Gezegen 9, her şeye rağmen bir dış gezegen olmayabilir

İngiltere ve İsviçre’deki araştırmacılara göre Gezegen 9, muhtemelen başka bir yıldızdan gelmiyor.

Cornell Üniversitesi Kütüphanesi arşivindeki bir teze göre önceki çalışmalar, gezen boyutundaki nesnelerin yıldızlar arası oluşum bölgelerinin ilk evrimi ve yok oluşu sırasında nasıl yakalanabileceğini gösterse de, Gezegen 9 konusundaki çeşitli sınırlamalar, gezegen değiş tokuşu ihtimalini neredeyse sıfıra indiriyor.

Fazla uzun olmayan bir süre önce Lund Üniversitesi’nden Alexander Mustill gibi bilim insanları, Edgeworth-Kuiper Bölgesi’nde (Neptün’ün yörüngesi ötesinde, donmuş nesnelerden oluşan bir bulut) bulunan çeşitli nesnelerin olağandışı yörünge özelliklerini gözlemledi ve yıldızlararası yabancı bir yıldızın mevcudiyetini hipotezleştirdi; aslında bu, yaklaşık 4.5 milyar yıl önce, doğduktan biraz sonra Güneş’in yerçekimi güçlerinin yakaladığı (eski) bir ötegezegendi.

Dünya’nın kütlesinin kabaca 20 katı olan bu dokuzuncu gezegenin diğer uzak cisimler üzerindeki etkileri, onu olağandışı bir elips yörüngesine, güneş yörünge düzleminin 60 derece kadar dışına yerleştirecektir.

Eğer onaylanırsa, Gezegen 9’un 150-350 AU uzaklıkta olması tahmin ediliyor. Bu uzaklık, Dünya’ya göre Güneş’ten en az 150 kat daha fazla.

kaynak, kaynak 2, kaynak 3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ