popüler bilim

Gelişmekte olan ülkeleri salgınlardan kurtarmak için oraya akın etmekten vazgeçmeliyiz.

Gelişmekte olan ülkeleri salgınlardan kurtarmak için oraya akın etmekten vazgeçmeliyiz.

Bir aşı geliştirmek amacıyla oyuna sokup, etkili bir şekilde günü kurtarmayı alışkanlık haline getirdi.

Gelişmekte olan dünya, Zika virüsü veya Ebola gibi korkutucu bir salgınla yüz yüzeyken, dünyanın en varlıklı ülkeleri birleşerek en iyi bilim insanlarını yeni tedaviler ve belki bir aşı geliştirmek amacıyla oyuna sokup, etkili bir şekilde günü kurtarmayı alışkanlık haline getirdi.

Fakat, “paraşüt araştırma” olarak adlandırdıkları şeye bir son vermek için birlikte çalışmakta olan önde gelen uluslararası araştırmacı ve küresel sağlık yetkililerine göre tüm bu iyi niyetler aslında yarardan çok zarar getiriyor olabilir.

Buradaki görüş, bir kriz esnasında ülkelere yardım etmek kulağa iyi gelse bile, çoğu biliminsanının sadece gelişmekte olan ülkelere çullanması, örnek toplaması ve geri gelerek bunları inceleyip Nobel ödülü kazanan (veya daha kötüsü, para getiren) çözümler bulmayı umuyor olduğu.

Üstelik bilim insanları, kaynak ülkede salgınla mücadele edenlerle eşgüdüm kurmakta sadece sıklıkla başarısız olmuyor, aynı zamanda pek çoğu, (ki şayet yapılıyorsa) yaptıkları keşifleri aylar boyunca paylaşmıyorlar.

PNR’den Nurith Aizenman şöyle yazıyor: “Bunun sebebi bazen onların elde ettiği sonuçları yayınlamak istemeleri – ve tıp dergileri bunu ilk yapanlar olmak istiyorlar. Ve bazen bunun sebebi, hastalık için telif hakkı olan tedavilerle pek çok para kazanabilmeleri.”

ScienceAlertçeviri

Yorum yapmak için tıklayınız

yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − 6 =

Popüler Yazılar

Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir. Kaynaklar ve atıflar da gerektiğinde belirtilmiştir.

Biyolojigunlugu.com sayfalarında yer alan her türlü bilgi, görsel ve doküman sadece bilgilendirmek amacıyla verilmiştir.

Bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Sağlık, eğitim, finans, gıda vb. sorunlarınız için öncelikle bir uzmana ve profesyonele danışınız.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

To Top