Hidrogenezom, Hydrogenesome

Hidrogenezom, Hydrogenesome

Hidrogenezom

 

Hidrogenezom (Hydrogenesome) Hydrogenosome bazı anaerobik Cilliat’larda, Trichomonads ve fungi türlerinde bir zar kapalı sitoplazma organelidir. Trichomonads hydrogenosomeları pirüvattan ferredoxin oxido-redüktaz, hidrojenaz, asetat süksinat KoA transferaz ve süksinat thiokinase gibi birleşik eylemler aracılığıyla, moleküler hidrojen, asetat, karbon dioksit ve ATP üretirler. Hydrogenezomlar ayrıca süperoksit dismutaz, malat dehidrogenaz (decarboxylating), ferredoxin, adenilat kinaz ve NADH: ferredoxin oxido-redüktaz olaylarına da lokalize olmuşlardır.

 

Trichomonads’ların hydrogenosomes organeli sayesinde durumda buna sahip olan anaerobik bakterilerin veya arkelerin evrimleşmiş olduğu düşünülmektedir. Mitokondri ve kloroplastlar da dahil olmak üzere diğer enerji üreten organellerin, hydrogenosomelara benzerlik göstermesi hydrogenosome un evrimsel kökeni konusunda çeşitli hipotezlere yol açmıştır. Hydrogenosome, anaerobik (oksijen eksikliği) koşullarında enerji üretimi yapar ve bir yan ürün olarak moleküler hidrojen (H2) salan membranlı bir organeldir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *VEYANot: Şifreniz otomatik olarak eposta adresinize iletilecektir.

Şifrenizi mi unuttunuz?

Eposta adresinizi size yeni bir şifre göndermemiz için girmelisiniz.