İnsan vücudunda neden hala bazı bölgelerde kıllar mevcuttur
in

İnsan vücudunun bazı bölgelerinde neden hala kıllanma mevcuttur?

Bende yok diyenler, kendini boş yere kandırmasın!

İnsanlar kıllarını kaybederken neden hala bazı bölgelerde kıllar kalmıştır. Bakınca bu kılların olduğu yerlerin tek ortak özelliklerinin hassas yerler olduklarını görüyorum, konuyla ilgili olarak minik bir araştırma yaparak konuya bilgi bazında olmasa da yorumsal bir açıklık getirmek ve arşivlemek istedim.

Bir ihtimal; tam olarak kıllarımızı kaybetmiş değiliz, yani hala birçok insanda kıllar vardır bunun bazılarında olmamasının nedeni ise bir hastalık veya akrabalarından başlayan bir psikolojik rahatsızlık olabilir.

En yakın kuzenimiz şempanze ile karşılaştırıldığında, insan vücudunda belirgin olarak kalan kıllar 2 temel amaca hizmet ediyor olmalı.

İlki, önemli organları sıcak tutmak. Beyin gibi.

İkincisi, koltukaltı ve cinsel bölgede apokrin ter bezlerinin salgıladığı cinsel çekiciliği sağlayan feromonların kalıcılığını sağlamak. Koltuk altı ve cinsel bölgedeki kıllar terle birlikte salgılanan feromonların kolayca uçmasını engelliyor olabilir. Tabi göğüste neden kıl yok sorusu doğuyor. Bebek meme emebilsin diye, muhtemelen. Zaten koltukaltı göğüse oldukça yakın, meme bölgesinde varsın feromonlar hızlıca uçsun, sorun değil.

Bu bakış açısıyla devam edersek, kalan diğer bölgelerdeki kılların ayva tüyüne dönüşmesinin gerekçesi, kılların azaltılarak terin buharlaşmasını hızlandırmak ve hızlı soğutma yaratmak, ayrıca bakterilerin/mantarların kısmen korunaksız kalmasını sağlamak olabilir.

Yani evrimsel olarak terlemeye başladığımızdan beri, bakterilerin/mantarların üremesi, cinsel feromonların kalıcılığı ve sıcaklık arasındaki denge kılların akıbetini belirlemiş olabilir.

Paylaşımı beğendin mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tam DNA çözümü bir kez daha tüm insanlığın Afrika’dan yayıldığını kanıtladı.

Tam DNA çözümü bir kez daha tüm insanlığın Afrika’dan yayıldığını kanıtladı.

Bilim insanları, artık plastik dışkıladığımızı öne sürüyor!

Bilim insanları, artık plastik dışkıladığımızı öne sürüyor!