Jump to content
Biyolokum

Dış etmenler yaşlı insanların kalp krizi geçirme tehlikesini artırabilir mi?

Önerilen İletiler

Yapılan geniş ölçekli bilimsel bir çalışmaya göre, sıcaklık düşüşleri ve atmosfer basıncındaki değişimler, yaşlı insanların kalp krizi geçirme tehlikesini artırabilir.

Araştırmacılar kalp krizi geçirme tehlikesi yüksek olan yaşlı insanların, kışın sisli ve alçak bulutlu havada dışarı çıkmaktan kaçınmasını öneriyor ve ayrıca doktorlardan, hastalarının durumunun yanında havaya da dikkat etmelerini istiyorlar:

“Yaptığımız çalışma, soğuk veya yüksek basınçlı havaya maruz kalmanın, kalp yetmezliği olan hastalarda hastaneye yatmaya ve hatta ölüme yol açan olayları tetikleyebileceğini gösteriyor.”

Daha önce yapılan araştırmalarda da benzer sonuçlar elde edilmişti. Bu durumun sebebinin, vücudun soğuk havaya verdiği tepki olduğu düşünülüyor. Kalp, vücudu sıcak tutmak için daha fazla çalışıyor ve atar damarlar daralarak kan basıncını artırıyor.

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Yorum yazmak için hesap oluşturmalı veya giriş yapmalısın.

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz.

Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.
Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz.

×