popüler bilim

Hücresel terapi çalışmaları ve karşılaşılan zorluklar serisi

Hücresel terapi çalışmaları ve karşılaşılan zorluklar serisi

Hücresel terapi, hastaların hücresel materyal ile enjekte edildiği bir tedavi şeklidir.

Hücresel terapi, hastaların hücresel materyal ile enjekte edildiği bir tedavi şeklidir. Kök hücreler (mezenkimal kök hücreler gibi) ve bağışıklık sisteminden (düzenleyici T hücreleri (Tregs) gibi) hasta veya bir vericiden alınan hücreler gibi farklı tiplerde hücreler kullanılabilir. Birçok durumda, bu hücreler, bir hastalık ya da durumun tedavisine yardımcı olacak yeni bir işlev yürütmek üzere yeniden programlanmıştır. Hücresel tedavi, hücrelerin uyuşturucuların yapamayacağı birçok karmaşık işlevi yerine getirme yeteneğine sahip olmalarından dolayı giderek yaygınlaşmaktadır. Başarılı olduğunda, hücresel terapi daha hedefli ve dolayısıyla daha etkili bir tedaviyle sonuçlanabilir. Hücresel tedavi hakkında daha fazla bilgi şu adreste bulunabilir: https://nam.edu/manufacturing-cell-therapies-the-paradigm-shift-in-health-care-of-this-century/

Rho, sistemik lupus eritematozus ve pemfigus vulgaris gibi hastalıkları tedavi etmek ve organ nakli dahilindeki çeşitli uygulamalar için hücresel terapi kullanarak çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Hücresel terapi çalışmaları ve karşılaşılan zorluklar serisi

Hücresel terapi çalışmaları ve karşılaşılan zorluklar serisi

Hücresel terapi denemeleri, kendine özgü bir takım zorluklar sunar. Aşağıdaki listede Rho’da karşılaşılan zorluklardan bazıları gösterilmektedir.

1. Hücre terapileri, özellikle hücreler manipüle ediliyorsa, araştırma ürününü üretmek için oldukça uzmanlaşmış laboratuvarlar gerektirir. Merkezileştirilmiş üreticiler, eğer denemenin birden fazla çalışma sahası varsa, lojistik kaygıları gerektirmektedir. Bu lojistik, ürünü gönderirken tümünün dikkate alınması gereken uygun paketleme, sıcaklık depolama, nakliye günleri vb. İçerebilir.

2. Zaman kısıtlamaları altında çalışırken, üretim laboratuvarı, çalışma sahası ve çalışma ekibi arasında açık bir iletişimin planlanması ve kurulması önemlidir. Yaygın görülen bir husus, laboratuvar personelinin hücreleri hemen işlemek için mevcut olmadığı durumlarda, ayıklanan hücrelerin bir cumartesi veya pazar günü üreticiye ulaşmayacağından emin olmaktır.

3.Protokoller genellikle konuya infüzyon için minimum sayıda hücre bulunmasını gerektirir. Protokol, yeterli canlı hücre ürünü üretilmediğinde hangi adımların atılması gerektiğini detaylandırmalıdır. Göz önüne alınması gereken bazı sorular şunlardır: second İkinci bir girişim için hücreleri hatırlamak mümkün mü? Eğer öyleyse, deneme zamanlaması ile çalışır?
Attempt Orada ilk denemeden kalan hücreler var mı?

4.Potansiyel ilaçlar bazen hücresel ürünün uygulanması ile eşleştirilir. Canlı bir hücresel ürün üretilmedikçe bu ilaçların verilmesinden kaçınmak çok önemlidir. Ek çalışma ilaçları vermeden önce ürünün mevcut olduğundan emin olmak için kontroller yapılmalıdır.

5.Girilme, tek bir denekten 8 haftalık bir süre boyunca toplanabilecek kan miktarını sınırlandırır. Hücresel ürün kan bağışı ile üretilirse, aynı anda hem kanın hem de tüm kanların miktarları dikkate alınmalıdır. Kan bağışı, çeşitli başlangıç ​​çizgileri için sıklıkla çizildiğinde, kan bağışı meydana gelirse, belirlenen sınırları aşan toplam miktarlara çok dikkat etmek kolay olabilir.

6. Bir çalışma için konu tahakkuku, protokolde açıkça belirtilmelidir. En az sayıda hücre alan X sayısı, herhangi bir hücreyi alan öznelerin X sayısı vb.

7.Selüler ürün çalışmaya birkaç ay kadar uygulanamaz. Her bir konunun uygun olmayan hale gelmesi için birden fazla zaman noktasına izin veren infüzyonu beklerken, süjeler bir kaç kez uygunluk açısından değerlendirilebilir. Bu, yetersiz hücresel ürünün potansiyeli ile birlikte, hücresel ürünün hedeflenen hedef sayısına uygulanması için beklenmedik bir süre ile sonuçlanabilir. Bu nedenle, bu bir hücresel terapi çalışması için süreyi ve bütçeyi belirlerken önemli bir faktördür.

Sonuç olarak, hastalığı tedavi etmek için hücresel tedavileri kullanırken öğrenmeye yönelik sayısız fırsat vardır. Birçok hastalık alanında, bu kavram hala yeni ve çalışma ekipleri her çalışma ile yeni zorluklarla karşı karşıya. Bu zorlukları erken anlamak, aynı sorunları bir sorun haline gelmeden önce ele alan güçlü bir protokolün geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Heather Kopetskie, MS, Rho’da bir Kıdemli Biyostatisttir. Faz 1, 2 ve 3 klinik çalışmaları ve gözlemsel çalışmalar için istatistiksel planlama, analiz ve raporlama alanlarında 10 yılı aşkın deneyime sahiptir. Araştırma deneyimi, 8 yıldan uzun bir süredir, Organ Organizasyonunda (CTOT) Immune Tolerance Network (ITN) ve Clinical Trials (Klinik Araştırmalar) çalışmaları ile katı organ ve hücre transplantasyonuna odaklanmaktadır. Buna ek olarak, Heather Rho’nun biyoistatik operasyonel hizmet lideri, bir dahili uzman biyoistatistik endüstrisi eğilimleri, en iyi uygulamalar, süreçler ve eğitim olarak hizmet vermektedir.

Hücresel Terapi Çalışmaları: 7 Ortak Zorluklar, Kaynak: Rho, TBD tarafından derlenmiştir, kaynak

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top