Jump to content
Cenk Önsoy

Farklılaşmamış mezenşim hücreleri nelerdir? Nerede bulunur?

Önerilen İletiler

Embriyoda mezodermin farklılaşmasından meydana gelen ilk bağ dokusu hücreleridir. Bu hücreler sitoplazmik uzantılara sahiptir. Çekirdekleri iri olan bu hücreler peltemsi ve homojen bir temel yapı içerisinde yayılmışlardır. Morfolojik olarak fibroblastlara benzerler, ancak daha küçük hücrelerdir. Mezenşim hücrelerinin mitoz ve farklılaşma özellikleri çok fazladır. Bunlar organizmanın henüz fetüs safhasında dahi farklılaşarak diğer hücreleri meydana getirirler. Bu bakımdan bu hücreler rejenerasyon hücreleri olarak bilinir. Bazen bu hücreler advensiyal hücreleri olarak bağ doku içinde, damarların etrafında yayılırlar. Mezenşim hücreleri ergin bireylerde de bulunur ancak, embriyo evresine göre sayıca daha azdır. Mezenşim hücreleri bağ dokusu hücrelerini, yağ doku, kıkırdak doku, kemik doku, endotel ve mezotel hücrelerini meydana getirirler.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.