fizyoloji

İnsan beynini hissedebilir mi?

Vücut içerisinde kalan diğer organlar gibi beyin de hissedilemez.Tıpkı giysilerimizin sürekli tenimize temas etmesin ile bir süre sonra hissedilmemesi gibi.

Aslında iç organlarımızdan herhangi birini hissedebilmemiz, o bölgede bir ağrı oluşmasına bağlı fakat, beyinin kendi acı-ağrısını hissedebilecek alıcılara sahip olmadığına dair (sanırım tamamen kulaktan dolma bir bilgim var.

His için alıcı gerekir, algılayıcı reseptör gerekir. Cevap bira şaibeli olmuş gibi, yani sürekli hissetmenin eşik değerini yükseltmesi ve hissizliğe sebep olması gibi bir durum söz konusu değil, aksine hiç his yok, kötürüm bir beyin tarafından kontrol ediliyoruz 😀Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı