genetik

GIDA, TARIM ve HAYVANCILIK BAKANLIĞINA MAİL GÖNDERİYORUZ

ÖNEMLİ!!!

Değerli Biyologlar,

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’ e binlerce biyolog adına bir mail hazırladık. Haklarımızın daha fazla gasp edilmemesi için sesimizi birlikte duyurmamız şart. Lütfen Sizde 5 dakikanızı ayırarak “mehmetmehdi.eker@tbmm.gov.tr “ mail adresine ve “https://goo.gl/DfZGeA sitesinde talep formu bölümüne aşağıdaki yazıyı kopyalayarak gönderin. Unutmayın taleplerimizin dikkate alınması için çok sayıda mail göndermeliyiz. Ayrıca isteyenler (0312) 286 39 64 Numarasına faks da çekebilirler. Twitter fazla kullanmıyor ancak isterseniz “https://goo.gl/XQ7YUl adresinden tweetde atabilirsiniz.

Not: Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Orman ve su işleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı içinde mail hazırlayıp sizlerle paylaşacağız yakında.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Mehmet Mehdi Eker,

Bizler atanmayı bekleyen binlerce biyolog olarak, 2013 yılından itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’n da Biyolog istihdamının makul sayılarda artırılmasını talep ediyoruz.

Sayın Bakanım, tüm dünyada popüler meslekler arasında sayılan Biyoloji neden ülkemizde temel çalışma alanları üzerine kurulmuş bir Bakanlıkta istihdam sorunu yaşamakta?

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş tüm ülkelerde, tarım politikaları oluşturulurken çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik, biyoçeşitlilik ve doğal kaynakların korunması gibi konulara öncelik verilmiştir. Bu bağlamda biyologların önemi daha da artmış, tarım sektöründe en fazla ihtiyaç duyulan meslek konumuna gelmiştir.

Tarımsal üretim, her aşamasıyla biyolojik bir süreçtir. Tarım ekosistemlerinde gıda güvenliği ve üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak doğrudan tarımsal biyoçeşitliliğin sürdürülebilir yönetimiyle ilgilidir. Biyologlar olmadan bu süreçler nasıl yönetilecektir?

Türkiye’nin 2023 tarım ve gıda vizyonu;
Toplumun sağlıklı beslenme gereksinimlerini yeterli nicelik ve nitelikte, ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan sürdürülebilir yollarla karşılayabilen, biyolojik çeşitliliğini koruyan ve toplumsal yarara dönüştürebilen, ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan sürdürülebilir, verimliliği artan tarım ve tarımsal sanayinin de katkısıyla, uluslararası alanda rekabet edebilen gelişmiş bir Türkiye olmaktır.

Türkiye’ nin 2023 tarım ve gıda hedefleri Biyologlar olmadan nasıl gerçekleştirilecektir?

Ayrıca Bakanlığın stratejik çalışmaları arasında yer alan organik tarım, toprak ve genetik kaynak erozyonunun önlemesi, besin kalitesi yüksek ve sağlıklı ürün elde edilmesi, biyoçeşitlilik ve doğal kaynakları koruması, genetiği değiştirilmiş organizmalardan(GDO) kaynaklanabilecek risklerin önlenmesi gibi konularda dahi Biyologlara ihtiyaç duyulmamakta mıdır?

2012 yılında kadrolu ve sözleşmeli yaklaşık 4000 personel ataması yapan Bakanlık, 20’si TKDK olmak üzere 21 biyolog(%2’si) ataması yapmıştır. Diğer meslekler gibi binlerce atama yapmanızı beklemiyoruz. 2013 yılından itibaren bu sayıyı makul oranlarda artırın. Verilen kadroların en azından %10 u biyologlara ayrılsın. Çünkü yılda 1-2 kişilik alım yapıldığında, yüksek puanının yanı sıra hem lisansüstü eğitim hem de yabancı dile sahip birçok biyolog atanamıyor. Burada biyologlara haksızlık edildiği apaçık ortadadır.

Sayın Bakanım, Biyologların iş mağduriyeti yıllardır had safhaya ulaşmıştır. Bizler diğer mesleklere oranla en fazla yüksek lisans, doktora yapan eğitim kalitesi yüksek onurlu bir mesleğin mensuplarıyız. Bu konudaki duyarlılığınıza güvenerek, Bakanlığınızda Biyologlara artık hak ettikleri değeri vermenizi ve Biyolog istihdamını gündeminize almanızı talep ediyoruz.

En kısa zamanda konu ile ilgili bir açıklama yapmanızı bekliyoruz.

Saygılarımızla,13 Yorum

13 Yorum

 1. Cenk Önsoy

  04 Mart 2013 at 10:55

  mail aynen belirtildigi gibi gonderildi, elinize saglik! faks yoktu etrafimda etkili olabilir ancak tepki olumsuz olabilir, gereksiz mesguliyet veriosunuz derler falan ters tepmesin :

 2. Cenk Önsoy

  04 Mart 2013 at 13:28

  Teşekkürler duyarlılığınız için. Aslında ben bugün bir faks gönderdim. Abartılmadığı sürece faks sorun olacağını sanmıyorum.  Özellikle bakanın web sitesindeki talep formuna mail içeriğini kopyalamak oldukça etkili olacaktır.  Forumda ki arkadaşlar ile birlikte Tbmm tarım komisyon üyelerine ve bakan danışman ve müsteşarlarına da gönderiyoruz. Tek bir amacımız var çizgimizi bozmadan biyologların eğitim kalitesi yüksek kişiler olduğunu idrak etmelerini sağlamak ve dikkat çekmek. Biyologların artık sessiz kalmayacağını anlamaları çok önemli. Derneklerimizde zaten bakanlığa kapsamlı bir dosya hazırlayarak sundular. Umarım güzel sonuçlar alacağız

 3. Cenk Önsoy

  04 Mart 2013 at 15:20

  Mail ve sitesine gönderdim. Veteriner Fakültesi’nden mezun olmuş. Biyologların sorunlarını daha iyi anlayabileceğini düşünüyorum. Umarım istediğimiz şekilde sonuçlanır.

 4. Cenk Önsoy

  04 Mart 2013 at 18:23

  Maili aynen yolladım… Umarım sonuçlanır birileri bizim sesimizi duyar… 

 5. Cenk Önsoy

  04 Mart 2013 at 19:03

  Formu doldurdum postayı da yolladım gitti, aldığım duyumlara göre sözlük birkaç bir yerlerde göze batmaya başlamış, umarım dikkate alınırız O.O

 6. Cenk Önsoy

  04 Mart 2013 at 21:27

  Aynen gönderilmiştir. Artık sesimizi duymalarının zamanı geldi emeğinize sağlık 

 7. Cenk Önsoy

  05 Mart 2013 at 01:42

  Birliktelik her zaman iyidir, bu adımda olmasa da ikinci adımda daha sağlam yol almamıza vesiledir diyedusunuyorum, yavas yavas olacak hersey.. Sözlük nerelerde göze batmaya başlamış çok merak ettim 🙂

 8. burak

  05 Mart 2013 at 22:59

  yılların sorunu bizim sorunumuz en küçük canlıdan en büyük canlıya kadar öğrenmeye çalış didin uğraş eğitim sisteminin bugüne kadar kişilere vermediği soru sorma  gözlem vb. bir çok şeyi eğitim yaşını geçtikten sonra kavra  daha sonra ilaç mümessili olarak ilaç pazarla!!

 9. Cenk Önsoy

  06 Mart 2013 at 02:38

  Maili gönderen herkese teşekkür ederim. Birlikten kuvvet doğar diye boşuna dememişler. Bu arada sözlük harika, muhteşem süper olmuş. Dikkat çekmesi çok normal

 10. kermit

  06 Mart 2013 at 16:44

  sesimizi artık duyuralım biz sessiz kaldıkça yok sayılmaya devam edileceğiz.

 11. kermit

  06 Mart 2013 at 17:57

  bu adreslerde maillermizi yollayalım bunlar biyologların alındığı birimlerin daire bşk ı gthb@tarim.gov.tr,pergembim@tarim.gov.tr,bilgi@tagem.gov.tr, irfan.erol@tarim.gov.tr,ahmet.kavak@tarim.gov.tr,habib.can@tarim.gov.tr, nevzat.birisik@tarim.gov.tr,kadir.melan@tarim.gov.tr,sena.turabi@tarim.gov.tr, nevzat.birisik@tarim.gov.tr,cahit.altunoglu@tarim.gov.tr,murat.sahin@tarim.gov.tr, nuriye.dursun@tarim.gov.tr,muharrem.selcuk@tarim.gov.tr,abdullah.simsek@tarim.gov.tr, mehmet.cobanoglu@tarim.gov.tr,selman.ayaz@tarim.gov.tr,aysun.duman@tarim.gov.tr, hamit.demirtas@tarim.gov.tr,neslihan.alper@tarim.gov.tr,nahit.yazicioglu@tarim.gov.tr, bayram.sertkaya@tarim.gov.tr,kemal.yilmaz@tarim.gov.tr,senay.eken@tarim.gov.tr, drsemra.yilmaz@tarim.gov.tr,gokalp.aydin@tarim.gov.tr,levent.sevimli@tarim.gov.tr, k.ozdemir@tarim.gov.tr,nuri.yuksel@tarim.gov.tr

 12. Cenk Önsoy

  07 Mart 2013 at 17:34

  güzel bir mail olmuş sesimizi duyurmanın zamanı geldi

 13. Hidayet Büyükçalı

  10 Nisan 2013 at 17:17

  Sayın yetkili,
   
  Gıda etiketlerinde domuz kaynaklı maddeler ve etil alkol varlığının belirtilmesine yönelik yönetmelik çalışamalarını bir tüketici olarak olumlu buluyor, sizleri tebrik ediyorum.
   
  Saygılarımla

   
  Sayın yöneticiler,
   
  Gıda etiketlerinde domuz kaynaklı maddeler ve etil alkol varlığının belirtilmesine yönelik yönetmelik çalışamalarını bir tüketici olarak cok faydalı buluyor ve destekliyorum.
   
  İyi günler diliyorum.
   
   
  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yetkilileri,
   
  Gıdaların içinde bulunan  maddelerin net olarak yazılması için hazırlanan yeni yönetmelik çalışmalarınızı destekliyorum.
   
  Saygı ve selamlarımla,
   
   
  Sayın bakanım,
   
  Benim bilgim dışında istemediğim maddelerin gıdalarda bulunmasını istemiyorum. Bu yüzden ürünlerde farklı amaçlarla kullanılsa bile alkol varlığının belirtilmesini olumlu buluyorum. Yeni yönetmeliğin çıkmasını dört gözle bekliyorum.
   
  Saygılarımla.
   

  Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğüne,
   
  Etiketlerde içeriğin net olarak belirtilmesi yönündeki çalışmalarını destekliyor, emeği geçen her kese teşekkür ediyorum.
   
  En iyi dileklerimle.
   
   

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biyoloji okumadan, görmeden, yaşamadan öğrenilecek bir bilim dalı değildir.

Cenk Önsoy

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir.

Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

en çok paylaşılanlar

...

Copyright © 2010 | Biyoloji Günlüğü

Yukarı