merak

Her şey bilim için! Sperm’in içerisinde ne var? Spermlerimi nasıl güçlendirebilirim? Sperm yutmak zararlı mı?

Spermin içerisinde ne var? Spermlerimi nasıl güçlendirebilirim?
Spermin içerisinde ne var? Spermlerimi nasıl güçlendirebilirim?

Semeni oluşturan birçok bileşen vardır ve içerikteki materyal sayısı aynı iken, yoğunlukları erkekten erkeğe değişir.  Örnek olarak vermek gerekirse;

Vitamin C, Kalsiyum, Klorin, Kolesterol, Sitrik asit, Kreatin, Fruktoz, Laktik asit, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Sodyum, Vitamin B12, Çinko.

Diğer bir merak noktası genelde sperm kalitesini arttırmak; daha güçlü hale getirmek için neler yapılabileceğidir.

Semen içeriğinin zenginliği ejekülasyon kalitesinin oranı günden güne değişir. Bunun sebebi ise materyal kalitesi ve yoğunluğunun oldukça fazla faktöre göre değişkenlik göstermesidir.

Yapılan cinsel birlikteliğin yoğunluğu, beslenme düzeni, giyindiğiniz kıyafetin kalınlığı gibi çok dallı bileşik faktöre göre değişkenlik gösterir.

Konu sperm ve cinsellik iken, tabi ki bir de merak edilenler köşesindeki Haydar Dümen yorum kısmına tabi soruları da var. Örneğin;

Sperm yutmak zararlı mıdır? Kız arkadaşım sperm yutmak istiyor ama kilo almaktan korkuyor, kilo yapar mı?

Bu tarz durumlarda gülmek genelde çözüm değildir, bu sorular gerçekten sorulabiliyor (Alıntı yapılmıştır).

Konuyla ilgili olarak ise; kilo olarak çok fazla bir etkisi olmayacaktır. Çünkü ortalama bir ejekülasyon sırasında atıma uğrayan içeriğin ortalama kalori miktarı 5-25 kalori olarak bildirilmiştir. yani kilo almak için kolay bir yol değil.

Ayrıca, genelde semen içeriğinin ciddi bir protein kaynağı olduğu belirtilir, bu oran ise hafifçe büyük bir yumurtanın beyazından elde edeceğiniz miktardan çok da fazla değildir. Yani kilo almaktan korkan bir bayanın yumurtadan uzak durması yeterlidir.

 5 Yorum

5 Yorum

 1. Oğuzhan TC Yilmaz

  02 Temmuz 2014 at 18:46

  Sperm yutmanın bir zararı olmasa gerek,zira bol mitokondri,zar lipidi,fosfatı ve nükleik asit içeriyor 🙂 Ayrıca elma yemenin spermleri güçlendirdiğini de duymuştum 🙂 Tabi bir biyolog olarak “duymuştum”la kalmak yerine araştırıp öğrenmek gerek 🙂

 2. Biyoloji Günlüğü

  02 Temmuz 2014 at 21:25

  Yalnız şunu fark ettim, gün içerisinde yaklaşık 3.000 kere bakılan bu ileti için diğerlerine nazaran çok daha fazla rağbet vardı. Ancak beğeni, paylaşım gibi kendini belli eden öğelerden kaçınılan bir ileti oldu. Her şeyimiz hala gizli, halı altına atılan türden; perdenin köşesinden dışarıyı kesiyoruz milletçe.. Bizi fark etmesinler de ne olursa olsun zihniyetiyle sanırım..

 3. Alper

  02 Kasım 2014 at 22:11

  Taktik güzel, bizim insanımız ancak bu şekilde gelir zaten bilimsel haberlere 😀

 4. Atike

  29 Eylül 2015 at 21:15

  İğrenççç…..Hangi mahluk böyle bir pisliği yemek ister?

 5. Bülent bartin

  02 Kasım 2016 at 13:56

  mRB. ilişki sonrası spermlerim..su gibi geliyor…. arada bir orgazm sonrası çok az meni geliyor.faktörleri nelerdir ve nasıl normal..
  şekline getirebilirim

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı