Jump to content
Aral Yekta Yarımca

Türkiye'nin geleceğini düşünürsek sizce tıp mı mühendislik mi?

Önerilen İletiler

Aral Yekta Yarımca

Türkiye'nin geleceğini düşünürsek sizce tıp mı mühendislik mi? Neden?
(Mühendisliğin Odtü, Boğaziçi gibi okullarda okunması şartıyla)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
İhsan Yıldız

Bence tıp 
Pesinede bı tarikat kur aama muritlere doktorum deme 
Gelenleri dinle reçete yaz seni göğe çıkartmasalar ben bişey bilmiyorum parayı çuvalla toplarsin ama damadı paranın başına koy başkası çalmasını

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Ersan Sener

Yurtdışında dr luk yapacak kadar dile hakimseniz tıp yazın dil problemse mutlaka mühendislik okuyun 30 yıllık bir hekim olarak yazıyorum

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Veli Demir

Doktorluk her ne kadar havalı bir meslek gibi görünsede,insanlık tarihi mühendislik çalışmaları tarafından gelişmiştir,mühendislik çalışmaları olmasaydı şu tıp kan tahlili bile yapamıyor olurdu

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Cihat Günay

İnanılmaz saçma bir soru ve inanılmaz saçma yorumlar
Tabiki de ilgi alanın ve becerilerine yönelik her insana göre değişebilen bir şey herkese göre değişir önemli olan istekler 
Tıp okuyup üst düzey bir hekim olabilecek insanlar da var mühendislik okuyup üst düzey mühendis olabilecek insanlar da var önemli olan kendi yeteneğini ve isteklerini göz önünde bulundurarak hareket etmek 
Kesinlikle tıp, kesinlikle mühendislik diye hiçbir şey yok

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
İlkut Erkişi

Bir Makina mühendisi olarak katkıda bulunayım. İki meslek de saygın ve para kazandıracak meslekler. Bugün de yarın da öyle olacak. Kendine sorman gereken şu, bu mesleklerden hangisini severek, cefasını çekecek kadar istekle ve arzuyla yapacaksın. İyi olduğun işi, severek yapacağın işi, kendine ve başkalarına fayda sağlayabileceğin işi yapmak, seni tatmin edecek ve mutlu edecektir. Japonların İkigai felsefesi(hayatın amacı) ile ilgili okumanı tavsiye ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Hüseyin Öztürk

cok hizli degisen bir zamandayiz. ne okursan oku kendini garantiye alamazsin. ille de gelecek yatirimi istiyorsan yurt disina git derim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Yıldıray Yıldız

Ben mühendislik eğitimi alıyorum .Bir şeyler ürettiğini hissediyorsun severek yaparım ama psikolojik olarak hastanede duramam bile.muhendislik mi tıp mi diye bir ayrıma nasıl düştün anlamadım elma ile armut gibi farklılar ilgi alanına yöneleceksin bu reklâmcılık olabilir uluslar arası ilişkilerdde

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Merve Albayrak

Hocaların asistanların ya da seni ezebilecek konumda olan herkesin sana köpek boku muamelesi yapıp son sene hastabakici kadar değer görmeyip, mezun olunca zorunlu hizmete gitmek zorunda olduğun, diplomanın hiçbir uluslarası gecerliligi olmadığı icin denklik işlemlerine bir ton para dökmen gerektiği ülkenin dışına doğru düzgün çıkamayacağın, kadınsan doktor yerine bile konulmayacağın ömrünün hocalarin kaprisleriyle geçeceği ve tus gibi sacma bir sınavda zekiysen cildiye gibi hasta gormeyecegin bölümleri yazmaya çalışmanın tek vizyon olduğu mesleği tercih etmek istiyorsan sen bilirsin. Ben bin pismanim şimdiki aklım olsa biyomedikal ya da genetik mühendisliği okuyup kendimi yurtdışına atardım.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Muhammed Yusuf

Yeterince gelişir imkan bulursan gelişmiş bir ülke de olsaydın mühendislik, ama bu ülke de üretim olayı gittikçe köreliyor büyük oranda yerli ve milli reklamlarına odaklı. Tüm yeteneğin harcanma riski de var. Ama kariyer imkanı çok geniş yurt dışına çıkmak göze alınırsa imkan çok. 

Kendine güvenin varsa çamur tutsam heykel yaparım diyorsan sabrım çok diyorsan matematik fizik rahat yaparım diyorsan mühendislik. Benim kendi becerime güvenim çok yok iş zor olursa ya yapamazsam, garanti olsun ben pek kendimi geliştiremesemde standart mezun olsamda yüksek iş tutacağım bir yer olsun he ben yine kendimi geliştirirsemde yükselirim diyorsan biyolojin matematik ve fizikten iyiyse tıp. Mühendislikte çok fazla mezun olduğu için zorlu bir seçilim vardır. Ancak tıpta şu var eski eleman açlığını kaybetti. Önümüzdeki sene okumaya başlasan 7 yıl sonra mezun olduğunda atama işi sıkıntı olabilir 4 yıl asistanlık yaparsan 11 yıl sonra şuan ki öğretmenlik seviyesine düşme ihtimali var.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Dilek Ayas Dündar

Sen kendine hangisini yakın görüyorsan onu seçmelisin. Yakın zamanda şöyle bir şey okudum . Maalesef kaynak belirtemiyorum.

Bugün çok sevdiğim bir arkadaşımla 3 saate yakın sohbet ettik. Oğlu ABD’de lisede okuyor, seneye üniversiteye başlayacak. Herkes gibi onlar da hangi bölüm daha uygun olur telaşındalar.
Ona söyledim, size de söyleyeyim...
Bizim çocuklarımız muhtemelen 80 yaş civarı emekli olacaklar, insan ömrü uzuyor.
World Economic Forum diyor ki şu anda ilkokulda okuyan öğrencilerin ileride yapacakları işlerin %65’inin adı bugün konmamış.
Bugün hangi okuldan mezun olursanız olun, 20-30 sene sonra o işin tüm dinamikleri değişecek ve hatta mesleğin kendisi bile ortadan kalkacak. Tahminen herkes kariyeri boyunca pek çok işi deneyecek.
Dolayısıyla benim görüşüme göre gençlerin okuyacakları bölümden daha değerli olan şu konulara odaklanmak daha isabetli olur:

1-Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerisi
2-Farklı Sosyal Çevreler Arasında Köprü Kurma ve Etkili Liderlik Becerisi
3-Çeviklik ve Uyum Sağlayabilme Becerisi
4-İnisiyatif Alma ve Girişimcilik Becerisi
5-Sözlü ve Yazılı İletişim Becerisi (Eğer harika fikirlerin varsa ama onları ifade edemiyorsan, kaybolursun).
6-Bilgiye Erişme ve Analiz Etme Becerisi
7-Meraklanma ve Hayal Kurma Becerisi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Halim Çeri

Tanıdığım inşaat mühendisi ve mimar arkadaşlarım var yeni mezun oldular ancak iş bulamıyorlar başvurdukları her yer en az 3-5 yıllık bir tecrübe istiyor.. çalışmadan tecbüre nasıl alacaklar orası ayrı bir konu ancak uzun lafın kısası.. arkanda bir dayın olmayınca mühendislik pek bi işe yaramıyormuş onların deyimiyle..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Özgür Atak Öztürk

Bir de şöyle bir şey var; okul ve bölüm seçilirken ülke gerçekleri de o mesleğin sağlayacağı olanaklar da yanlış değerlendirilir genelde. Dolayısıyla yaptığı işle mesleği aynı olmayan milyon tane insan vardır. Eğer mesleğini icra etmek gibi doğal ve mantıklı bir çabası varsa arkadaşımızın hekim olursa, çok çok büyük olasılıkla mesleğini yapacaktır. Ama mühendis olursa okuduğu bölümle de mühendislikle de ilgisi olmayan bir iş yapacaktır, o işin olanakları kendisini memnun edecekse ne mutlu. Hoş mühendislik ya da doktorluk yapmakla da mutluluk garantisi edinemez. Aslında çalışıp da mutlu olan da pek yoktur

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
özgür Derya

Hangisini seçersen seç, bilimi, üretmeyi, öğrenmeyi seven bir insan isen başarıya ulaşırsın. Her mesleğin ilk seneleri sıkıntılıdır, hele türkiye gibi bir ülkede sürekli sırtında taşıman gereken egolu ve vasıfsız, beceriksiz insanlar olacak, sabret. Buuzun bir maraton. Genel-geçer ya da gündelik başarılarla, aferinlerle ilgilenme, hedeflerin olsun, mesleğini dünyanın her yerinde ve her koşulda icra edebilecek yetkinliği, tecrübeyi hedefle. Ha bu arada çok para ve rahat bir hayat hedefliyorsan mühendislikten de tıptan da uzak dur. İkisi de biraz gönül işidir.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Irfan Ipek

Türkiye'nin geleceği diye bir şey yok, her şey bitti artık. 2023'e kadar çok büyük bir ekomik krizin içinde yaşayacağız, yaşam tarzı ve siyasi görüş olarak kutuplaşan halk bu kriz ile birlikte bir kaos havası olacak, sonra iç savaş patlak verecek ve hemen ardından ülke ya federal devlet olacak ya da şeriat ilan edilecek. Bunları ön görmemek zor değil. Burası sıradan bir Orta Doğu ülkesi olacak yapacak bir şey yok, halkın çoğunluğu bunu arzu ediyor ve istiyor, herkes olacaklara katlanacak. Benin tavsiyem Avrupa'da iş bulabileceğin bir bölüm oku, yabancı dilini öğren ve terk et bu rezil coğrafyayı

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Madina R Pirimkulova

Türkiyede kalmayı düşünüyorsan gerçekten zor bir seçim olacak. Eğer hedefin daha iyi bir hayat yaşamak ise yurtdışına git orada emin ol daha çok saygı görürsün ne iş yaptığın önemli değil. Türkiyede doktor bile olsan yine saygısızlık ile karşı karşıyasın mühendislik için ise köklü üniden mezun olmazsan ve kendini geliştirmezsen bir yere gelmen zor. Ben de zamanında keşke Avrupa ülkelerinden birine gitseydim diye düşünüyorum burada okumak günden güne zorlaşıyor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Cenk Önsoy

Biyolog. Türkiye'nin geleceğini ekonomi experi damatlar değil, biyologlar kurtaracak. Sadece ölümcül konuma gelmeyi bekliyorlar. Sonra yana döne biyolog arayacağız.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoticons maximum are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.