Jump to content
Biyoloji

Bacillariophyceae Üreme ve Gelişme

Önerilen İletiler

Centrales ordosu üyelerinde döllenme oogami iledir. Genç oogoniumlar, nukleus büyüklüklerindeki artış ve büyük hücreleri ile ayırt edilirler. Normal olarak mayoz sırasında nukleuslardan üçü kaybolurken biri gelişir ve olgunlaşır. Isthmia’da nukleus önce ikiye bölünür, biri yok olur, kalan nukleuslar tekrar bölünür. Sonuçta yavru nukleuslardan biri yine kaybolur. Biddulphia mobiliensis’de ise, her oogoniumda iki yumurta oluşur. Erkek organ, değişik yollarla oluşturulabilir. Örneğin Cyclotella tenuistriata’da vejetatif bir hücre spermatogoniuma dönüşür. Melosira varians’da vejetatif hücre birkaç spermatogonium hücresine bölünür. Üçüncü tipte ise, spermatogoniumlar ana hücre içinde kalır veya salındıktan sonra gelişmelerine devam ederler.

Her spermatogonium, mayozun ardından tek kamçılı dört spermatozoid oluşturur. Döllenme dişi hücrelerde gerçekleşir. Centrales ordosunda, mayoz bölünme gamet oluşumu sırasında gerçekleştiği için vejetatif hücreler diploiddir. Bu durumda bitki diplonttur.

Tüm Diatomae üyelerinde zigot eni ya da boyu, ana hücrenin yaklaşık üç katına erişinceye kadar büyür. Daha sonra ikinci mitoz gerçekleşir, her birinin birer nukleusu kaybolur. Her bölünmeden sonra yeni bir kabuk oluşturulur.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz.

Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz.

×