Jump to content
  • Kaydol
tolga_msc

İnfluenza (Grip) virüsü nedir, nasıl bulaşır, tedavisi ve korunma yolları nelerdir?

Önerilen İletiler

İnfluenza virüslerini tanıyalım

İnfluenza virüsleri 3 tiptir. Bunlar;

·         İnfluenza A (İnsanlarda gribe en çok neden olan tip. Konak yelpazesi çok geniştir.)

·         İnfluenza B (Sadece insan)

·         İnfluenza C (Sadece insan)' dır.

Virüslerin yüzeyinde Hemaglütinin (H) ve Nörominidaz (N) denilen iki çıkıntı mevcuttur. İnfluenza A’ nın bilinen 16 hemaglütinin, 9 nörominidaz alt tipi bulunur.

influenzafigure1.jpg

Bulaşması

Grip kişilerin hapşırması, konuşması yada öksürmesiyle virüsün damlacıklar halinde havada asılı kalmasıyla, kirlenmiş yüzeylere temas ve ellerle kişiden kişiye bulaşır. Hasta kişilerle aynı ortamı paylaşmak (1 metre çapta) da temas olarak sayılmaktadır. Virüs bulaştığı yerde 2-8 saat canlılığını muhafaza edebilir.

Daha fazla risk altındaki kişiler:

Hasta kişilerle aynı ortamdakiler, çocuklar, 65 yaş üstü yetişkin insanlar ve kronik hastalığı bulunanlar.

Bulgular

Bulaşan kişilerde 1-4 gün arasında belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bunlar; boğaz ve baş ağrısı, burun akıntısı, öksürük ve ateşle (38 üzeri) başlar. Daha sonra eklem ve kas ağrıları, halsizlik ve terleme eklenir. Ayrıca kusma, ishal, gözlerde kızarma, bulantı da gözlemlenebilir. Bazı kişilerde alt solunum yollarına yayılması sonucu, ölümcül olabilen zatürreye neden olabilir.

Sık karşılaşılan soğuk algınlığı (nezle) bulguları ile grip birbirine karıştırılmamalıdır. Grip, 38 derecenin üzerinde ateş, kas ve eklem ağrıları gibi daha ağır bulgulara neden olur ve nezleden farklı bir seyir izler.

Tedavi

Antiviral ilaçlar, hastanın şikâyetleri başladıktan 24-48 saat içinde kullanılırsa etkili olabilmektedir. Ayrıca burun akıntısı ve tıkanıklığını gideren ilaçlar, ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar, bol sıvı alınımı, hasta odasının sıkça havalandırılması, yatak istirahati önemlidir. Eller sık olarak yıkanmalıdır. Zatürre vakaları, hastanede yatarak tedavi esilmelidir.

Antibiyotikler, influenza virüsüne karşı etkili bir yol olmadığı için (viral hastalıklara herhangi bir etki yapmadıkları için) kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kaynak

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Misafir
Misafir olarak yorum yapıyorsun, buradan giriş yaparak yorum yapabilirsin.
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Adresiniz otomatik olarak yerleştirildi.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editör içeriğini temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


Hakkımızda

Biyoloji Günlüğü ülkemizdeki biyoloji öğrencileri, mezunları ve çalışanları adına kar gütmeyen bir proje olarak 6 senedir faaliyetlerine yılmadan devam etmeye çalışan masum bir projedir. Lütfen art niyetinizi forumdan uzak tutunuz. Bize iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz biyolojigunlugu@gmail.com veya admin@biyolojigunlugu.com adresine mail de gönderebilirsiniz. Bizimle arşivinizi paylaşmak isterseniz wetransfer.com üzerinden biyolojigunlugu.com adresine dosya transferi olarak iletmeniz yeterlidir, sizin adınıza paylaşılacaktır.

×

Önemli Bilgilendirme

Kullanım Şartları, Gizlilik Politikası, Forum Kuralları sayfalarına göz atınız.