Jump to content
  • Kaydol
Cenk Önsoy

Retiküler liflerin özellikleri nelerdir? Nerede bulunurlar?

Önerilen İletiler

Retiküler lifler vücutta bulunan organ ve hücrelerin etrafında onlara desteklik yapan liflerdir. Retiküler lifler kollagen liflerle çok sıkı ilişkilidir. Bu bakımdan bunlara prokollagen lifler de denir. Ancak morfolojik bakımdan kollagenlere benzemezler. Tip III kollagenle bazen de tip IV kollagenle birleşmiş olarak bulunurlar. Çapları 0.5-2 mikrometre kadardır. Kollagen liflere göre çok daha ince ve oldukça çok dallanma yaparlar. Bu bakımdan demetler oluşturmazlar. Dallanma ağ şeklindedir. Retiküler lifler glikoprotein özelliğinden dolayı PAS pozitif ve gümüş ile boyanırlar. Bu nedenle gümüş seven anlamında agriofil lifler olarakta bilinirler.

Retiküler lifler proteoglikan ve glikoproteinlerle enine olarakta birleşmiş olarak bulunurlar. Özellikle embriyoda kollagen liflerin meydana geldiği yerlerde bol miktarda rastlanır. Postembriyonel devrede retiküler lifler, özellikle hematopoietik dokuda (dalak, lenf düğümü, kırmızı kemik iliği gibi kan yapan dokular) bulunurlar.Bu dokularda retiküler lifler retikülositler denilen özel tip hücreler tarafından sentezlenirler. Diğer dokularda fibroblastlarda sentezlenirler.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.