Jump to content
  • Kaydol
Cenk Önsoy

Şekilsiz zemin maddesi nedir?

Önerilen İletiler

Bağ dokunun şekilsiz temel maddesini oluşturan hücreler ve liflerin içine gömülü olduğu bir dolgu materyalinin bulunduğu bölgedir. Bu madde aynı zamanda yabancı partiküllerin girişine engel oluşturan koruyucu bir tabaka şeklindedir. Makromolekül yapısındaki bu materyal deri ve kemikte esas komponent, beyin ve omurilikte minor komponent olarak bulunur.Maktrik olarakta adlandırılan zemin maddesi omurgasız hayvanlardaki yapılara benzer yapıdadır. Örneğin bakterilerde ve bitki hücrelerinde hücre duvarı, kurtlarda ve böceklerde kutikula yapısına benzer . Yumuşakçalarda da kabul yapılarına benzer yapıdadır.

Matriks yapısal olarak glikozaminoglikanlar, proteoglikanlar ve yapısal proteinlerden olmak üzere 3 tip komponentten oluşur.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.