sözlük

Hidrogenezom, Hydrogenesome

Hidrogenezom

 

Hidrogenezom (Hydrogenesome) Hydrogenosome bazı anaerobik Cilliat’larda, Trichomonads ve fungi türlerinde bir zar kapalı sitoplazma organelidir. Trichomonads hydrogenosomeları pirüvattan ferredoxin oxido-redüktaz, hidrojenaz, asetat süksinat KoA transferaz ve süksinat thiokinase gibi birleşik eylemler aracılığıyla, moleküler hidrojen, asetat, karbon dioksit ve ATP üretirler. Hydrogenezomlar ayrıca süperoksit dismutaz, malat dehidrogenaz (decarboxylating), ferredoxin, adenilat kinaz ve NADH: ferredoxin oxido-redüktaz olaylarına da lokalize olmuşlardır.

 

Trichomonads’ların hydrogenosomes organeli sayesinde durumda buna sahip olan anaerobik bakterilerin veya arkelerin evrimleşmiş olduğu düşünülmektedir. Mitokondri ve kloroplastlar da dahil olmak üzere diğer enerji üreten organellerin, hydrogenosomelara benzerlik göstermesi hydrogenosome un evrimsel kökeni konusunda çeşitli hipotezlere yol açmıştır. Hydrogenosome, anaerobik (oksijen eksikliği) koşullarında enerji üretimi yapar ve bir yan ürün olarak moleküler hidrojen (H2) salan membranlı bir organeldir.Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı