sözlük

Hepatit C

Sayın biyolog arkadaşlarım bugün bir diş hekimliği öğrencisi ile konuşurken konu bir hocasının titizliğine ve o titizliğin nedenine geldi. Nedeni hepatit c nin tükürük yoluyla bulaşması imiş. Benim bildiğim hepatit cinsel yolla ve kanla bulaşır. Hatta dediğine göre hocası bunun için bir araştırma da yapmış ve ödül almış yalnız ben bulamadım ve aklım karıştı. Sizin fikirleriniz nedir?? Kapsamlı bir araştırma biliyor musunuz bu konuda??Yorumlar

0 Yorum

 1. Cenk Önsoy

  25 Ocak 2013 at 22:36

  HCV’nin sıklıkla bulaşma şekilleri steril olmayan aletlerden örneğin; dövme makinaları, diş tedavisinde kullanılan gereçler, cerrahi uygulamalar sırasında kullanılan ekipmanlar akupunktur, kan alma veya verme sırasında kullanılan enjektörlerin kontamine oluşu nadir olarak da cinsel ilişki sırasında eğer açık bir yara varsa gerçekleşir. Cinsel yolla bulaşması durumu nadirdir. Kan yoluyla bulaşması gereklidir virüsün haliyle açık yara veya kanamalı bir tedavi gerçekleşen her durumda kontaminant varsa bu virüsü kapabilirsiniz.

  Kısaca ortamda virüs ve bu virüsün bir şekilde kanla teması gereklidir. Bu mantıkla düşünülürse çıkarımı daha basit yapılabilir. Diş tedavisinde kanama vardır ve kontamine bir alet her türlü bu virüsü bulaştırır.

 2. Cenk Önsoy

  25 Ocak 2013 at 23:15

  Bahsettiğim öğrencinin anlattığına göre hocası tükürük üzerine bir araştırma yapmış ve doğruluğu kanıtlanmış bana mantıksız geldi fazlasıyla aklım karıştığı ve bir araştırma bulamadığımdan fikir almak istedim bende

 3. Cenk Önsoy

  26 Ocak 2013 at 04:51

  arastirmayi gorup yorumlamak gerek, eger acik bulursak toplu itiraz bile yapabiliriz :):) saka bir yana, agiz ic duvari ve genital ic yuzey doku tipi olarak cok benzer, ince ve yuzey kilcallarina yakindir. acaba sivi emisyonu ile bir bulasma mi var ki?

 4. Cenk Önsoy

  26 Ocak 2013 at 10:00

  Makalenin linkine ulaşabilir miyiz ki?

 5. Cenk Önsoy

  26 Ocak 2013 at 11:20

  şundan dolayı olabilir… hepatit li hastada diş eti kanaması olabilir…veya ağız içinde herhangi bir yaradan akan kan, tükrüğe karışıyor olaibilir… tam bilmiyorum belki başka boyutlarıda olabilir…

 6. Cenk Önsoy

  28 Ocak 2013 at 02:48

  bende duymuştum, cinsel yolla ve ağız yoluyla bulaşabilme olasılığı olduğunu ancak, hep bir sızıntı şeklinde kanamadan dolayı bu bölgelerden de bulaşabileceğini düşünüyordum. zaten bu bölgelerden de bulaşma olsa bile bu bölgelerdeki sıvılarda bulunan virüs çok az miktarda ve bu miktarın azlığından dolayı pek sallanmamış olabilir. diş hekimliği öğrencisi dostumuz konuyu yanlış anlamış olabilir. mesela şöyle bir haber gelse bana, adriana lima hepatit-c olmuş, kimseyle de öpüşemiyor, kendisini öpücüklere boğacak birini arıyorlarmış deseler, atın ölümü arpadan olur.

 7. Cenk Önsoy

  28 Ocak 2013 at 20:15

  yoruma koptum 🙂

 8. fntk1905

  17 Nisan 2013 at 01:41

  Virüs kanda bulunur. Bu sebeple kan yolu ile bulaşır. Fakat, cinsel yolla da bulaşma riski vardır, bu sebeple prezervatif kullanılması öneri edilmektedir. Bu şekilde bulaşma muhtemelen deri lezyonları ve yaralarla olduğu sanılmaktadır.Virüsün meni veya tükürük yolu ile gerçekten bulaşıp bulaşmadığına ilişkin kesin kanıtlar yoktur.
  ilgilenenler için linkler :
  http://www.karacigerhastaliklari.com/hepatit-c.html
  http://www.mediko.boun.edu.tr/files/Hepatit%20C.htm

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı