaşmamak adına insulator bölgeleri sadece sentezi yapılacak genin deasetilasyonunu sağlar ve diğer genin açılımını bloke eder.5 Yorum

5 Yorum

 1. Cenk Önsoy

  26 Ocak 2013 at 21:34

  Bu diziler, hem ökaryot hem de prokaryotlar için geçerli midir?

 2. Cenk Önsoy

  26 Ocak 2013 at 22:08

  Ökaryotlara özgü bir durum.

 3. Cenk Önsoy

  26 Ocak 2013 at 23:23

  Genlerin kontrolünün ve ifade edilmesinin her bir basamağı ayrı bir büyüleyicilik ve bir o kadar da karmaşıklıktadır. #HMB nin bahsettiği gibi Insulatorlar hangi genlerin lazım olup hangilerinin lazım olmadığıyla çok yakından ilgili olan dizilerdir. Moleküler tutarlılık ve zamanlama açısından doğru çalışmaları oldukça önemli olan dizilerdir.

 4. Cenk Önsoy

  27 Ocak 2013 at 01:52

  Insulator’leri uyaran nedir?

 5. Cenk Önsoy

  29 Ocak 2013 at 21:51

  Muhtemelen hücre ortamının fiziksel veya kimtasal değişimine bağlı olarak, epigenetik faktörler insulatorleri uyarıyor olabilir.

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı